Kącik prawniczy: Postępowanie upominawcze
Anna Łagoźna | 19 czerwca 2017
Na czym polega postępowanie upominawcze?
W przypadku kiedy dochodzimy roszczeń pieniężnych, Sąd może rozstrzygnąć naszą sprawę w postępowaniu upominawczym, poprzez wydanie nakazu zapłaty. W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w ciągu dwóch tygodni zaspokoił nasze roszczenie w całości wraz z kosztami postępowania, albo w tym terminie wniósł do sądu sprzeciw.
Postępowanie to jest bardzo szybkie i wygodne. Sąd bowiem wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym, bez przesłuchania stron czy świadków, a tylko na podstawie treści pozwu i przedłożonych do niego dokumentów. Ustawodawca przewidział jednak kilka sytuacji, gdy nakaz zapłaty nie może zostać wydany. Dzieje się tak, gdy z treści naszego pozwu wynika, iż roszczenie jest oczywiście bezzasadne, przytoczone okoliczności budzą wątpliwości sądu, zaspokojenie naszego roszczenia zależy od spełnienia przez nas innego roszczenia wzajemnego, miejsce pobytu pozwanego nie jest nam znane lub pozwany zamieszkuje poza granicami kraju.
Jak skutecznie zakwestionować nakaz zapłaty?
Jeżeli nakaz zapłaty zostanie wydany, Sąd doręcza go pozwanemu razem z pozwem. Chcąc zakwestionować wydany nakaz, należy skutecznie złożyć od niego sprzeciw.
W przypadku otrzymania nakazu zapłaty, prawidłowe i terminowe wniesienie sprzeciwu jest kwestią najistotniejszą. Nakaz zapłaty, przeciwko któremu nie wnieśliśmy sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. Oznacza to, że powód (wierzyciel) może wszcząć postepowanie komornicze i prowadzić egzekucję z naszego majątku. W sytuacji gdy sprzeciw został przez nas wniesiony, jednak zrobiliśmy to po terminie lub nie usunęliśmy braków naszego sprzeciwu pomimo wezwania nas do tego przez sąd, sąd sprzeciw odrzuci, co będzie skutkowało uprawomocnieniem się nakazu zapłaty.
W przypadku prawidłowego wniesienia sprzeciwu nakaz zapłaty traci moc (przestaje istnieć), zaś sąd wyznacza rozprawę i zarządza doręczenie powodowi sprzeciwu wraz z wezwaniem na rozprawę: sprawa toczy się dalej, tak jakby nakaz zapłaty nigdy nie został wydany. Można więc powiedzieć, że nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym jest swego rodzaju „warunkowym wyrokiem”.
Jak skutecznie wnieść sprzeciw?
Sporządzony sprzeciw wysyłamy do tego sądu, który wydał nakaz zapłaty. Sprzeciw wysyłamy na piśmie, nie można go wysłać skutecznie e-mailem ani faksem.
W sprzeciwie wskazać należy, czy skarżymy nakaz w całości czy w części. Może zdarzyć się tak, że część roszczenia uznajemy i nie chcemy kwestionować naszego obowiązku zapłaty. W takim wypadku trzeba wyraźnie wskazać, że nakaz skarżymy w części, to jest wyłącznie co do określonej kwoty. Prawidłowe określenie zakresu zaskarżenia jest bardzo ważne, bowiem nakaz zapłaty straci moc wyłącznie w części zaskarżonej sprzeciwem.
Wnosząc sprzeciw, musimy też pamiętać, aby przedstawić wszystkie istotne okoliczności sprawy, dowody, zarzuty i twierdzenia. Sąd może pominąć nieprzedstawione w sprzeciwie twierdzenia i dowody, z wyjątkiem sytuacji wskazanych w kodeksie postępowania cywilnego.
W przypadku gdy pozew wniesiono na urzędowym formularzu, wniesienie sprzeciwu także musi nastąpić na formularzu.
Podsumowanie wymaga ważnej uwagi: powyższe informacje dotyczą wyłącznie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym. Nakaz zapłaty może zostać jednak wydany również w postępowaniu nakazowym lub w tzw. elektronicznym postępowaniu upominawczym i zasady zaskarżania tych nakazów zapłaty są istotnie odmienne.
Zobacz również
Tagi: Kącik prawniczy, prawo, postępowanie upominawcze
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
12 czerwca - 21 sierpnia 2022
Falenickie Koncerty Plenerowe 2022
5 - 26 sierpnia 2022
Potańcówki w Sinfonii Varsovii
6 - 28 sierpnia 2022
Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!


Nasza ankieta
Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?