WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Co w smogu piszczy? KOD Wawer ekologicznie

KOD Wawer  |  16 lutego 2017

Sezon grzewczy w pełni, a wraz z nim w Wawrze pojawia się smog.
 
Jak się przed nim chronić?
1. Sprawdzaj jakość powietrza np. w aplikacjach na smartfony informujących o aktualnej jakości powietrza.
2. W miarę możliwości korzystaj z komunikacji miejskiej. 
3. Paląc w kominku, wybieraj drewno twarde (dąb, buk, grab, jesion) i dobrze wysuszone. Drewo iglaste lub inne niż ww. liściaste zwykle zawiera dużo żywicy, co powoduje powstawanie sadzy. 
4. Gdy podczas spaceru zauważysz, że z jakiegoś komina unosi się gryzący dym – zadzwoń pod numer 986. To nie donos, ale walka o czyste powietrze dla nas wszystkich. Straż Miejska posiada wozy wyposażone w sprzęt pomiarowy, a na podstawie wyników badania jakości powietrza strażnicy mogą ukarać truciciela mandatem. Straż Miejska ma za zadanie także edukować obywateli w obszarze ochrony środowiska. 
5. Zachęcaj sąsiadów do wymiany pieców na nowszej generacji piece na paliwa stałe  lub na piece gazowe. Od 12 stycznia do końca marca 2017 roku mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać wnioski o dofinansowanie wymiany kotłów węglowych do Miasta Stołecznego Warszawy. Wysokość dofinansowania to: 7 000 PLN dla gospodarstw indywidualnych, 15 000 PLN dla wspólnot mieszkaniowych. Wnioski są dostępne na stronie Biura Ochrony Środowiska oraz na www.zielona.um.warszawa.pl i w Wydziałach Obsługi Mieszkańców.
6. Kup oczyszczacz powietrza do pomieszczeń, najlepiej z filtrem węglowym i filtrem HEPA. 
 
21 stycznia wzięliśmy udział w marszu w obronie polskiej przyrody. Ministerstwo Ochrony Przyrody pod rządami Jana Szyszki przestało zajmować się ochroną środowiska, planuje natomiast dewastację przyrody na niespotykaną dotąd skalę.
 
Organizatorzy przedstawili najbardziej szkodliwe dla środowiska zmiany jako „7 grzechów głównych”. Jest to między innymi prawo do odstrzału żubrów i masakry dzików, które daje myśliwym przywileje większe od innych obywateli i obywatelek, czy prawo zezwalające na niekontrolowaną wycinkę. Grzechem jest również likwidacja programów antysmogowych oraz oparta na węglu polityka klimatyczna, ale również chęć podporządkowania rządowi niezależnych dotąd instytucji chroniących środowisko oraz chęć odebrania obywatelom prawa do współdecydowania o środowisku. Do tego wszystkiego dochodzi ustawa o prawie wodnym oraz niszczenie Puszczy Białowieskiej pod pozorem walki z kornikiem.
 
Nie tylko organizacje ekologiczne, ale również my, obywatele, domagajmy się odwołania Jana Szyszki ze stanowiska ministra środowiska i zatrzymania działań prowadzących do zniszczenia polskiej przyrody. Petycję znajdziecie Państwo pod adresem  http://marszdlaprzyrody.pl/petycja-o-odwolanie-jana-szyszki/
Jak zawsze, zapraszamy do nas serdecznie. Wszelkie zawirowania trapiące KOD omijają szerokim łukiem naszą grupę, a można do nas trafić poprzez: kontakt.grupa.wawer@gmail.com.

Tagi: KOD Wawer, grupa lokalna, smog, marsz w obronie przyrody, prawo szyszki


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń