WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 listopada 2017 r.
Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol

Społeczeństwo obywatelskie. Powstaje nowe Stowarzyszenie

Tadeusz Korablin  |  6 listopada 2017

W ostatnich miesiącach wzrasta aktywność społeczeństwa obywatelskiego. Coraz silnej angażują się w te działania kolejne środowiska i grupy wiekowe. Dobry przykład stanowi fala protestów wobec naruszania trójpodziału władzy, która miała miejsce w lipcu i która zjednoczyła wiele ugrupowań i inicjatyw społecznych. Coraz częściej dostrzegamy realne zagrożenia dla naszego pełnoprawnego członkostwa w NATO i UE.

Dlatego powstaje nowa inicjatywa społeczna o nazwie Stowarzyszenie Europejska Demokracja – Nadzieja i Otwartość (SEDNO). Stowarzyszenie o zasięgu ogólnopolskim swoje cele, głównie edukacyjne i informacyjne, będzie realizowało poprzez aktywizowanie różnych środowisk lokalnych i współpracę z innymi inicjatywami społecznymi oraz z partiami politycznymi, przeciwnymi dewastowaniu demokratycznego porządku prawnego Polski. Najważniejsze fragmenty Deklaracji członków Stowarzyszenia prezentujemy poniżej. 

DEKLARACJA CZŁONKÓW
STOWARZYSZENIA EUROPEJSKA DEMOKRACJA - NADZIEJA I OTWARTOŚĆ

W Polsce dokonywane są zmiany polityczne prowadzące w kierunku wprowadzenia zmian ustrojowych o charakterze autorytarnym. Rujnowany jest ład konstytucyjny, podstawa demokratycznego państwa prawa. Podważane są fundamenty naszej obecności w jednoczącej się Europie. Budzi to nasz rosnący niepokój.

[…] Polska racja stanu wymaga, aby nasze uczestnictwo w Unii Europejskiej i NATO miało charakter podmiotowy, co jest możliwe, jeśli będziemy respektować przyjęte w tych organizacjach zasady i wartości oraz łączyć prawa, jakie nam z tego tytułu przysługują, z zaciągniętymi zobowiązaniami. […]

Nie godzimy się na wykluczanie kolejnych grup społecznych, przy akompaniamencie kłamliwej retoryki przywołującej argument „sprawiedliwości społecznej”. […] Sprzeciwiamy się socjotechnicznym manipulacjom stale obniżającym poziom wzajemnego zaufania pomiędzy obywatelami RP, szczególnie w kontekście naszego bezpieczeństwa społecznego i narodowego. […]

[…] Popieramy wszelkie formy edukacji społecznej, której głównym celem powinno być budowanie silnego i świadomego swoich praw i obowiązków społeczeństwa obywatelskiego, reagującego krytycznie wobec działań władzy odbierającej mu fundamentalne swobody.

Nie chcemy bezrefleksyjnego powrotu do Polski sprzed 25 października 2015 roku. Po zmianie władzy, w Polsce muszą dokonać się poważne i często trudne reformy. Musi je poprzedzać jednak naprawa tego, co zostało zniszczone w systemie ustrojowym demokratycznego państwa prawa. Nieodzowne jest przywrócenie roli i autorytetu podstawowych instytucji, w tym szczególnie Trybunału Konstytucyjnego. […]

Mamy różne światopoglądy, zróżnicowany bagaż doświadczeń, wywodzimy się z różnych środowisk. Są wśród nas byli politycy i członkowie partii politycznych, byli parlamentarzyści, działacze opozycji demokratycznej z okresu PRL, byli dyplomaci, ludzie nauki, samorządowcy, przedsiębiorcy i studenci. To, co nas łączy – to troska o losy Polski i przyszłych pokoleń naszych współobywateli. […] podkreślamy otwartość naszego Stowarzyszenia na współpracę ze wszystkimi prodemokratycznymi stowarzyszeniami, ruchami i inicjatywami społecznymi o zbliżonych celach, wizjach i wyznawanych wartościach, a także na współpracę z partiami politycznymi stojącymi w rzeczywistej opozycji do destrukcji demokratycznego państwa prawa.

My członkowie Stowarzyszenia SEDNO, opowiadamy się za pełną i aktywną przynależnością Polski do obszaru euroatlantyckiego i do integrującej się Europy, co służyć będzie naszemu bezpieczeństwu oraz utrwalaniu pokoju i stabilizacji całego obszaru euroatlantyckiego. […]

Członkowie Stowarzyszenia Europejska Demokracja - Nadzieja i Otwartość

Jeśli w treści Deklaracji znajdujecie Państwo wartości bliskie Waszemu postrzeganiu sytuacji wewnętrznej Polski, także w kontekście jej pozycji i miejsca w Europie i świecie, zachęcamy do kontaktu pod adresem e-mail: stowarzyszenie.sedno@gmail.com.

Zobacz również

Tagi: Stowarzyszenie Europejska Demokracja, Nadzieja i Otwartość, SEDNO, nowe stowarzyszenie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Listopad 2017
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Najbliższe wydarzenia


20 - 21 listopada 2017

Nowe zasady selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Środa, 22 listopada 2017

Premiera spektaklu "Zimny prysznic"

Piątek, 24 listopada 2017

Akcja krwiodawstwa w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy weźmiesz udział w konsultacjach dotyczących obwodnicy śródmiejskiej przebiegającej przez rondo Wiatraczna?

Tak, bo chcę wyrazić swoją opinię
Tak, bo jednostki administracyjne powinny znać zdanie mieszkańców stolicy
Tak, bo wierzę, że mój głos ma znaczenie
Nie, bo i tak jednostki administracyjne zrobią, co uważają za stosowne
Nie, bo nie obchodzi mnie ta inwestycja
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń