WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

List do redakcji: Cud mniemany, czyli „liberum veto” po rembertowsku

Mieszkańcy ulicy Kadrowej  |  21 kwietnia 2017

Wydawać by się mogło, że niesławne „liberum veto” odeszło w niepamięć wraz z jego zniesieniem, uchwalonym przez Konstytucję 3 maja w XVIII wieku. Otóż nie! Wykładnik złotej wolności szlacheckiej, zasada, która pozwalała pojedynczemu uczestnikowi sejmu zrywać obrady sejmowe i unieważniać uchwały, zasada, która doprowadziła również do upadku Rzeczypospolitej i rozbiorów Polski – żyje. I ma się całkiem dobrze w Rembertowie.
 
Sprawa budowy ulicy Kadrowej (droga gminna nr 620043W) ciągnie się od lat. Ulica nie jest wpisana w długoletni plan inwestycyjny dzielnicy Rembertów, a więc wygospodarowanie środków na jej budowę przez lata nie wchodziło w rachubę. Odcinek ulicy o długości 322 mb zabudowany około 70 budynkami jednorodzinnymi jest najgęściej zaludnionym miejscem Rembertowa, które nie posiada infrastruktury drogowej. Droga, jak również komunikacja pieszych nie odpowiada żadnym standardom.
 
Utwardzenie drogi na połowie jezdni destruktem w roku 2010 spowodowało powstanie dziur i nierówności w podłożu, które przy braku oświetlenia zagrażają bezpieczeństwu ludzi, co stwierdził podczas kontroli inspektor PINB. Podniesienie poziomu jezdni powoduje zalewanie posesji i garaży, natomiast w miesiącach letnich „luźna” nawierzchnia przy ruchu pojazdów unosi tumany kurzu.
 
Mieszkańcy od lat walczą o remont ulicy, wreszcie wspólnymi siłami, przy pomocy radnych dzielnicy i życzliwości burmistrzów, udało się uzyskać dodatkowe środki od Rady Warszawy, ze wskazaniem ich wykorzystania do roku 2017. Długo wyczekiwana budowa miała się zacząć we wrześniu 2016, w szybkim tempie wykonano projekt. Projekt został wyłożony do wglądu dla mieszkańców, każdy mógł na etapie projektowania i uzgadniania warunków wnieść swoje uwagi i odwołania. Wreszcie wydano zezwolenie na budowę, mieszkańcy spodziewali się ekip budowlanych już 6 września 2016 roku… A tu… „liberum veto”! 
Odwołanie dwójki mieszkańców, dotyczące miejsc parkingowych, złożone w ostatnim dniu przed uprawomocnieniem się decyzji o budowie, zostało oddalone z powodów merytorycznych przez Wojewodę Warszawskiego, spowodowało jednak szczegółową kontrolę projektu, w którym doszukano się błędów po stronie inwestora. Zezwolenie na budowę cofnięto, a mieszkańcy musieli przetrwać kolejną zimę.
Organ I instancji, czyli Urząd Dzielnicy Rembertów, po dokładnym poprawieniu błędów zgodnie z uwagami Wojewody Mazowieckiego i wysłuchaniu i uwzględnieniu uwag mieszkańców wydał w dniu 13 lutego 2017 nową decyzję o zezwoleniu na budowę ulicy Kadrowej (droga gminna nr 620043W).
Poprawiony projekt, tak jak poprzednio, był do wglądu dla osób zainteresowanych.
 
Niecierpliwi mieszkańcy wyliczyli, że prace budowlane powinny zacząć się 1 kwietnia 2017.
Prima Aprilis?
Niestety tak… „Liberum veto” żyje!
 
W dniu 14 marca 2017, w ostatnim (sic!) dniu przed uprawomocnieniem się decyzji, wpłynęło kolejne odwołanie do Wojewody Mazowieckiego, wstrzymujące decyzję o budowie do czasu jego rozpatrzenia.
Tym razem skarżący nie zgadzają się na budowę chodnika, na ironię zakrawa jednak fakt, że dwoje z trójki skarżących współwłaścicieli posiadłości nie mieszka w Rembertowie i problemy ulicy Kadrowej są im obce.
 
Na nic zdały się próby przekonania skarżących i prośby mieszkańców o uchylenie odwołania, a także rozmowa przeprowadzona z Burmistrzem – odwołanie do Urzędu Wojewódzkiego nabrało biegu urzędowego.
 
Mieszkańcy ulicy Kadrowej najpewniej przetrwają kolejne lato, ale ich cierpliwość została po raz kolejny wystawiona na ogromną próbę.
 
Dziękujemy życzliwym Sąsiadom za ich zaangażowanie i wytrwałość w pisaniu odwołań oraz za zniszczenie pracy i starań wielu osób. Oby ostatni raz!
 
Jednocześnie mieszkańcy ulicy Kadrowej bardzo dziękują Mieszkańcom sąsiedniej ulicy Strycharskiej za ich poparcie we wspólnym celu, jakim jest budowa ulicy Kadrowej.

Tagi: list do redakcji, budowa ul. Kadrowej, ul. Kadrowa, odwołania, utwardzenie drogi


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń