WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Okiem coacha: 10 zasad dobrej relacji

Joanna Godecka Terapeutka, life coach  |  9 listopada 2017

Podstawą udanych relacji, bez względu na to, czy są one romantyczne, przyjacielskie czy tylko towarzyskie, a zarazem gwarancją ich trwałości jest fakt, że obie strony czują się w nich komfortowo i bezpiecznie. Że towarzyszy im zaufanie i brak presji.

Przyjrzyjmy się więc dziesięciu zasadom, które sprzyjają zbudowaniu dobrej relacji. Możesz także sprawdzić, czy twoje relacje je spełniają.

1. Właściwa motywacja

To znaczy, że spotykasz się, przyjaźnisz lub tworzysz parę z daną osobą, a ona z tobą wyłącznie z jednego powodu – bo tego chcecie. Znacie siebie nawzajem oraz swoje dążenia i jest to wasz świadomy wybór. Wszelkie inne motywacje – poprawienie notowań towarzyskich, lęk przed samotnością, pragnienie bezpieczeństwa emocjonalnego, materialnego, zafascynowanie urodą, chęć podniesienie prestiżu, statusu, zrobienia kariery, zaimponowania znajomym, zdobycia kogoś niedostępnego itp. – nie obiecują wiele.

2. Nie próbujecie się nawzajem zmieniać

I nie chodzi mi tu o sytuację, kiedy mówimy do przyjaciółki „załóż czasem coś innego niż te bojówki, bo wyglądasz jak z obrony terytorialnej” , ale o podjęty zamysł, że zmienisz swojego przyjaciela lub partnera, aby bardziej pasował do twoich oczekiwań, czyli zmodyfikował swoje upodobania, towarzystwo, przyzwyczajenia, kontakty z rodziną, ambicje itp. Tym próbom towarzyszy zazwyczaj presja i sugestie, że ten ktoś nie jest dość dobry i wymaga jakiejś naprawy.

3. Szanujecie wzajemną wolność

Czyli nie odbieracie sobie swojej przestrzeni. Każda relacja jest dobrowolną unią dwojga ludzi, którzy mają prawo do realizacji swoich potrzeb. To nie oznacza lekceważenia wzajemnych oczekiwań i nie wyklucza wzajemnych przysług lub nawet poświęceń, ale daje szansę samorealizacji i zapewnia wewnętrzną wolność, która jest silnym spoiwem dla każdego związku.

4. Jesteście zaangażowani w relację

Mimo że każde z was ma poczucie wewnętrznej wolności, chętnie i bez przymusu inwestujecie w relację swój czas, środki, zaangażowanie, robicie wspólne plany. Bardziej cieszy was wolny dzień spędzony wspólnie niż osobno, a osoba przyjaciela, partnera jest naturalnym ośrodkiem odniesienia do robienia planów. Jednak myśli typu „czy on/ona będzie z tego zadowolony, czy sprawię mu/jej przyjemność” są bardziej budujące niż wynikające z obaw: „będzie zły/zła, gdy tego nie zrobię”.

5. Oboje szanujecie swoją przyjaźń lub związek

To oznacza, że nie wystawiacie go na próby, nie lekceważycie. To wspólna jakość, którą tworzycie, bo stanowi ona coś ważnego i cennego dla obu stron. Dlatego też wasza troska o dobrą atmosferę, o komfort psychiczny przyjaciela, partnera nie stanowi przykrego obowiązku – jest troszczeniem się o siebie wzajemnie. Jesteście zdolni do poświęceń, lecz bez poczucia, że płacicie za to wysoką cenę.

6. Razem podejmujecie decyzje dotyczące obu stron

Chodzi przede wszystkim o ważne, „strategiczne” decyzje. Jeśli jesteście przyjaciółmi i macie razem spędzić wakacje, planujecie je tak, aby każdy był usatysfakcjonowany. W bliskim związku wspólnie omawiajcie plany, które zmieniają rzeczywistość, takie jak choćby zmiana pracy, miejsca zamieszkania, długi wyjazd, zakup, którego konsekwencją jest naruszenie budżetu lub obciążenie kredytem. Chodzi o to, by obie strony miały świadomość, że ich komfort psychiczny i fizyczny jest jednakowo ważny. Ta sama zasada powinna obowiązywać w codziennych sprawach, które mogą jednak wpłynąć na plany partnera. Ustalacie je na bieżąco.

7. Prawo do własnego zdania

Trudno oczekiwać, byście we wszystkim byli jednomyślni. A więc nikt nie obraża się na nikogo za to, że ma własne zdanie. Jeśli nie zgadzacie się w kwestiach światopoglądowych itp., obowiązuje was tolerancja dla poglądów partnera. W kwestiach spornych wymagających rozstrzygnięcia dążycie do kompromisu.

8. Otwartość i wyrozumiałość

To nie oznacza totalnej pobłażliwości i braku oczekiwań, tylko umiejętności dania sobie nawzajem prawa do bycia niedoskonałym, do popełniania błędów (jakkolwiek warto wyciągać z nich wnioski). Chodzi o to, by w waszym życiu nie rządziły sztywne reguły, ale by było tam miejsce na eksperymentowanie.

9. Empatia

Czyli wzajemna chęć zrozumienia, współodczuwania i rozumienia nastroju partnera, przyjaciela. Przydaje się także umiejętność rozmowy na trudne tematy bez oceniania, narzucania swoich rozwiązań.

10. Wzięcie odpowiedzialności za to, co oboje tworzycie

To oznacza, że każde z was bierze odpowiedzialność za siebie, za swoje postępowanie i za to, kim jest. W trudniejszych sytuacjach nie szukacie winy po drugiej stronie, nie używacie oskarżycielskich określeń „to przez ciebie”, gdyż macie świadomość, że wszystko, co dzieje się między wami, jest wynikiem interakcji. Jako para czujecie się w równym stopniu odpowiedzialni za kondycję waszego związku.

To oczywiście nie są wszystkie zasady – ale bez nich stabilna i wspierająca relacja nie wydaje się możliwa.

Jeśli macie własne albo z czymś się nie zgadzacie – napiszcie do mnie.

 

Tagi: okiem coacha, porady, psychologia, coaching, relacja, budowanie relacji, dobra relacja


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń