WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 16 grudnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Albina, Zdzisław

KOD lokalnie, ale nie tylko. Spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem. Referendum szkolne.

Tadeusz Korabli, wiceprzewodniczący zarządu Grupy Lokalnej KOD Wawer  |  7 sierpnia 2017

12 czerwca br. zorganizowaliśmy w Wawrze spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem. Wzięło w nim udział wiele osób związanych z KOD i z partiami politycznymi działającymi na terenie naszej Grupy Lokalnej, ale przede wszystkim mieszkańcy Wawra, Rembertowa, Wesołej, Otwocka i pow. otwockiego, a także innych części Warszawy. Zaproponowany przez naszego gościa tytuł jego wystąpienia jest wielce znamienny: „Zagrożenia dla obywateli wynikające ze zmian w sądownictwie”.

Pan Profesor ze swadą i znawstwem tematyki przedstawił skutki proponowanej przez ministerstwo sprawiedliwości „reformy” sądownictwa. Szczególnie następstwa, które wywołają zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nasz gość wskazywał, że doprowadzą one do sytuacji, w której to nie samorządy sędziowskie, ale politycy będą decydowali o tym, kto może być sędzią i prezesem sądu. W konsekwencji to politycy będą mogli decydować o wyrokach, jakie będą zapadać w najważniejszych dla władzy sprawach. Jednak może to także dotyczyć sytuacji, gdy stronami procesu są: zwykły obywatel i przedstawiciel władzy albo jego krewny lub akolita rządzących.

Według Adama Strzembosza to powrót do PRL. Odejście od ustawy z grudnia 1990 roku, wzorowanej na najbardziej demokratycznym modelu sądownictwa obowiązującym do dziś w Portugalii. Plany ministra sprawiedliwości to kolejna zmiana ustroju demokratycznego państwa prawa. Zmiana naruszająca naszą Konstytucję. Kolejna „dobra zmiana”.

Nasz Gość dostrzega także problemy sądownictwa. Wynikają one między innymi z ilości spraw, których wpływa do sądów rocznie 15-16 mln. Wiąże się to także z ogromnym stresem, który towarzyszy codziennej pracy sędziów. Tę sytuację należy zmieniać poprzez reformę sytemu, w tym powołanie sędziów pokoju i zwiększenie roli arbitrażu i mediacji. Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości nic nie poprawi. Wręcz przeciwnie.

Pan Profesor nadal liczy na opamiętanie, refleksję parlamentu i na rolę prezydenta, który powinien przecież być strażnikiem Konstytucji. Przypomniał, że delikt konstytucyjny może skutkować wobec głównych osób w państwie skierowaniem spraw do Trybunału Stanu.

Z sali padło bardzo wiele pytań i komentarzy. Nie sposób przedstawić tutaj całość tego spotkania. Wszystkich zainteresowanych, a przecież wszyscy jesteśmy obywatelami i będziemy mogli spotkać się z sytuacją politycznego ustalenia wyroku w naszej sprawie, zachęcamy do obejrzenia filmu, który przygotowaliśmy. Można go obejrzeć na You Tube, korzystając z poniższego linku:

https://www.youtube.com/watch?v=W4NT3Vokc5Q&feature=youtu.be

Nadal aktualną pozostawała w czerwcu sprawa referendum szkolnego. Pomimo zapewnień władzy, która miała słuchać przecież głosu swoich obywateli w referendach, sejmowa dyskusja nie zmierza w satysfakcjonującą stronę. Pomimo zebrania ponad 900 tys. podpisów referendum się nie odbędzie. Nie dlatego, że jest na nie za późno, ale dlatego, że władza obawia się o jego wynik. Tak spełnia się obietnice wyborcze. Społeczeństwo po raz kolejny zostało okłamane. Jak podają niektóre źródła, okłamani zostali także nauczyciele, gdyż owa „reforma” spowoduje zwolnienie minimum 10 tys. nauczycieli i ograniczenie wielkości etatów dla kolejnych 20 tys. Czy takie warunki ustalono w „debatach” z Polakami? 21 czerwca br. w pikiecie protestacyjnej zorganizowanej pod Sejmem przez rodziców i ZNP nie zabrakło członków i sympatyków Grupy Lokalnej KOD Wawer.

Nasza grupa uczestniczyła także w innych, licznych protestach i wydarzeniach związanych z „funkcjonowaniem” demokracji w Polsce. Jako obywatele mamy do tego prawo i jest to nasz obowiązek.

Komitet Obrony Demokracji działający na terenie Wawra, Rembertowa i Wesołej zamierza działać, także w tym obszarze naszej obywatelskiej troski. Jeśli podzielacie ją Państwo, zapraszamy do kontaktów i współpracy z nami. Każdy głos i każda pomoc jest bardzo ważna i cenna. Można do nas pisać na adres
e-mail: kontakt.grupa.wawer@gmail.com.

Tagi: KOD Wawer, grupa lokalna, reforma edukacji, referendum szkolne, protesty, Adam Strzembosz


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Grudzień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 16 grudnia 2018

Zaproszenie

Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Świąteczna podróż ku wolności

Niedziela, 6 stycznia 2019

Tribute to Komeda

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń