WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Okiem coacha: Small talk – nawiązywanie kontaktów – przyjemność czy trudna sztuka?

Joanna Godecka, life coach  |  3 października 2017

Jesień przyniesie nam nowe wyzwania, nowe kontakty i możliwości. Podstawą są dobre relacje z otoczeniem, umiejętność zręcznego prowadzenia konwersacji.

Small talk to prawdziwa sztuka. Pomaga nie tylko w nawiązaniu znajomości, ale także np. w wypełnieniu krępującej ciszy w jakiejś sytuacji, wygenerowaniu sympatycznej atmosfery. Dzięki niej łatwiej jest znaleźć z rozmówcą (w relacji służbowej lub prywatnej) płaszczyznę porozumienia oraz nastawić go do siebie pozytywnie. Okazuje się potrzebna i w negocjacjach biznesowych, i w czasie służbowych (i nie tylko) wyjazdów czy konwersacji bezpośredniej, i na portalach społecznościowych.

Niestety w naszym kręgu kulturowym small talk jest uważana za rozmowę o niczym i nie posiedliśmy tej sztuki w dostatecznym stopniu. Wydaje się nam to stratą czasu. A to błąd. Przechodzenie od razu „do rzeczy” czasem może sprawić, że wydamy się komuś obcesowi. Dla narodów, które mają sztukę konwersacji we krwi, na przykład Anglików, pominięcie tego etapu we wzajemnych kontaktach może być odebrane jako nietakt. Warto mieć tę świadomość, gdy podróżujemy.

Pas startowy

Small talk jest to lekka, niezobowiązująca rozmowa na jakieś z gruntu neutralne tematy (takie jak pogoda, jedzenie, podróże, wakacje, czas wolny, sport itp.), która jednak pozwala nam na wzajemne poznawanie się. Daje nam okazję spędzenia kilku minut w swoim towarzystwie, dzięki czemu możemy „wyczuć”, z kim mamy do czynienia. Chodzi tu o kulturę wypowiedzi, swoistą „chemię” lub jej brak. Jeśli rozmowa się nie klei, możemy bez problemu ją zakończyć, a jeśli okazuje się wciągająca, możemy przejść do bardziej konkretnych wątków. Jest to więc taki „pas startowy”, na którym możemy przyspieszyć lub… wyhamować.

A oto kilka zasad pomocnych w tej wstępnej konwersacji. Przyjmijmy, że jesteśmy na przyjęciu, bankiecie, na którym spotykamy wiele nieznanych nam osób.

1. Zrezygnuj z banalnych formułek

„Piękny dziś dzień, nieprawdaż?” albo „Czy myśmy się już kiedyś nie spotkali?!” Choć może się wydawać, że taką niezobowiązującą rozmowę można zacząć w jakkolwiek sposób, ale to nieprawda. Banał zniechęca do rozmowy. Również zwroty typu „co słychać?” i „jak leci?” są bezsensowne w stosunku do osób, których nie znasz. Wysil się więc odrobinę.

2. Odnieś się do sytuacji

To jeden z najbardziej naturalnych, a zarazem prostych sposobów na rozpoczęcie rozmowy. Komentując np. wystrój wnętrza, muzykę, jedzenie, krajobraz, pogodę, możesz bez wysiłku rozpocząć dialog, mówiąc np. „podoba mi się tutaj, lubię takie eklektyczne wnętrza” albo „cóż za piękna roślinność, szkoda, że w naszej okolicy nie ma tak pięknych kwiatów”, po czym warto oczywiście zapytać drugą stronę o jej opinię.

3. Przerzucaj piłkę na drugą stronę boiska

Aby rozmowa toczyła się wartko, powinniśmy unikać długich, a zwłaszcza zbyt długich wypowiedzi. Szczególnie gdy nie znamy jeszcze zainteresowań rozmówcy, możemy go zanudzić jakimś tematem. Dajmy mu więc szansę, by mógł się do niego odnieść, chociażby mówiąc „zupełnie się na tym nie znam”. Jeśli nie doda przy tym „ale chętnie się czegoś dowiem”, lepiej skończyć ten wątek.

4. Bądź uważny

Nie każdy jest na tyle asertywny, by wyrazić otwarcie, że nie ma ochoty na dłuższą rozmowę z nami, więc warto być uważnym na wszelkie sygnały niewerbalne. Jeśli masz wrażenie, że mówisz do kogoś, kto nie jest zainteresowany (brak lub gubienie kontaktu wzrokowego, rozmówca stoi do ciebie bokiem, odsuwa się, wierci na krześle), nie przedłużaj rozmowy.

5. Zadawaj właściwe pytania

Aby uzyskać wyczerpującą odpowiedź, należy zadać właściwe pytanie. Na „podoba ci się tutaj?” można odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Może więc lepiej zapytać „co sądzisz o tym miejscu?”. Staraj się też nie używać zbyt często słowa „dlaczego”, gdyż kojarzy się ono z wypytywaniem, koniecznością tłumaczenia się. Jeśli potrzebujesz dopytać o coś, sformułuj to inaczej: „co sprawia, że…” lub „co jest powodem, przyczyną, że…”. Co więcej, tak zadane pytanie motywuje do precyzyjniejszej odpowiedzi.

6. Nie wprawiaj rozmówcy w zakłopotanie

Nawet neutralny temat, taki jak pogoda, może stać się kłopotliwy, jeśli np. jesteś w nim ekspertem i wykorzystujesz to. Nikt nie lubi, gdy wykazujemy jego brak wiedzy. Pytanie „Jak sądzisz, czy to stratusy czy fractostratusy? Zastanawiam się, czy będzie padać” brzmi bardziej jak przechwalanie się niż ciekawość.

7. Nie zabieraj całej przestrzeni

W small talk z definicji nie poruszamy tematów zbyt osobistych (wiek, stan cywilny, praca itp.) i newralgicznych (religia, polityka, pieniądze itp.), a także unikamy przesadnego mówienia o sobie. Natrętne wtrącanie „to zupełnie tak jak ja”, „opowiem ci, jak było ze mną” to przejmowanie pałeczki i przekierowanie uwagi na siebie. Jeśli chcesz wyrazić, że masz podobne poglądy lub doświadczenia, wystarczy zwrot „świetnie cię rozumiem”, „całkowicie się z tobą zgadzam”.

8. Poproś o radę lub rekomendację

To prawie zawsze działa. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć, pochwal element stroju - okulary, krawat, aktówkę, biżuterię lub torebkę. „Świetna koszula, gdzie ją kupiłeś?” Jeśli rozmówca z uśmiechem rozwinie temat, jesteście na dobrej drodze.

9. Wykaż się znajomością

Jeśli wiesz już coś na temat swojego potencjalnego rozmówcy, możesz zagaić, pytając o to, czego się dowiedziałeś, np.: „Zauważyłem, że uczysz się tańczyć. Jak ci idzie?”. To bardzo naturalne rozpoczęcie rozmowy.

10. Zadaj jakieś ciekawe pytanie

Nie przesadzaj oczywiście, pytając, co byś zrobił, gdyby na Ziemi wylądowali Kosmici, ale może to być coś wymagającego wyobraźni, np. „wyobraź sobie, że masz bilet in blanko na każdy lot – dokąd chciałbyś polecieć?”. To może być ciekawa rozmowa, w której wiele dowiesz się o swoim rozmówcy.

11. Zapytaj o to, co interesuje rozmówcę

Jeśli z jakiegoś kontekstu zorientujesz się, że ktoś ma dzieci, zwierzęta lub jakąś pasję, możesz o to taktownie zapytać. Zazwyczaj ludzie chętnie wypowiadają się na ważny dla nich temat. „Widzę, że jesteś wegetarianką. Co cię skłoniło do takiej decyzji?”

Życzę Wam udanych znajomości.

Joanna Godecka

Tagi: Okiem coacha, porady, psychologia, small talk, konwersacja, rozmowa, sztuka konwersacji


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń