WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Niedziela, 5 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Kącik prawniczy: Umowa pożyczki

Anna Łagoźna  |  19 października 2017

Umowa pożyczki jest uregulowana w kodeksie cywilnym, który stanowi, że przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczanych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (art. 720).

Z powyższej definicji wynika, że pożyczać możemy jedynie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Chodzi tu o rzeczy, które można określić miarą, wagą, ilością i są to np. żwir, owoce, książki. Często od samych stron będzie zależało, jak zakwalifikują daną rzecz. Jeżeli zawrzemy umowę dotyczącą „podręczników do matematyki dla klasy III”, to wciąż mamy do czynienia z rzeczami oznaczonymi co do gatunku (mogą być to dowolne egzemplarze takiej książki). Przeciwieństwem rzeczy oznaczonych co do gatunku są rzeczy oznaczone co do tożsamości. Gdy strony określą że pożyczają sobie pięć książek należących do pięciu uczniów klasy III szkoły podstawowej nr 2 w Gdańsku – umowa dotyczy już rzeczy oznaczonych co do tożsamości, a więc rzeczy ściśle określonych, zindywidualizowanych i nie jest umową pożyczki, ale umową użyczenia (z czym wiążą się zupełnie odmienne skutki prawne).

Istotą umowy pożyczki jest przejście przedmiotu pożyczki na własność na osobę, która tę pożyczkę bierze. Pożyczkobiorca nie ma obowiązku oddać nam tych samych, konkretnych rzeczy, które pożyczyliśmy, a jedynie takie same rzeczy, tego samego gatunku, tej samej jakości itp. Jeżeli zawrzemy umowę pożyczenia tony jabłek, osoba biorąca pożyczkę musi oddać tonę jabłek tego samego gatunku tej samej jakości, jednak nie będą to te same, pożyczone owoce.

Pożyczka może być zawarta w jakiejkolwiek formie, ustnej, pisemnej czy też dorozumianej. Jednak dla naszego bezpieczeństwa prawnego warto, aby umowa, której wartość przenosi 500 zł, została zawarta na piśmie. Jeżeli nie dochowamy tej formy, zaś biorący pożyczkę nie zwróci nam naszych pieniędzy, w sporze sądowym co do zasady nie będzie można przeprowadzić dowodu ze świadków i przesłuchania stron na okoliczność tego, że taka umowa w ogóle została zawarta. W takiej sytuacji szansa na odzyskanie naszych należności jest znikoma.

Pamiętajmy, że z mocy prawa umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Jeżeli więc chcemy, aby oprócz np. pieniędzy biorący pożyczkę zapłacił nam także odsetki, musimy to szczegółowo uregulować w umowie pożyczki.

Warto także wiedzieć, iż Pożyczkodawca może odstąpić od umowy pożyczki oraz odmówić wydania przedmiotu pożyczki, jeżeli jej zwrot jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego drugiej strony. Uprawnienie to jednak nie przysługuje, jeżeli w chwili zawarcia umowy o takim złym stanie drugiej strony wiedział lub z łatwością mógł się dowiedzieć. Jeżeli jednak o pogorszeniu kondycji finansowej biorącego pożyczkę dowiedzieliśmy się już po wydaniu przedmiotu pożyczki, nie możemy od tej umowy odstąpić.

W przypadku pożyczek pieniężnych o większej wartości pożyczkodawca powinien zadbać o zabezpieczenie obowiązku zwrotu pieniędzy – czyli przyjęcie w umowie takich postanowień, które zapewnią nam wyegzekwowanie pożyczonej kwoty, gdy pożyczkobiorca dobrowolnie nie odda pieniędzy. Do klasycznych sposobów zabezpieczenia należy: weksel, zastaw, przewłaszczenie na zabezpieczenie, poddanie się egzekucji w formie aktu notarialnego, poręczenie, solidarne wzięcie pożyczki przez dwóch pożyczkobiorców.

Tagi: Kącik prawniczy, pożyczka, umowa pożyczki, prawo, porady prawne


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Niedziela, 2 sierpnia 2020

XX Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu 2.08–3.09.2020 ul. Grochowska 272, Warszawa

Wtorek, 1 września 2020

Powszechny spis rolny

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń