WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 3 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

Co słychać, sąsiedzi? Grupa Lokalna KOD Wawer

Grupa Lokalna KOD WAWER  |  24 stycznia 2017

W zmieniającej się błyskawicznie rzeczywistości trudno przewidzieć, co przyniesie kolejny dzień, a co dopiero miesiąc. Pisząc ten artykuł, nie wiedzieliśmy, czy Prezydent podpisał już ustawę wprowadzającą deformę edukacji. Chcemy mimo to, abyście Państwo byli świadomi, że ta „reforma” dotknie wszystkie dzieci.
 
Poważne zmiany w systemie edukacji powinny być poprzedzone długimi przygotowaniami oraz starannym opracowaniem nowych podstaw programowych. Takie przygotowania nigdy nie trwają kilka miesięcy, ale całe lata. Nowym programem powinni zostać objęci uczniowie idący dopiero do szkoły, a nie dzieci ze starszych klas, które w obecnej sytuacji będą musiały uczyć się według przejściowych podstaw programowych. W związku z ekspresowym tempem wprowadzanych zmian istnieje duże ryzyko, że we wrześniu 2017 dzieci nie dostaną na czas wydrukowanych podręczników lub że książki przygotowywane w tak nadzwyczajnym tempie będą pełne błędów. Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na dwa ważne aspekty reformy:
 
1. Zmiana obwodów szkół – tak naprawdę nikt z rodziców nie może być pewien, czy jego dziecko od września 2017 będzie nadal uczyło się w tej samej szkole. Czy do budynków po gimnazjach będą przenoszone całe klasy czy poszczególne dzieci z nowo wytyczonego rejonu, które będą zmuszone zostawić swoich przyjaciół ze starej klasy i na nowo adaptować się w nowych oddziałach. Czy przenoszone będą roczniki starsze, a może młodsze? Nikt tego nie wie. Apelujemy więc – pytajcie Państwo dyrekcje szkół, rady rodziców lub samorządy, jakie rozwiązania są planowane w przypadku Waszej szkoły, pamiętając jednocześnie o tym, że to nie samorządy są sprawcami tego chaosu. Samorządowcy mają dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż każde ich działanie może zostać negatywnie zaopiniowane przez kuratora, co spowoduje dodatkowy bałagan.
 
2. Kumulacja roczników – obecni uczniowie klas szóstych (roczniki 2004 i 2005) oraz klas pierwszych gimnazjum (rocznik 2003) spotkają się w 2019 roku na egzaminach do szkół ponadpodstawowych. Minister Zalewska przekonuje, że to niewielka różnica w stosunku do roku 2010, kiedy to o miejsce w szkole średniej ubiegało się 438 tys. dzieci. Tyle tylko, że w kumulacji do szkół średnich trafi 720 tys. dzieci, czyli o 282 tys. dzieci więcej. 282 tys. dzieci – to rząd wielkości takich miast jak Lublin lub Bydgoszcz, chyba że pani minister uważa, że Lublin jest tak małą miejscowością, że nie warto sobie zaprzątać tym głowy. W Warszawie w chwili obecnej (według przedstawiciela Biura Edukacji) jest 18 tys. miejsc w szkołach ponadpodstawowych, a w 2019 będzie potrzeba tych miejsc 40 tys. Dzieci marzą o świetnych liceach lub technikach, a na chwilę obecną 22 tys. dzieci nie dostałoby się po prostu NIGDZIE!. Jakie mamy gwarancje, że w 2019 te miejsca się pojawią? Według Rzecznika Praw Dziecka teraźniejsza sytuacja narusza art. 32 naszej Konstytucji gwarantujący równość wszystkich obywateli wobec prawa.
 
Więcej informacji dotyczących reformy edukacji znajdziecie Państwo na stronie prowadzonej przez rodziców www.receprecz.pl.
 
Minął już rok, odkąd istnieje Grupa Lokalna KOD Wawer. W tym czasie wydarzyło się naprawdę wiele. Nauczyliśmy się maszerować, skandować, a nawet grać na bębnach. Organizujemy pikiety, wieczory autorskie, piszemy artykuły, zapraszamy na spotkania z ciekawymi gośćmi, zrealizowaliśmy projekt dla dzieci „W krainie Konstytucji” oraz mieliśmy swój panel podczas Kongresu Kultury. Członkowie naszej grupy śpiewają w KOD Kapeli, ochraniają manifestantów jako Straż KOD, przygotowują wydarzenia jako Animacja KOD, udzielają się w Kweście KOD itd. Mało? Oczywiście zawsze można więcej, ale przecież jesteśmy też rodzicami i dziadkami, pracujemy we wszelakich możliwych zawodach, mamy liczne obowiązki, a czas dla KOD to czas, który moglibyśmy spędzić także w innych dziedzinach naszej aktywności. Już dawno zapomnieliśmy o czymś takim jak chwila dla siebie, ale nie narzekamy. Warto być tu, gdzie jesteśmy. Nie bądźmy obojętni. Demokratyczna Polska to nasz wspólny obowiązek. 
 
Poznaliśmy się i zaprzyjaźniliśmy. Nasza Grupa Lokalna zrzesza Koleżanki i Kolegów z Wawra, Rembertowa, Wesołej, Otwocka i pow. otwockiego, a nawet z Mińska Mazowieckiego. Wawer jest wielki! Zapraszamy do nas. Każdy spotka się z miłym przyjęciem i szybko się u nas zadomowi. Można do nas trafić poprzez: kontakt.grupa.wawer@gmail.com
 
Korzystając z tej okazji, życzymy Państwu wszystkiego dobrego w Nowym 2017 Roku. Oby był lepszy i spokojniejszy. 
 
KOD łączy!

Tagi: KOD Wawer, grupa lokalna, reforma edukacji, oświata


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 3 października 2022

Konferencja prasowa o Forum Przyszłości Kultury

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń