WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 9 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Roman, Romuald

KOD lokalnie, ale nie tylko. Czy możemy czuć się bezpiecznie?

Grupa KOD WAWER  |  3 lipca 2017

„Dobra zmiana” dotyka także naszego bezpieczeństwa. Widoczne jest wsparcie władz centralnych dla ruchów nacjonalistycznych, niebezpieczni chuligani nazywani są „patriotyczną młodzieżą”. Takie działania i wypowiedzi nie tylko zachęcają do łamania prawa, ale uwłaczają pamięci tych wszystkich, którzy w obronie wolnej i demokratycznej Polski, z prawdziwych pobudek patriotycznych, złożyli daninę najwyższą – swoje życie. Obraża to także tych, którzy dla wolnej i demokratycznej Polski kiedyś działali w podziemnej opozycji, a dzisiaj ciężko i uczciwie pracują. Władze pacyfikują przeciwników nacjonalistycznych manifestacji, których uczestnicy głoszą hasła neofaszystowskie, pochwałę ksenofobii i nietolerancji. Czy o taką Polskę nam chodzi? Czy nie pamiętamy już naszej historii?
 
Niepokoi nas także sfera obronności. Wstrzymano procesy modernizacji armii. Zerwano bardzo ważny przetarg na śmigłowce wielozadaniowe i wmawia się nam, że był on bez znaczenia. Bagatelizuje się kolejne odejścia generałów i wysokich oficerów. Poniża oficerów i żołnierzy rezerwy, a przecież wielu z nich pełniło służbę w strefie działań wojennych i narażało swoje życie dla Polski. Wszystko to dzieje się w czasie, gdy najwyższe stanowiska oraz istotne funkcje w resorcie obrony i przemyśle zbrojeniowym powierza się kolejnym niewykształconym dyletantom, a lobbysta znanej na świecie firmy zbrojeniowej miał, jak podaje prasa, dostęp do ważnej dokumentacji przetargowej. 
 
Z wojsk operacyjnych, głównej siły naszej armii, doświadczeni oficerowie i podoficerowie są przenoszeni do Wojsk Obrony Terytorialnej. Siły te, tworzone przez Antoniego Macierewicza i tylko jemu podległe, to niemalże prywatna milicja ministra. Eksperci nie potrafią znaleźć logicznego uzasadnienia dla tych decyzji oraz zrozumieć przeznaczenia tych sił, w takim ich kształcie. Trudno także jednoznacznie zaprzeczyć, że nie są one tworzone tylko i wyłącznie z myślą o ich wykorzystaniu wewnętrznym. Antoni Macierewicz, jeszcze jako minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego, miał podobno plany użycia podobnych sił w walce politycznej. 
 
Ważny jest tutaj kontekst międzynarodowy. W Rosji odradza się militaryzm i panuje neorealistyczne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Trwa konflikt w Ukrainie. Sytuacja wewnętrzna UE i NATO także wymaga od naszych władz rozważnej polityki wewnętrznej i zagranicznej. Czy jest ona taką? To pytanie retoryczne. Polska zaczyna stanowić problem dla integrującej się Europy. Czy nasze władze i legitymizująca je partia inaczej rozumieją polską rację stanu? Czy nasze skuteczne i zakończone narodowym sukcesem starania o członkostwo w NATO i UE mają zostać zaprzepaszczone? 
Szanowni Państwo, mieszkańcy Wawra, Rembertowa i Wesołej. Czy w tej sytuacji możemy czuć się bezpiecznie? Czy możemy mieć pewność, że władze centralne swoimi decyzjami poprawiają poziom naszego bezpieczeństwa? Uważamy, że wręcz przeciwnie. Dlatego tak ważna powinna być dla nas obrona niezależności samorządów. Mają one przecież wpływ na lokalne działania służb odpowiedzialnych za nasz spokój i bezpieczeństwo. To jedno z najważniejszych wyzwań. Pamiętajmy o tym szczególnie teraz, gdy władza stara się przejmować ostatnie niezależne od siebie instytucje. Na nasze bezpieczeństwo ma niebagatelny wpływ niezależność władzy sądowniczej, a i ta stała się obiektem demagogicznych ataków. Nie poddawajmy się tej narracji. 
 
Bądźmy wszyscy aktywni w okresie zbliżających się wyborów samorządowych. Korzystajmy z naszych praw. Zadawajmy pytania. Składajmy propozycje. Głosujmy. To od naszej aktywności zależy w dużej mierze stan dzielnic, w których mieszkamy. To tutaj nasze dzieci chodzą do szkół, zadbajmy więc o to, żeby one i ich otoczenie były przyjazne i bezpieczne dla uczniów oraz wolne od patologii. W tych działaniach samorząd lokalny może i powinien być bardzo aktywny. 
 
Komitet Obrony Demokracji działający na terenie Wawra, Rembertowa i Wesołej zamierza działać, także w tym obszarze naszej obywatelskiej troski. Jeśli podzielacie ją Państwo, zapraszamy do kontaktów i współpracy z nami. Każdy głos i każda pomoc jest bardzo ważna i cenna. Można do nas pisać na adres e-mail: kontakt.grupa.wawer@gmail.com.

Tagi: KOD Wawer, grupa lokalna, obronność, armia


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń