WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 7 kwietnia 2020 r.
Imieniny obchodzą: Donata, Herman, Rufin

Kącik prawniczy: Odwołanie od decyzji administracyjnej – CZĘŚĆ I

Anna Łagoźna  |  25 lipca 2017

O roli postępowania administracyjnego, uregulowanego w Kodeksie postępowania administracyjnego, w codziennym życiu każdego z nas była już mowa w artykule poświęconym postępowaniu dowodowemu w postępowaniu administracyjnym, który ukazał się w numerze XII/2016.

Kiedy przysługuje nam odwołanie?

Niemal wszystkie sprawy prowadzone przez organy administracji nie będące sądami są rozstrzygane w formie decyzji administracyjnej. Decyzja administracyjna jest aktem wydawanym przez organy, które kształtują nasze prawa i obowiązki. W formie decyzji administracyjnej ustala się więc m.in. warunki zabudowy działki, udziela pozwolenia na budowę, nakazuje rozbiórkę, przyznaje zasiłek.

Od każdej decyzji administracyjnej stronom przysługuje odwołanie do organu wyższego stopnia. Jeżeli organem, który wydał naszą decyzję, jest minister lub Samorządowe Kolegium Odwoławcze, wówczas zamiast odwołania przysługuje nam wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy kierowany do tego samego ministra lub Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które wydało decyzję.

Odwołanie wniesione przed wydaniem decyzji będzie nieskuteczne.

Co istotne, odwołanie nie przysługuje od tzw. procesowych rozstrzygnięć organu, a więc nie rozstrzygających bezpośrednio o naszych prawach, a związanych jedynie z tokiem prowadzonego postępowania. Te kwestie są rozstrzygane postanowieniem i niektóre z nich można zaskarżyć wyłącznie zażaleniem. O tym, czy postanowienie jest zaskarżalne, decyduje kodeks postępowania administracyjnego. Jeśli kodeks nie wskazuje, że na postanowienie przysługuje zażalenie, to znaczy, że nie można go zaskarżyć w drodze odrębnego zażalenia. Istnieje natomiast możliwość jego kwestionowania w odwołaniu. Przykładowo: na postanowienie o odmowie przeprowadzenia dowodu z przesłuchania świadka nie przysługuje zażalenie, ale można je kwestionować w odwołaniu. Natomiast postanowienie o odmowie zawieszenia postępowania jest zaskarżalne w drodze odrębnego zażalenia. Zasady wnoszenia zażalenia są inne niż zasady wnoszenia odwołania.

Czy z wniesieniem odwołania wiąże się ryzyko pogorszenia naszej sytuacji?

Wniesienie odwołania co do zasady nie niesie dla nas ryzyka pogorszenia się naszej sytuacji. Organ wyższego rzędu nie może zmienić decyzji na naszą niekorzyść na skutek odwołania. Wynika to wprost z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, a sądy rozumieją ten przepis bardzo szeroko, na korzyść obywateli. Istnieje tylko jeden wyjątek od tej zasady i dotyczy on przypadku, gdy organ wyższego rzędu na skutek naszego odwołania uchyli zaskarżoną przez nas decyzję i nakaże organowi, który ją wydał, ponowne rozpoznanie sprawy. W takim przypadku nowa decyzja może być dla nas niekorzystna. Jednakże z punktu widzenia przepisów takie sytuacje nie powinny zdarzać się często, przekazywanie sprawy do ponownego rozpoznania może mieć miejsce tylko w wąskim zakresie przypadków.

Mając jednak na uwadze powyżej opisane ryzyko, w przypadku decyzji odmawiających świadczeń pieniężnych, jeżeli odmówiono nam przyznania jedynie części wnioskowanego przez nas świadczenia – warto rozważyć zaskarżenie decyzji jedynie w tej części, w jakiej odmówiono nam przyznania świadczeń. Sprawi to, że decyzja w pozostałej części, tj. w części przyznającej nam świadczenia, stanie się ostateczna i prawomocna i nie będzie mogła zostać zmieniona w toku dalszego postępowania.

Warunki skutecznego wniesienia odwołania będą przedmiotem II części niniejszego artykułu w kolejnym numerze.

Tagi: Kącik prawniczy, prawo, decyzja administracyjna, odwołanie od decyzji administracyjnej


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 11 kwietnia 2020

Asterix i Obelix - ile kryją w sobie prawdy?

Niedziela, 19 kwietnia 2020

Regulamin Charytatywnego Marszu Nordic Walking „Powitanie Wiosny 2020” z dnia 19.04.2020

Sobota, 25 kwietnia 2020

Dzień Ziemi w GREEN SOHO

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń