WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 19 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

List do redakcji: Zadbaj zimą o zwierzęta

Anna Szczerbińska   |  3 grudnia 2017

Mieszkam w Wesołej od kilkudziesięciu lat i kocham te lasy i zwierzęta, które żyją wśród nas. Dlatego chciałabym przekazać moim sąsiadom i wszystkim czytelnikom naszej gazety apel, który wszyscy powinni przeczytać. Jednocześnie chciałabym przypomnieć mieszkańcom Wesołej, że w tym roku występuje wyjątkowo silny smog w Warszawie, dlatego nie powinniśmy go wzmacniać podczas najbliższej zimy paląc w piecach domowych:

- odpadami domowymi (często zawierają wyroby plastikowe)

- drewnem pokrytym lakierem lub farbami

- nie przygotowanym odpowiednio węglem.

Najzdrowsze dla mieszkańców Wesołej byłoby ogrzewanie mieszkań gazem. Życzę szczęśliwego przetrwania tego trudnego okresu roku.

 

Apel przyjaciół zwierząt: zima to pora roku najtrudniejsza do przetrwania dla wszystkich istot żyjących w naszym klimacie, a więc zarówno dla ludzi, jak zwierząt, w tym ptaków.

Tylko że my, ludzie, spędzamy większość dni w tym czasie w ciepłych pomieszczeniach i na ogół zaopatrzeni w żywność. A nasze zwierzęta, nawet jeśli żyją wśród nas, bo opiekujemy się nimi, są narażone na zimno, często głód. Dlatego szczególnie w okresie zimy musimy pamiętać, że:

- psy na łańcuchach i w ogrodzeniach powinny być: przynajmniej raz dziennie do syta nakarmione, mieć dostęp do wody i miejsce, gdzie mogłyby się schronić przed mrozem i śniegiem.

- podobne warunki życia powinny mieć zapewnione żyjące w pobliżu naszych domów koty.

Zimą szczególnie troskliwie powinniśmy się zająć zwierzętami bezdomnymi, jeśli takie pojawią się w naszej okolicy. Zrobimy to, zawiadamiając o ich obecności którąś z jednostek pogotowia dla zwierząt (przede wszystkim Eko Patrol Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986. Inne numery dostępne na stronie: http://www.kotmiejski.pl/telefony.html).

No i oczywiście powinniśmy próbować je złapać, by przetrzymać do chwili oddania pogotowiu lub dokarmiać do wiosny. Warunki zimowe w naszym klimacie stają się niejednokrotnie trudne do przetrwania również dla ptaków, dlatego ludzie powinni im w tym pomagać, budując karmniki napełniane: dla sikorek i innego drobnego ptactwa drobnym ziarnem słonecznika lub mieszanką przeznaczoną dla papug, dla gołębi ziarnem pszenicy, owsa, słonecznika. Jeśli w okolicy pojawią się wiewiórki, można je karmić orzechami włoskimi całymi lub popękanymi, a także suchymi owocami.

Tagi: List do redakcji, zwierzęta zimą, bezdomne zwierzęta


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń