WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 6 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dominika, Laura, Norbert

Społeczeństwo obywatelskie. Bilans dwóch ostatnich lat. Rosnący deficyt odpowiedzialności

Tadeusz Korablin  |  6 listopada 2017

25 października br. minęła druga rocznica wyborów wygranych przez PiS i jego koalicjantów. Stanowi to dla nas naturalną okazję do dokonania bilansu tego okresu, a dla władzy dobry moment na refleksję. Przedstawiamy ocenę i wnioski Stowarzyszenia Europejska Demokracja – Nadzieja i Otwartość (SEDNO).

Za osiągniecie w wymiarze społecznym można uznać wdrożony program 500+. Otwarta jest oczywiście dyskusja, czy nie powinien on zostać skierowany do najbardziej potrzebujących. Trzeba jednak uznać, że na stałe wpisał się on w naszą rzeczywistość i że jakiekolwiek próby jego likwidacji spotkałyby się ze znaczącym sprzeciwem społecznym.

Fatalnie przeprowadzono „reformę” systemu szkolnictwa, niepotrzebną i niczym nieuzasadnioną. Jest ona szkodliwa dla poziomu i kierunku kształcenia młodego pokolenia, a więc dla przyszłości naszego narodu. Ponadto obciąża ona wizerunkowo i finansowo samorządy lokalne, co może zostać cynicznie wykorzystane w samorządowej kampanii wyborczej.

Dostrzegalny jest konsekwentny demontaż ustrojowych fundamentów naszej młodej i jeszcze nieokrzepłej demokracji. Zniszczenie pozycji Trybunału Konstytucyjnego, zlikwidowanie służby cywilnej, ograniczanie swobód obywatelskich, ataki na wolne media i organizacje pozarządowe, to tylko niektóre przykłady. Powoduje to stałe osłabianie naszej pozycji na arenie europejskiej i euroatlantyckiej. Brak naszego znaczącego głosu w obliczu planów Europy dwóch prędkości, to zjawisko bardzo negatywne i niebezpieczne dla przyszłości Polski. Ponosimy kolejne porażki na forum Unii, już nie tylko dotkliwe wizerunkowe, ale negatywne dla społeczeństwa. Zaognianie relacji z Niemcami i Francją, poroniona idea Trójmorza, destrukcja naszego potencjału obronnego, w tym Sił Zbrojnych, to kolejne negatywne przykłady. Pamiętamy przecież, że do roku 2015 silna pozycja Polski w Unii Europejskiej i NATO, stanowiła wartość ponadpartyjną i naszą rację stanu. Pamiętajmy także, że bez względu na nasze sympatie polityczne i sprawowane funkcje, wszyscy jesteśmy Obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej i każdemu z nas powinno zależeć na dobru naszej Ojczyzny. To dla owego dobra tak ważna jest nasza odpowiedzialna postawa w obu wymieniony Organizacjach, widziana właśnie w kontekście polskiej racji stanu i naszego bezpieczeństwa narodowego.

Trwa dyskusja pomiędzy ośrodkami władzy wykonawczej i ustawodawczej w sprawie „reformy” sądownictwa. Proponowane rozwiązania, zmierzające do przejęcia władzy nad sądami i sędziami, niszczą monteskiuszowski trójpodział i niezależność władz – podstawę demokracji europejskiej. Z obu stron tego wewnętrznego sporu słyszymy opinie o możliwym „kompromisie”. Jednak owe opinie nie świadczą o poszukiwaniu kompromisu opartego na podstawach obowiązującej w Polsce Konstytucji. Ponadto, w imię „przywracania sprawiedliwości” cynicznie łamane są podstawowe zasady prawa – niestosowanie odpowiedzialności zbiorowej i niedziałanie prawa wstecz. Nie możemy godzić się na takie podejście do polskiej demokracji. Interes partyjny i osobisty nie może być ważniejszy od Polski i jej Obywateli.

Nie sposób nie dostrzec także pogłębiającego się deficytu odpowiedzialności politycznej. Powyżej opisane sytuacje są tego dobrymi przykładami. To nie tylko brak odpowiedzialności polityków za ich obietnice wyborcze, ale także brak ich odpowiedzialności za przyszłość Polski, która ma być także Polską dla nowych pokoleń. Podsycane są podziały w społeczeństwie. Hasło walki z „poprawnością polityczną” ma poważny wpływ na kulturę języka publicznej debaty. Obywatele o poglądach innych niż wyrażane przez obóz władzy obrzucani są epitetami przypominającymi te stosowane w walce klasowej we wczesnych lat PRL. Odmawia się im prawa do bycia Polakami i patriotami. 

Przez ostatnie lata znacząco spadł także poziom dyskursu publicznego. Hasło walki z „poprawnością polityczną" ma poważny wpływ na kulturę publicznej debaty. Politycy insynuują i stosują erystyczne, nieuczciwe chwyty w dyskusjach w takiej skali, że przestajemy już na to reagować. Z telewizji (zwłaszcza państwowej) leje się strumieniami jad w stronę oponentów. Pamiętajmy, że kultura w każdym jej wymiarze jest ważna, a język w sposób szczególny kształtuje rzeczywistość. Upadek kultury języka może prowadzić do upadku kultury społeczeństwa.

Negatywne zjawiska rodzą protesty społeczne i środowiskowe. Mają także miejsce ludzkie tragedie powodowane takim uprawianiem polityki. Przykładem niech będzie próba samospalenia, której dokonał 19 października, przez wejściem głównym do PKiN, pięćdziesięcioczteroletni mężczyzna. Pozostawiony przez niego manifest polityczny nie budzi wątpliwości co do przyczyn tego jakże dramatycznego i desperackiego czynu.

Zdarzenie to, choć nie powinno być wykorzystywane politycznie, nie może być przemilczane. Powinno ono stanowić powód do przemyślenia. Apelujemy więc do partii politycznych - zarzućcie ten sposób uprawiania polityki. Apelujemy także do naszych współobywateli, wymagajmy takiej zmiany od posłów z naszych okręgów wyborczych. Zacznijmy budować wspólnotę, mądrą i kierującą się najlepiej rozumianym interesem narodowym, pojmowanym jako dobro wspólne nas wszystkich – Obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Bez względu na płeć, światopogląd, wyznawaną religię, przynależność etniczną i orientację seksualną. Przecież wszyscy żyjemy tu i teraz. Nie jest jeszcze za późno.

Zachęcamy do kontaktu z nami pod adresem e-mail: stowarzyszenie.sedno@gmail.com

Zarząd Stowarzyszenia SEDNO

Tagi: Stowarzyszenie Europejska Demokracja, Nadzieja i Otwartość, SEDNO, nowe stowarzyszenie, ocena działań pis


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń