WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Harcerstwo niejedno ma imię

Wagabunda  |  11 lipca 2017

Wielu osobom harcerstwo kojarzy się jedynie z małymi żołnierzami, stojącymi przy pomnikach, inni twierdzą, że są to osoby, które całe swoje życie spędzają na skakaniu po drzewach, taplaniu się w błocie i polowaniu na jedzenie. 
 
Rzeczywistość jest zupełnie inna. Oczywiście każdy harcerz i każda harcerka z ogromną dumą pełnić będzie służbę przy pomniku, a w czasie obozu sam zbuduje sobie swoje łóżko, rozstawi namiot i chociaż raz zje obiad przyrządzony samodzielnie nad ogniskiem. 
 
Ważnym elementem  harcerskiego wychowania jest ciekawość świata. Niemal każdy młody człowiek chce zwiedzać świat, poszerzać swoje horyzonty, dowiadywać się ciekawostek na temat obcych kultur. Harcerstwo sprawia, że marzenia te się spełniają. 
 
Co roku od 1967 r odbywa się zlot skautów z Europy – Intercamp. W zlocie zwykle bierze udział od 2000 do 3000 skautów. Zlot trwa od piątku do poniedziałku, zawsze w weekend, kiedy są Zielone Świątki. Każdego roku inny kraj odpowiedzialny jest za jego organizację. W 2015 roku ten właśnie zlot miał miejsce w Polsce, natomiast w ubiegłym roku w Czechach. 
 
Harcerze ze Szczepu 420 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych im. Pułku Armii Krajowej „Baszta”, działającego na terenie Rembertowa i Wesołej, uczestniczyli w czeskim zlocie.  Wspominają, że była to jedna z największych przygód w ich życiu. W jeden weekend mieli okazję poznać setki osób z różnych państw, mówiących w różnych językach, bawić się z nimi, rozmawiać, śpiewać, tańczyć. 
 
Intercamp nie jest jednak jedynym zlotem harcerskim. Co cztery lata odbywa się największy i najważniejszy zlot skautów z całego świata! Jego nazwa to Jamboree. Pierwszy zlot Jamboree odbył się w 1920 roku w Londynie i każdy kolejny odbywa się w innym państwie. 
 
W 2015 miał miejsce w Japonii. Brała w nim udział jedna z instruktorek naszej rembertowskiej jednostki. Wspomina, że największe wrażenie zrobiła na niej wielkość terenu zlotowego. „Z miejsca, w którym spałam, do stołówki szłam około 40 minut, a i tak miałam blisko” – mówi. Nic dziwnego, że teren ten jest tak ogromny, skoro w zlocie bierze udział około 40 000 skautów z całego świata. „Gdy tam pojechałam, to dopiero wtedy zrozumiałam sens bycia harcerzem. W momencie, kiedy stałam w tłumie 40 000 osób, które jest tu, bo chce tak jak ja zmieniać świat na lepsze, pomagać innym, rozwijać się, dotarło do mnie, że to ma sens. Ja sama nie dam rady pokonać zła, jakie jest na świecie, ale wspólnie damy radę, bo wszyscy mamy ten sam cel”. 
 
„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” – powiedział założyciel skautingu na świecie Robert Baden-Powell. 
 
W 2019 roku Jamboree ma mieć miejsce w Meksyku, natomiast w 2023 roku bardzo możliwe, że obędzie się w Polsce na Wyspie Sobieszewskiej. Polska jest kandydatem do organizowania, a rywalizuje z Koreą Południową. 
 
Swoje małe/ wielkie marzenie spełniła także Weronika Przyczyna z 420 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej „Wagabunda”. Udało jej się nawiązać kontakt z harcerką z Wietnamu za pomocą portali społecznościowych. „Ukazała mi się Wietnamka ‒ ok, może być. Napisałam do niej bardzo długą wiadomość, po kilku godzinach mi odpisała. Tak zaczęła się nasza przygoda z pisaniem do siebie. 
Na początku było dość niezręcznie, miałyśmy problem, żeby się porozumieć, bo nie mogłyśmy znaleźć niektórych odpowiedników słów po angielsku, ale dziewczyna była bardzo sympatyczna. Na samym początku opowiedziała mi trochę o harcerstwie w Wietnamie. Nazywa się to u nich Diên Hồng, w całej organizacji mają ok. 400 harcerzy” – pisze Weronika. Dla porównania, Związek Harcerstwa Polskiego liczy ponad 100 000 osób. 
 
Jak zatem widać, harcerstwo to międzynarodowe przygody i przyjaźnie na całe życie, a odległości między harcerzami nie stanowią żadnej przeszkody. Niewiele trzeba, by to przeżyć, wystarczy chcieć. 
 
 
 

Tagi: Wagabunda, harcerstwo, harcerze, intercamp, zlot harcerski, 420 Warszawska Drużyna Harcerska


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń