WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 17 marca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Gertruda, Patryk, Zbigniew

Kącik prawniczy: Umowa pożyczki

Anna Łagoźna  |  19 października 2017

Umowa pożyczki jest uregulowana w kodeksie cywilnym, który stanowi, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczanych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720).

Z powyższej definicji wynika, że pożyczać możemy jedynie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Chodzi tu o rzeczy, które można określić miarą, wagą, ilością i są to np. żwir, owoce, książki. Często od samych stron będzie zależało, jak zakwalifikują daną rzecz. Jeżeli zawrzemy umowę dotyczącą „podręczników do matematyki dla klasy III”, to wciąż mamy do czynienia z rzeczami oznaczonymi co do gatunku (mogą być to dowolne egzemplarze takiej książki). Przeciwieństwem rzeczy oznaczonych co do gatunku są rzeczy oznaczone co do tożsamości. Gdy strony określą że pożyczają sobie pięć książek należących do pięciu uczniów klasy III szkoły podstawowej nr 2 w Gdańsku – umowa dotyczy już rzeczy oznaczonych co do tożsamości, a więc rzeczy ściśle określonych, zindywidualizowanych i nie jest umową pożyczki, ale umową użyczenia (z czym wiążą się zupełnie odmienne skutki prawne).

Istotą umowy pożyczki jest przejście przedmiotu pożyczki na własność na osobę, która tę pożyczkę bierze. Pożyczkobiorca nie ma obowiązku oddać nam tych samych, konkretnych rzeczy, które pożyczyliśmy, a jedynie takie same rzeczy, tego samego gatunku, tej samej jakości itp. Jeżeli zawrzemy umowę pożyczenia tony jabłek, osoba biorąca pożyczkę musi oddać tonę jabłek tego samego gatunku tej samej jakości, jednak nie będą to te same, pożyczone owoce.

Pożyczka może być zawarta w jakiejkolwiek formie, ustnej, pisemnej czy też dorozumianej. Jednak dla naszego bezpieczeństwa prawnego warto, aby umowa, której wartość przenosi 500 zł, została zawarta na piśmie. Jeżeli nie dochowamy tej formy, zaś biorący pożyczkę nie zwróci nam naszych pieniędzy, w sporze sądowym co do zasady nie będzie można przeprowadzić dowodu ze świadków i przesłuchania stron na okoliczność tego, że taka umowa w ogóle została zawarta. W takiej sytuacji szansa na odzyskanie naszych należności jest znikoma.

Pamiętajmy, że z mocy prawa umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Jeżeli więc chcemy, aby oprócz np. pieniędzy biorący pożyczkę zapłacił nam także odsetki, musimy to szczegółowo uregulować w umowie pożyczki.

Warto także wiedzieć, iż Pożyczkodawca może odstąpić od umowy pożyczki oraz odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli jej zwrot jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to jednak nie przysługuje, jeżeli w chwili zawarcia umowy o takim złym stanie drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Jeżeli jednak o pogorszeniu kondycji finansowej biorącego pożyczkę dowiedzieliśmy się już po wydaniu przedmiotu pożyczki, nie możemy od tej umowy odstąpić.

W przypadku pożyczek pieniężnych o większej wartości pożyczkodawca powinien zadbać o zabezpieczenie obowiązku zwrotu pieniędzy – czyli przyjęcie w umowie takich postanowień, które zapewnią nam wyegzekwowanie pożyczonej kwoty, gdy pożyczkobiorca dobrowolnie nie odda pieniędzy. Do klasycznych sposobów zabezpieczenia należy: weksel, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie, poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego, poręczenie, solidarne wzięcie pożyczki przez dwóch pożyczkobiorców.

Tagi: Kącik prawniczy, pożyczka, umowa pożyczki, prawo, porady prawne


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Marzec 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


16 - 18 marca 2018

Warszawskie Dni Rodzinne

Sobota, 17 marca 2018

Falenica zaprasza na ściankę wspinaczkową!

17 - 18 marca 2018

Grochów Grochów "Sted Go" - dwa spektakle, jeden z niespodzianką

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie są Twoje wrażenia z nowego Universamu (galerii handlowej Rondo Wiatraczna)?

Pozytywne, jest ładniej niż w dawnym Universamie
Jest super! Na pewno będę tam często wpadać na zakupy
Może być, ale żadna rewelacja
Szkoda, że nie ma tu bardziej oryginalnych sklepów
Centrum handlowe jak każde inne, oceniam neutralnie
Wolałem/am stary Universam
Jest ok, ale ma za mało restauracji/sklepów/punktów usługowych
Parę rzeczy bym poprawił/a, ale generalnie jest ok
Wreszcie coś nowoczesnego w miejsce starego odrapanego Universamu!
Jest za nowocześnie, powinni byli bardziej nawiązać do tradycji
Trudno powiedzieć, mam mieszane odczucia, które się równoważą
Jeszcze tam nie byłem/am
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń