WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 27 maja 2020 r.
Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Okiem prawnika: Pełnomocnictwo

Anna Łagoźna, radca prawny  |  27 grudnia 2016

Korzyści i ryzyka

Pełnomocnictwo jest jedną z najbardziej znanych konstrukcji prawa cywilnego. Umożliwia nam dokonanie czynności prawnej za pośrednictwem osoby trzeciej. Przydaje się, gdy w dniu przewidzianym na zawarcie umowy nie możemy stawić się w miejscu, w którym ma ona zostać zawarta, lub gdy zmogła nas choroba. Jest to jednak nie tylko możliwość, ale i ryzyko – czynności naszego pełnomocnika wiążą nas prawnie, tak jakbyśmy dokonali ich sami. Jeśli więc nasz pełnomocnik zawrze w naszym imieniu niekorzystną umowę sprzedaży drogiego samochodu za sto złotych, będziemy nią – co do zasady – związani. Dlatego pełnomocnictwo jest uznawane za stosunek prawny oparty przede wszystkim na zaufaniu i warto go udzielać tylko tym osobom, do których mamy pełne zaufanie.
 
Nie wszystko przez pełnomocnika

Niektóre czynności prawne mogą być dokonane wyłącznie osobiście – np. sporządzenie testamentu. Udzielenie pełnomocnictwa do sporządzenia testamentu będzie więc nieważne.
 
Pełnomocnictwo nie jest umową

Do skutecznego udzielenia pełnomocnictwa wystarcza złożenie odpowiedniego oświadczenia przez osobę upoważniającą – wystawcę pełnomocnictwa, zwanego mocodawcą. Nie jest do tego zatem – z punktu widzenia prawa – potrzebna żadna dodatkowa umowa. Najczęściej jednak udzielenie pełnomocnictwa towarzyszy zawarciu umowy, np. umowie zlecenia dokonania określonej czynności prawnej. Stąd zapewne powszechne – i błędne – przekonanie, iż pełnomocnictwo jest umową.
 
Treść

Treść pełnomocnictwa wyznacza zakres uprawnień naszego pełnomocnika.Dlatego każdorazowo warto się dokładnie zastanowić, do jakich czynności chcemy go upoważnić. Istnieje możliwość udzielenia pełnomocnictwa o treści „ja, Jan Kowalski upoważniam Janinę Kowalską do prowadzenia moich spraw” lub „upoważniam Janinę Kowalską do dokonywania w moim imieniu czynności związanych z prowadzeniem mojej firmy”. Są to przykłady tzw. pełnomocnictwa ogólnego. Przepisy stanowią, iż takie pełnomocnictwo upoważnia jedynie do dokonywania czynności tzw. zwykłego zarządu. Zabezpiecza to wystawcę pełnomocnictwa przed skutkami działań pełnomocnika przekraczających zakres tzw. zwykłego zarządu. Upoważnienie do dokonywania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga bowiem określenia co najmniej ich rodzaju (tzw. pełnomocnictwo rodzajowe), np. „upoważniam Janinę Kowalską do zawierania w moim imieniu umów sprzedaży samochodów w moim salonie samochodowym”. O tym, czy czynność należy do czynności zwykłego zarządu, czy też przekracza zakres zwykłego zarządu, decydują okoliczności konkretnego przypadku. Przepisy nie określają katalogu takich czynności, a orzecznictwo sądowe wskazuje jedynie zasady ich kwalifikowania do jednego lub do drugiego rodzaju. Sprzedaż samochodu będzie więc czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, gdy mocodawca dysponuje jednym samochodem. Gdy jednak mocodawca będzie prowadził firmę handlującą samochodami, sprzedaż samochodu będzie czynnością zwykłego zarządu.
 
Forma

Kluczowym, a często pomijanym aspektem udzielenia pełnomocnictwa jest jego forma. Pełnomocnictwo wymaga formy takiej, jak forma czynności, do której pełnomocnictwo upoważnia. Przykładowo, sprzedaż nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Pełnomocnictwo do zawarcia takiej umowy również wymaga formy aktu notarialnego. Umowa sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga formy z podpisami notarialnie poświadczonymi –takiej samej formy wymaga pełnomocnictwo do jej zawarcia.

Tagi: pełnomocnictwo, pełnomocnik, prawo, kącik prawniczy, okiem prawnika


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Najbliższe wydarzenia


Środa, 27 maja 2020

Wernisaż wystawy Bogdana Stodulnego

Wtorek, 30 czerwca 2020

Warszawska Nagroda Edukacji Kulturalnej

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o powrocie systemu roweru miejskiego (Veturilo) w Warszawie?

Pomysł dobry, ale w praktyce słabo działa - częste problemy z wypożyczeniem/oddaniem roweru
Świetny pomysł i doskonale się sprawdza w Warszawie
Zbyt często brakuje rowerów na stacjach, z których chciałbym/chciałabym skorzystać
Może być, ale bez rewelacji
Świetnie promuje jazdę na rowerze
Źle, że go wprowadzili, bo teraz trzeba na chodniku (jako pieszy) mieć oczy dookoła głowy, tylu tu rowerzystów
Fajny, ale rowery często się psują
Dobry, ale za mało stacji wypożyczenia
Nie wiem, nie korzystam
Kiepski, w innych miastach to działa lepiej
Co z tego, że są rowery jak prawie wcale nie ma ścieżek rowerowych?
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń