WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 18 stycznia 2021 r.
Imieniny obchodzą: Piotr, Małgorzata

KOD lokalnie, ale nie tylko. Spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem. Referendum szkolne.

Tadeusz Korabli, wiceprzewodniczący zarządu Grupy Lokalnej KOD Wawer  |  7 sierpnia 2017

12 czerwca br. zorganizowaliśmy w Wawrze spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem. Wzięło w nim udział wiele osób związanych z KOD i z partiami politycznymi działającymi na terenie naszej Grupy Lokalnej, ale przede wszystkim mieszkańcy Wawra, Rembertowa, Wesołej, Otwocka i pow. otwockiego, a także innych części Warszawy. Zaproponowany przez naszego gościa tytuł jego wystąpienia jest wielce znamienny: „Zagrożenia dla obywateli wynikające ze zmian w sądownictwie”.

Pan Profesor ze swadą i znawstwem tematyki przedstawił skutki proponowanej przez ministerstwo sprawiedliwości „reformy” sądownictwa. Szczególnie następstwa, które wywołają zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa. Nasz gość wskazywał, że doprowadzą one do sytuacji, w której to nie samorządy sędziowskie, ale politycy będą decydowali o tym, kto może być sędzią i prezesem sądu. W konsekwencji to politycy będą mogli decydować o wyrokach, jakie będą zapadać w najważniejszych dla władzy sprawach. Jednak może to także dotyczyć sytuacji, gdy stronami procesu są: zwykły obywatel i przedstawiciel władzy albo jego krewny lub akolita rządzących.

Według Adama Strzembosza to powrót do PRL. Odejście od ustawy z grudnia 1990 roku, wzorowanej na najbardziej demokratycznym modelu sądownictwa obowiązującym do dziś w Portugalii. Plany ministra sprawiedliwości to kolejna zmiana ustroju demokratycznego państwa prawa. Zmiana naruszająca naszą Konstytucję. Kolejna „dobra zmiana”.

Nasz Gość dostrzega także problemy sądownictwa. Wynikają one między innymi z ilości spraw, których wpływa do sądów rocznie 15-16 mln. Wiąże się to także z ogromnym stresem, który towarzyszy codziennej pracy sędziów. Tę sytuację należy zmieniać poprzez reformę sytemu, w tym powołanie sędziów pokoju i zwiększenie roli arbitrażu i mediacji. Upolitycznienie wymiaru sprawiedliwości nic nie poprawi. Wręcz przeciwnie.

Pan Profesor nadal liczy na opamiętanie, refleksję parlamentu i na rolę prezydenta, który powinien przecież być strażnikiem Konstytucji. Przypomniał, że delikt konstytucyjny może skutkować wobec głównych osób w państwie skierowaniem spraw do Trybunału Stanu.

Z sali padło bardzo wiele pytań i komentarzy. Nie sposób przedstawić tutaj całość tego spotkania. Wszystkich zainteresowanych, a przecież wszyscy jesteśmy obywatelami i będziemy mogli spotkać się z sytuacją politycznego ustalenia wyroku w naszej sprawie, zachęcamy do obejrzenia filmu, który przygotowaliśmy. Można go obejrzeć na You Tube, korzystając z poniższego linku:

https://www.youtube.com/watch?v=W4NT3Vokc5Q&feature=youtu.be

Nadal aktualną pozostawała w czerwcu sprawa referendum szkolnego. Pomimo zapewnień władzy, która miała słuchać przecież głosu swoich obywateli w referendach, sejmowa dyskusja nie zmierza w satysfakcjonującą stronę. Pomimo zebrania ponad 900 tys. podpisów referendum się nie odbędzie. Nie dlatego, że jest na nie za późno, ale dlatego, że władza obawia się o jego wynik. Tak spełnia się obietnice wyborcze. Społeczeństwo po raz kolejny zostało okłamane. Jak podają niektóre źródła, okłamani zostali także nauczyciele, gdyż owa „reforma” spowoduje zwolnienie minimum 10 tys. nauczycieli i ograniczenie wielkości etatów dla kolejnych 20 tys. Czy takie warunki ustalono w „debatach” z Polakami? 21 czerwca br. w pikiecie protestacyjnej zorganizowanej pod Sejmem przez rodziców i ZNP nie zabrakło członków i sympatyków Grupy Lokalnej KOD Wawer.

Nasza grupa uczestniczyła także w innych, licznych protestach i wydarzeniach związanych z „funkcjonowaniem” demokracji w Polsce. Jako obywatele mamy do tego prawo i jest to nasz obowiązek.

Komitet Obrony Demokracji działający na terenie Wawra, Rembertowa i Wesołej zamierza działać, także w tym obszarze naszej obywatelskiej troski. Jeśli podzielacie ją Państwo, zapraszamy do kontaktów i współpracy z nami. Każdy głos i każda pomoc jest bardzo ważna i cenna. Można do nas pisać na adres
e-mail: kontakt.grupa.wawer@gmail.com.

Tagi: KOD Wawer, grupa lokalna, reforma edukacji, referendum szkolne, protesty, Adam Strzembosz


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

W Nowym Roku:

rzucę palenie
schudnę
będę się zdrowo odżywiać
zacznę uprawiać sport
zacznę odkładać pieniądze na spełnienie marzeń
nic nie postanawiam, bo zawsze nic mi z tego nie wychodzi
nic nie postanawiam, bo nie uznaję "postanowień noworocznych", przez cały rok staram się zmieniać na lepsze
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń