WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 19 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Okiem prawnika: Pełnomocnictwo

Anna Łagoźna, radca prawny  |  27 grudnia 2016

Korzyści i ryzyka

Pełnomocnictwo jest jedną z najbardziej znanych konstrukcji prawa cywilnego. Umożliwia nam dokonanie czynności prawnej za pośrednictwem osoby trzeciej. Przydaje się, gdy w dniu przewidzianym na zawarcie umowy nie możemy stawić się w miejscu, w którym ma ona zostać zawarta, lub gdy zmogła nas choroba. Jest to jednak nie tylko możliwość, ale i ryzyko – czynności naszego pełnomocnika wiążą nas prawnie, tak jakbyśmy dokonali ich sami. Jeśli więc nasz pełnomocnik zawrze w naszym imieniu niekorzystną umowę sprzedaży drogiego samochodu za sto złotych, będziemy nią – co do zasady – związani. Dlatego pełnomocnictwo jest uznawane za stosunek prawny oparty przede wszystkim na zaufaniu i warto go udzielać tylko tym osobom, do których mamy pełne zaufanie.
 
Nie wszystko przez pełnomocnika

Niektóre czynności prawne mogą być dokonane wyłącznie osobiście – np. sporządzenie testamentu. Udzielenie pełnomocnictwa do sporządzenia testamentu będzie więc nieważne.
 
Pełnomocnictwo nie jest umową

Do skutecznego udzielenia pełnomocnictwa wystarcza złożenie odpowiedniego oświadczenia przez osobę upoważniającą – wystawcę pełnomocnictwa, zwanego mocodawcą. Nie jest do tego zatem – z punktu widzenia prawa – potrzebna żadna dodatkowa umowa. Najczęściej jednak udzielenie pełnomocnictwa towarzyszy zawarciu umowy, np. umowie zlecenia dokonania określonej czynności prawnej. Stąd zapewne powszechne – i błędne – przekonanie, iż pełnomocnictwo jest umową.
 
Treść

Treść pełnomocnictwa wyznacza zakres uprawnień naszego pełnomocnika.Dlatego każdorazowo warto się dokładnie zastanowić, do jakich czynności chcemy go upoważnić. Istnieje możliwość udzielenia pełnomocnictwa o treści „ja, Jan Kowalski upoważniam Janinę Kowalską do prowadzenia moich spraw” lub „upoważniam Janinę Kowalską do dokonywania w moim imieniu czynności związanych z prowadzeniem mojej firmy”. Są to przykłady tzw. pełnomocnictwa ogólnego. Przepisy stanowią, iż takie pełnomocnictwo upoważnia jedynie do dokonywania czynności tzw. zwykłego zarządu. Zabezpiecza to wystawcę pełnomocnictwa przed skutkami działań pełnomocnika przekraczających zakres tzw. zwykłego zarządu. Upoważnienie do dokonywania czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymaga bowiem określenia co najmniej ich rodzaju (tzw. pełnomocnictwo rodzajowe), np. „upoważniam Janinę Kowalską do zawierania w moim imieniu umów sprzedaży samochodów w moim salonie samochodowym”. O tym, czy czynność należy do czynności zwykłego zarządu, czy też przekracza zakres zwykłego zarządu, decydują okoliczności konkretnego przypadku. Przepisy nie określają katalogu takich czynności, a orzecznictwo sądowe wskazuje jedynie zasady ich kwalifikowania do jednego lub do drugiego rodzaju. Sprzedaż samochodu będzie więc czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu, gdy mocodawca dysponuje jednym samochodem. Gdy jednak mocodawca będzie prowadził firmę handlującą samochodami, sprzedaż samochodu będzie czynnością zwykłego zarządu.
 
Forma

Kluczowym, a często pomijanym aspektem udzielenia pełnomocnictwa jest jego forma. Pełnomocnictwo wymaga formy takiej, jak forma czynności, do której pełnomocnictwo upoważnia. Przykładowo, sprzedaż nieruchomości wymaga formy aktu notarialnego. Pełnomocnictwo do zawarcia takiej umowy również wymaga formy aktu notarialnego. Umowa sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga formy z podpisami notarialnie poświadczonymi –takiej samej formy wymaga pełnomocnictwo do jej zawarcia.

Tagi: pełnomocnictwo, pełnomocnik, prawo, kącik prawniczy, okiem prawnika


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń