WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 26 kwietnia 2018 r.
Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

List do redakcji: Zadbaj zimą o zwierzęta

Anna Szczerbińska   |  3 grudnia 2017

Mieszkam w Wesołej od kilkudziesięciu lat i kocham te lasy i zwierzęta, które żyją wśród nas. Dlatego chciałabym przekazać moim sąsiadom i wszystkim czytelnikom naszej gazety apel, który wszyscy powinni przeczytać. Jednocześnie chciałabym przypomnieć mieszkańcom Wesołej, że w tym roku występuje wyjątkowo silny smog w Warszawie, dlatego nie powinniśmy go wzmacniać podczas najbliższej zimy paląc w piecach domowych:

- odpadami domowymi (często zawierają wyroby plastikowe)

- drewnem pokrytym lakierem lub farbami

- nie przygotowanym odpowiednio węglem.

Najzdrowsze dla mieszkańców Wesołej byłoby ogrzewanie mieszkań gazem. Życzę szczęśliwego przetrwania tego trudnego okresu roku.

 

Apel przyjaciół zwierząt: zima to pora roku najtrudniejsza do przetrwania dla wszystkich istot żyjących w naszym klimacie, a więc zarówno dla ludzi, jak zwierząt, w tym ptaków.

Tylko że my, ludzie, spędzamy większość dni w tym czasie w ciepłych pomieszczeniach i na ogół zaopatrzeni w żywność. A nasze zwierzęta, nawet jeśli żyją wśród nas, bo opiekujemy się nimi, są narażone na zimno, często głód. Dlatego szczególnie w okresie zimy musimy pamiętać, że:

- psy na łańcuchach i w ogrodzeniach powinny być: przynajmniej raz dziennie do syta nakarmione, mieć dostęp do wody i miejsce, gdzie mogłyby się schronić przed mrozem i śniegiem.

- podobne warunki życia powinny mieć zapewnione żyjące w pobliżu naszych domów koty.

Zimą szczególnie troskliwie powinniśmy się zająć zwierzętami bezdomnymi, jeśli takie pojawią się w naszej okolicy. Zrobimy to, zawiadamiając o ich obecności którąś z jednostek pogotowia dla zwierząt (przede wszystkim Eko Patrol Straży Miejskiej pod całodobowym numerem telefonu 986. Inne numery dostępne na stronie: http://www.kotmiejski.pl/telefony.html).

No i oczywiście powinniśmy próbować je złapać, by przetrzymać do chwili oddania pogotowiu lub dokarmiać do wiosny. Warunki zimowe w naszym klimacie stają się niejednokrotnie trudne do przetrwania również dla ptaków, dlatego ludzie powinni im w tym pomagać, budując karmniki napełniane: dla sikorek i innego drobnego ptactwa drobnym ziarnem słonecznika lub mieszanką przeznaczoną dla papug, dla gołębi ziarnem pszenicy, owsa, słonecznika. Jeśli w okolicy pojawią się wiewiórki, można je karmić orzechami włoskimi całymi lub popękanymi, a także suchymi owocami.

Tagi: List do redakcji, zwierzęta zimą, bezdomne zwierzęta


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia

Kalendarz Imprez

Kwiecień 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 26 kwietnia 2018

Biblioteka literacko i plastycznie

Sobota, 28 kwietnia 2018

Happening rodzinny „Sprzątanie Rembertowskiego Lasu”

Wtorek, 1 maja 2018

Wielka majówka w Starym Młynie Hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Willa Międzylesie
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy uważasz, że w Wesołej powinna powstać szkoła ponadpodstawowa?

Tak, koniecznie!
Tak, dzieci będą miały szkołę w swojej najbliższej okolicy
Nie, jest wystarczająco dużo szkół ponadpodstawowych w Warszawie
Nie, do szkół ponadpodstawowych dzieci dostają się na podstawie m.in. wyników z egzaminów. Zanim szkoła zyska renomę i dzieci będą chciały do niej uczęszczać minie dużo czasu.
Zależy jakiego rodzaju byłaby to szkoła średnia
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń