WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 17 listopada 2017 r.
Imieniny obchodzą: Waleria, Salomea, Grzegorz

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn

Weronika Girys-Czagowiec  |  31 października 2017

Patroni naszych ulic: Ławnik i burmistrz – ojciec i syn

Na mocy zarządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych Sławoja Składkowskiego z dnia 8 marca 1939 roku nazwa osady Podkaczy Dół (przedmieście Kaczego Dołu – dzisiejszego Międzylesia) została zmieniona na Wiśniową Górę – od licznych sadów wiśniowych. W 1951 roku Wiśniowa Góra została włączona do Warszawy. Jedna z tutejszych ulic nosi miano rodziny Kociszewskich dla upamiętnienia warszawskiego mieszczańskiego rodu wygasłego w XVII wieku. Rodzina ta wywodziła się prawdopodobnie ze szlachty grójeckiej i osiadła w Warszawie pod koniec XVI wieku. Kociszewscy wzbogacili się na handlu i dzięki majątkowi oraz powiązaniom rodzinnym z warszawskim patrycjatem zaczęli sprawować znaczące godności miejskie. Tomasz Kociszewski w latach 1609-1612 pełnił funkcję ławnika Starej Warszawy i był właścicielem kamienicy przy Rynku. Jego syn Jan Walenty powiększył odziedziczony po ojcu majątek i został właścicielem kolejnej kamienicy rynkowej. Piastował on stanowisko rajcy miejskiego, był również trzykrotnie burmistrzem. W miesiącach poprzedzających zajęcie Warszawy przez wojska szwedzkie w 1655 roku brał udział w organizacji prac fortyfikacyjnych oraz w organizowaniu straży obywatelskiej. Uczestniczył w delegacji władz miejskich, która 8 sierpnia 1655 roku prowadziła pertraktacje w Warszawie z wysłannikami króla szwedzkiego, a potem w Ołtarzewie z Karolem Gustawem. Rozmowy te zadecydowały o poddaniu się miasta bez obrony. Po śmierci Jana Walentego jego nieruchomościami przy Rynku dysponowała żona, która przeżyła męża o kilkanaście lat. Adam Jarzębski w swoim dziele Gościniec albo krótkie opisanie Warszawy (1643), wymieniając wybitne rody warszawskie, pisał o nim: „Kociszewski jest i będzie dobry człowiek w tymże rzędzie”.

Tagi: Patroni naszych ulic, ulice, wawer, kociszewskich, kociszewscy


Komentarze użytkowników (4)

Dodaj komentarz
kaan | 2017-11-04 12:55:52

Szanowna Pani przytoczona przez Panią informacja o zacnym rodzie Kociszewskich wywodzącym się spod Grójca ... tak było. Ale wiązanie tej historii z nazwą ulicy (Kociszewska ) w Wiśniowej Górze (d. Podkaczym Dole) nie odpowiada prawdzie . To nie ci Kciszewscy to nie ta rodzina. A tak na marginesie miałem okazję (byłem przed wielu,wielu laty mieszkańcem WG ) być uczestnikiem spotkania na którym wygłaszane były informacje dotyczące dawnej historii terenów Międzylesia ,Wiśniowej Góry ... "znacznie oddalone" od rzeczywistości. I na koniec p.Weroniko , proponuję ,skoro interesują Panią dzieje WG zainteresować się historią (na początek ) dwu rodzin wiśnio-górskich ,rodziną Strzeleckich i rodziną Borowskich.

kaan

kaan | 2017-11-06 20:56:36

Błedna interpretacja nazwy tej ulicy .To nie ci Kociszewscy...

Weronika Girys-Czagowiec | 2017-11-08 09:35:02

Szanowni Państwo,
przygotowując teksty o patronach ulic Wawra, korzystam zawsze z dostępnych źródeł. W przypadku ul. Kociszewskich (nie Kociszewskiej) opierałam się na słownikach patronów ulic Warszawy "Od Agrykoli do Żywnego" (wydany na zlecenie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, oparty na "Spisie ulic m.st. Warszawy" opracowanym w 1967 r.) oraz "Słownik patronów ulic Warszawy" z 2003 r. Publikacja "Niezwykli patroni ulic Warszawy" K. Kuczmy uwzględnia tylko dwie postaci, których miana noszą wawerskie ulice - Eugeniusza Bodo i Macieja Kamieńskiego. Badacze nazewnictwa warszawskich ulic na przestrzeni wielu lat dzielących oba przywołane słowniki byli zgodni co do tego, że chodzi o wskazaną w tekście rodzinę Kociszewskich. Domyślam się, że mogło Państwu chodzić o Zofię i Jana Kociszewskich. Jeśli posiadają Państwo wiedzę na temat tych postaci czy też innej rodziny, którą mają Państwo na myśli, to warto byłoby się nią podzielić - zawsze warto poznawać nowe informacje, których brak w źródłach varsavianistycznych. Chętnie również dowiem się więcej o dwóch przywołanych rodzinach z Wiśniowej Góry.
Pozdrawiam.

kaan | 2017-11-09 16:22:13

Apropo wiedzy n.t "ludzi" i historii tych terenów.We wrześniu tego roku w wyniku "prywatnej" inicjatywy i za "prywatne" środki wydana została książka - album (250 fotografii) pt "Hufiec Hellmanna -warszawskie harcerstwo w Aninie ,Wawrze i Międzylesiu ..." (ponad 250 stron) .W ksiązce , m.in wspomnienia Wiktora Kulerskiego (dotychczas nie publikowane ) z okresu Jego "międzyleskiej""młodości...Książka wydana została w ograniczonym nakładzie (200 egzeplarzy ) . Jest dostępna w bibliotekach w Aninie (Trawiasta ) i w Międzylesiu .

* Z szacunku do wiedzy historycznej ( tak sądzę) czytelników tego forum , nie piszę Kto to jest Wiktor Kulerski...

kaan

Stalgast

Kalendarz Imprez

Listopad 2017
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 17 listopada 2017

Strategia Warszawa 2030 - spotkanie w Rembertowie

Sobota, 18 listopada 2017

Wystawa malarstwa "Inspiracje"

18 - 19 listopada 2017

Przegląd Piosenki Europejskiej i koncert Jacka Dewódzkiego i zespołu Kontraband

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy weźmiesz udział w konsultacjach dotyczących obwodnicy śródmiejskiej przebiegającej przez rondo Wiatraczna?

Tak, bo chcę wyrazić swoją opinię
Tak, bo jednostki administracyjne powinny znać zdanie mieszkańców stolicy
Tak, bo wierzę, że mój głos ma znaczenie
Nie, bo i tak jednostki administracyjne zrobią, co uważają za stosowne
Nie, bo nie obchodzi mnie ta inwestycja
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń