WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

KOD lokalnie, ale nie tylko. Zatrzymajmy „reformę” edukacji!

Grupa KOD WAWER  |  1 czerwca 2017

Przeciwnicy „reformy” edukacji zebrali ponad 910 000 podpisów pod wnioskiem o referendum. Czy ten głos będzie wysłuchany? Czy władza, tak jak to obiecywała, wsłucha się w głos swojego suwerena? 
„Trudno sobie wyobrazić tematy bardziej nadające się do referendum (…) niż sprawa związana z dziećmi, z relacjami rodzice – dzieci, prawem do tego, by rodzice mogli o własnych dzieciach decydować” – mówił Jarosław Kaczyński w 2013 roku. W roku 2015 wtórowała mu Beata Szydło, która powtarzała w kampanii wyborczej, że „trzeba być mądrym mądrością swoich obywateli”. 
 
Mało kto pochyla się nad szczegółami reformy, a przecież nieprzemyślane zmiany i szalone tempo ich wprowadzania będą skutkować wieloma problemami, choćby takimi, jakie opisała w poniższym liście jedna z matek. 
 
„Zmiany w oświacie wymagają namysłu i czasu, nie można wkraczać w nasze życie rodzinne, w jego rytm, w nasze plany, nie odpowiadając od miesięcy rzetelnie na pytanie: Po co jest ta reforma? Nasze dzieci to nie cyferki w dzienniku, nie tabelki w Excelu i tym bardziej nie słupki poparcia dla programu partii politycznych. Z mojej perspektywy nic nie jest policzone i zaplanowane.
 
Podam przykład mi najbliższy. Moje dziecko jest w pierwszej klasie gimnazjum. Tak może wyglądać sytuacja trojga z jego kolegów. Ani, Tosi i Franka. 
Ania z 1b. Dobrze się uczy, zda do drugiej klasy z pewnością. Niestety nie każdy z jej klasy sobie radzi. Kłopoty domowe odbiły się na stopniach Tosi – Tosia nie zda. Tosia trafi znów do 7 klasy szkoły podstawowej, choć raptem rok temu otrzymała świadectwo jej ukończenia. Tosia czuje się nieszczęśliwa, podwójnie ukarana i postanawia, że już w życiu nie pójdzie do szkoły. Ucieka z domu.
Mijają wakacje. 
Ania nadal uczy się dobrze w 2 klasie gimnazjum, ale jej kolega Franek w nosie ma naukę, interesuje go tylko wirtualna rzeczywistość. Franek nie zdaje i po dwóch latach gimnazjum wyląduje znów w podstawówce, w 8 klasie. W wakacje udaje, że go to nie martwi, choć w środku bardzo to przeżywa, a starsi koledzy dla żartu kupują mu na urodziny śliniak.
3 klasa gimnazjum. Ania od początku roku szkolnego bardzo się stara, planuje zdawać do najlepszego liceum w mieście. Niestety zaczyna chorować. Z powodu długiego pobytu w szpitalu nie jest w stanie nadrobić materiału. Długa nieobecność i kłopoty ze skupieniem powodują, że Ania nie uzyskuje promocji.
Ania powinna zatem wylądować w dziewiątej klasie podstawówki. Ale ma pecha. Nie ma takiej klasy! Jest za to klasa 8.
Mijają wakacje. Tosia uporała się z problemami – idzie do szkoły średniej, Franek też. Najbliższe przyjaciółki Ani spotykają się w jednej klasie wymarzonego trzyletniego liceum.
Ania trafia do ósmej klasy szkoły podstawowej z dziećmi o 2 lata młodszymi. Będzie z nimi zdawać do liceum, już CZTEROLETNIEGO! Ukończy je 2 lata później niż reszta rówieśników. A przecież Ania po prostu chorowała. Proszę wytłumaczyć to rodzicom, proszę wytłumaczyć to dziecku. Ile będzie podobnych sytuacji?”
 
Referendum daje możliwość społecznej dyskusji o sensie wprowadzania zmian w oświacie. Oświata jest tym, co dotyczy właściwie każdego Polaka, każdej rodziny. Obywatele chcą być podmiotem, a nie przedmiotem decyzji politycznych. Referendum to narzędzie, które tworzy społeczeństwo obywatelskie, uczy zaangażowania w życie społeczne, pozwala uczestniczyć w zarządzaniu państwem, poznawać mechanizmy demokratycznego społeczeństwa.
I my przyłączamy się do żądania referendum szkolnego. Mamy pełne prawo do zabrania głosu w tak ważnej sprawie. 
Pamiętajmy, wspólnie możemy więcej. Do naszej grupy należą mieszkańcy Wawra, Rembertowa, Wesołej, Otwocka i pow. otwockiego. Można do nas pisać na adres e-mail: kontakt.grupa.wawer@gmail.com.

Tagi: KOD Wawer, grupa lokalna, reforma edukacji, dobra zmiana


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń