WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Jeszcze o Romach… Tolerancja w obie strony

Anna Oleksiak  |  24 lipca 2017

W czerwcowym numerze „Wiadomości Sąsiedzkich Grochów” zamieszczony został mój artykuł o społeczności romskiej. Wywołał on wiele kontrowersyjnych wypowiedzi. Otrzymałam liczne telefony od mieszkańców, w których dzielili się swoimi doświadczeniami z życia w sąsiedztwie Romów, a także spostrzeżeniami dotyczącymi ich przystosowania do warunków życia w mieście na przestrzeni ponad 70 lat od wprowadzenia zakazu koczowniczego trybu życia. Artykuł swój oparłam na własnej obserwacji rodzin romskich, z którymi miałam okazję mieszkać w pobliżu, uczestniczyć w ich tradycyjnych uroczystościach, zabawach i śpiewach. Zawsze podziwiałam ich niezwykły talent muzyczny, radość życia, ale także catharsis przeżytych dramatów związanych z wydarzeniami historycznymi i z aktualnym brakiem tolerancji. W każdym spotkaniu z Romami miałam szczęście zyskać zaufanie i sympatię, którą im odwzajemniałam. W takim duchu napisałam swoją opowieść o nich na Grochowie.

Niestety jest też inny punkt widzenia, którego byłam świadoma, lecz nie temu chciałam poświęcić swoją opowieść. Czytelnicy opowiadali mi o swoich problemach i udręce współżycia na jednej ulicy, w jednym budynku z niektórymi rodzinami romskimi. W relacjach naszych czytelników było tego wiele – kłótnie, wyzwiska, groźby … niejednokrotnie kończące się rozprawami sądowymi, które niczego nie łagodziły, a wręcz przeciwnie - zaostrzały konflikty.

Romowie postrzegani są na dwa odmienne sposoby. Pierwszy, bardziej pierwotny sposób myślenia o Romach kojarzy ich z leniami, oszustami i złodziejami. Natomiast równolegle funkcjonuje wykreowany w okresie romantyzmu i utrwalany przez wielu malarzy i literatów mit Cygana - symbolu wolności, piękna i swobody. Stopniowo jednak funkcjonowanie grup romskich w realiach polskiego społeczeństwa i państwa podlega ewolucji.

Mieszkają wśród nas Romowie, którzy niczym nie różnią się od Polaków: są wykształceni, znają języki, mają aspiracje. Wierzę, że z pewnością przestaną być społecznością o zapóźnieniu edukacyjnym. Nie będą mieli żadnych problemów z uczestnictwem w życiu społecznym, ale także zachowają część swoich unikalnych zwyczajów i tradycji, które – niestety - niejednokrotnie właśnie burzą spokój współmieszkańców. Tolerancja wymagana jest jednakowo od obu grup społecznych – Polaków i Romów. Dzielnicowe służby bezpieczeństwa na bieżąco reagują na zgłaszane przypadki konfliktów sąsiedzkich. Jednak wzajemne zainteresowanie, wiedza Polaków i Romów o kulturze, historii i kondycji obu zbiorowości jest ciągle niewystarczająca, aby proces wzajemnej tolerancji i zmiany funkcjonujących uprzedzeń miał szanse zaistnieć. A to już ważna rola dla władz samorządowych i organizacji pozarządowych.

Tagi: Romowie, społeczność romska, tolerancja, rodziny romskie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń