WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Okiem coacha: Złam zasady, czyli jak budować zdrową niezależność

Joanna Godecka, life coach  |  16 sierpnia 2017

Zauważyłam, że częstym problemem przy podejmowaniu decyzji jest obawa przed oceną. Gdy chcemy postąpić tak, jak nam dyktuje serce, wkrada się obawa o to, co inni o tym pomyślą, jak zareagują, co zrobią? Czasem nasze otoczenie nie kryje dezaprobaty i ingeruje w nasze sprawy, choć nie ma do tego najmniejszego prawa.

Ostatnio rozmawiałam z osobą, której dorosłe dzieci „nie pozwalają” na związek z młodszym partnerem. Niewiele młodszym, gdyż różnica wieku wynosi 5 lat, lecz prawdę mówiąc, nie to ma największe znaczenie. Chodzi o coś innego. Jak można dorosłej osobie zabraniać układania sobie życia według jej własnych upodobań? Nie rozumiem tego. 

Ona, Beata, ma 56 lat a on, Michał, 51. Oboje są osobami samotnymi, poznali się kilka miesięcy temu i doszli do wniosku, że chcą spędzić razem resztę życia. I tu zaczął się problem. Dorosłe córki Beaty obie założyły już rodziny, a teraz… zawarły między sobą pakt. Nie podoba im się, że Michał jest młodszy, że Beata zamiast pomagać córkom, ma swoje życie i stara się być na nowo atrakcyjną kobietą. Odmówiły obecności na ślubie, grożą zerwaniem kontaktów. 

Beata czuje się skołowana i pisząc do mnie – pyta „Czy ja robię coś złego? A może córki mają rację i powinnam się wycofać?”.

Wsparłam Beatę, umacniając w niej przekonanie, że to jej decyzja, jej życie i że ma prawo do szczęścia.
Przykład Beaty nie jest jedyny. Podobnie bywa na przykład z zamiarem zakończenia relacji, w której my nie czujemy się dobrze, ale inni uważają, że szukamy dziury w całym, z wyborem zawodu, życiowymi decyzjami różnego typu. 

Zastanawia mnie, jak krucha bywa nasza niezależność i jak mało trzeba, aby inni ludzie wtrącili się, niszcząc nasze plany. 

Udaje im się to jedynie wtedy, kiedy my czujemy się zależni od ich ocen. Oto sposób myślenia, który jest domeną osób mających do tego skłonność.

10 fałszywych przekonań, które niszczą naszą niezależność

- Jestem samotny/samotna w bezwzględnym świecie, więc muszę respektować narzucane mi zasady nawet kosztem własnego szczęścia.
- Jeżeli chcę mieć poczucie bezpieczeństwa i pragnę odnosić sukcesy, muszę poddawać się osądom.
- Sukces przychodzi wtedy, gdy rywalizujemy z innymi i wygrywamy.
- Aby nie przegrać, muszę kontrolować wszystkich i wszystko wokół siebie.
- Moje postrzeganie rzeczywistości musi być zawsze prawidłowe, a postępowanie słuszne. Aby mieć dobre samopoczucie, muszę być ciągle doskonały/doskonała.
- Przyszłość jest niepewna, więc powinna wzbudzać moje obawy.
- Nie można uciec od poczucia winy, bo błędy muszą być osądzane i karane.
- Konkretne osoby i sytuacje są odpowiedzialne za moje uczucia.
- Bez kogoś lub czegoś nie mogę być szczęśliwy/szczęśliwa.
- Moje poczucie własnej wartości zależy od tego, czy inni mnie akceptują.

Złam zasady!

Jeśli chcesz budować swoją niezależność, złam te zasady i zastąp je następującymi przekonaniami:

1. Mam prawo do bycia sobą
Każdy ma prawo do posiadania takiego życia, które sprawia mu radość i pozwala się realizować. Pamiętajmy, że to prawo obowiązuje w obie strony - również wtedy, gdy nie podzielamy punktu widzenia innej osoby lub ona naszego. A może przede wszystkim wtedy?

2. Prawo do własnego JA
Mamy prawo ufać swoim odczuciom, posiadać własny systemem wartości, czuć i myśleć po swojemu, a także dążyć do pewności, że nasze postępowanie jest zgodne z wewnętrzną prawdą. Nikt nie ma prawa osądzać nas i narzucać nam swojej woli. 

3. Sukces jest tym, co daje mi poczucie satysfakcji
Sukces w życiu nie jest wygraną ani efektem pokonania przeciwnika. Jest twoim osobistym spełnieniem, poczuciem, że to, co robisz, ma sens, że twoje wybory przyniosły ci wewnętrzne zadowolenie.

4. Nie potrzebuję kontrolować innych i poddawać się ich kontroli
Kontrolowanie innych dla własnych korzyści to rodzaj nadużycia i manipulacji. Jest nią wszelkiego rodzaju utrudnianie rozwoju, wywieranie presji, budzenie chaosu w czyimś życiu. Jeśli zrezygnujesz z tego i skupisz się na własnym szczęściu, uwolnisz się od presji. Przestaniesz także poddawać się cudzym oczekiwaniom wynikającym z chęci kontroli. Poczujesz się niezależny/niezależna.

5. Doskonałość nie istnieje
Zdobywanie wiedzy na własny temat, na temat całego naszego istnienia to nasz przywilej. Nie ma granic poznania, więc nikt nie powinien ich sztucznie wytwarzać i stwarzać fałszywych wzorców. Ani względy filozoficzne, ani religijne tego nie usprawiedliwiają. Celem życia jest odnajdywanie ładu, harmonii, poczucia szczęścia i spełnienia, a także rozwój. Każdy ma prawo dążyć do tych wartości na swój sposób, tak jak je rozumie. Proces rozwoju nigdy się nie kończy. 

6. Przyszłość to szansa
Lęk przed tym, co przyjdzie, sprawia, że trzymasz się kurczowo bezpiecznych wzorców i zatracasz się w iluzji kontroli. Otwartość na nowe sytuacje uwalnia cię. 

7. Błędy w istocie są okazjami do rozwoju
Dając sobie prawo do popełniania błędów, zyskujesz, prócz niezależności, prawdziwą okazję do poszerzania swojej świadomości. Nie istnieje porażka, tylko informacja. Każdy z nas ma prawo do wewnętrznej przemiany, której celem jest doskonalenie się. Mamy prawo dystansować się od tego, kim byliśmy kiedyś, i tworzyć nową jakość swojego życia. 

8. To ja jestem odpowiedzialny/odpowiedzialna za wszystko, co dzieje się w moim życiu
To nie inni ludzie i sytuacje odpowiadają za to, co czujesz. To tylko i wyłącznie twoja sprawa. Biorąc odpowiedzialność za własne uczucia, nie pozwalasz innym, aby tobą manipulowali. 

9. Założenie, że ktoś lub coś da mi szczęście, to iluzja
Poczucie szczęścia nie zależy ani od czyjejś obecności, ani od sytuacji. Jeśli uważamy, że czegoś potrzebujemy, że coś jest warunkiem niezbędnym, byśmy mogli je czuć, tworzymy relację uzależnienia. Obawa przed utratą stanowi wtedy zaprzeczenie uczucia szczęścia. Szczęścieto stan ducha, który przyciąga do nas to, czego pragniemy, bez ryzyka utraty wolności. 

10. Akceptacja i oczekiwania ze strony otoczenia nie mogą nas ograniczać
W związku ze zmianami, które w nas zachodzą, mamy prawo podejmować nowe plany, zmieniać dotychczasowe relacje, wchodzić w nowe i konstruować swoje życie na nowym poziomie rozumienia. Jeśli ktoś tego nie akceptuje, jest to jego wyzwanie, a nie twoje.

Mam nadzieję, że tych kilka zasad będzie stanowić dla was inspirację.
Zapraszam do dyskusji :-).

Tagi: Okiem coacha, porady, psychologia, niezależność, budowanie niezależności


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń