WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 24 sierpnia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz

Okiem coacha: 11 sposobów na zbudowanie dobrej atmosfery (w domu, pracy)

Joanna Godecka, life coach  |  14 grudnia 2017

Stosunki międzyludzkie bywają czasem obszarem wyzwań. I w rodzinie, i w pracy z niektórymi osobami układa nam się dobrze, z innymi zaś łatwiej o nieporozumienia, a nawet konflikty. Jak więc budować dobrą atmosferę?

Oto kilka punktów, które wydają się bardzo ważne.

1. Nie włączajcie automatycznego pilota.

Wszelkie długoterminowe relacje mają swoje wzloty i upadki. Należy więc w każdej fazie aktywnie pracować nad relacją i rozwiązywać problemy, od razu wtedy gdy się pojawiają, zamiast ignorować je i mieć nadzieję, że same znikną.

Szczera komunikacja ma tu kluczowe znaczenie!

Kiedy nie macie żadnych problemów i wszystko idzie świetnie, warto również wtedy codziennie pracować nad tworzeniem dobrej atmosfery, pamiętając o życzliwości, uśmiechu, miłych gestach.

2. Budujcie i wzmacniajcie wzajemne zaufanie.

W każdej relacji zawodowej i rodzinnej istnieje jakaś wzajemna zależność. Abyście więc ty i druga strona mogli poczuć się komfortowo, powinniście być dla siebie niezawodnymi i godnymi zaufania osobami. Bycie godnym zaufania i niezawodnym to najlepszy sposób, by pokazać, że relacje z otoczeniem to coś, co traktujesz poważnie. Dlatego postępuj zgodnie z zasadami, które ustalacie.

- Dotrzymuj obietnic, aby twoje słowo miało prawdziwą wartość. Kiedy powiesz, że coś zrobisz, zrób to.

- Nie okłamuj nikogo ani nie zniekształcaj prawdy.

3. Znajdujcie to, co was łączy, a nie dzieli.

Różnice zdań, rozbieżności w poglądach zdarzają się w nawet najlepszych układach zawodowych, towarzyskich i rodzinnych, więc ważne jest, aby dojść do kompromisu w dojrzałym sporze. Dlatego też nie patrz na sytuację z perspektywy „zwycięzcy” lub „przegranego”, a zamiast tego staraj się spotkać z rozmówcą gdzieś pośrodku w kwestiach, które omawiacie. Oto kilka przydatnych wskazówek:

- Zawsze słuchaj uważnie tego, co mówi druga strona, zanim odpowiesz.

- Unikaj osądzania i zawsze staraj się zobaczyć rzeczy również z cudzej perspektywy.

- Zachowuj otwartość wobec czyjejś postawy, co, mimo własnego odmiennego zdania, pozwala odnieść się do niej ze zrozumieniem.

4. Okazujcie sobie cierpliwość i bądźcie skłonni przebaczać.

Ważne jest, aby mówić ludziom „przepraszam” lub „odpuszczam” i to powinno naprawdę coś znaczyć. Szczerość, szczególnie w odniesieniu do przeprosin, jest bardzo ważna we wszystkich międzyludzkich relacjach.

Aby ułatwić sobie porozumienie w trudnych momentach, kiedy emocje wydają się górować nad rozsądkiem, rozmawiaj otwarcie, używając zwrotów „Staram się być cierpliwy, ale czuję się sfrustrowany, ponieważ...”

Prawdziwe przebaczenie pomoże utrzymać przyjaźń, więź, a nawet zwykłą sympatię wobec kogoś, jeśli pojawią się jakieś pęknięcia.

5. Dbajcie o swoją osobistą przestrzeń w rodzinie, wśród przyjaciół, w pracy.

To naturalne, że w niektórych sytuacjach trudno jest o to zadbać, ale zapukanie do czyjegoś pokoju, zapytanie, czy nie przeszkadzamy w danej chwili, zwracając się z jakąś sprawą, zwiększa odczuwalnie komfort wspólnego przebywania w każdej przestrzeni i relacji.

6. Znajdujcie wspólny mianownik.

Nawet jeśli koncentrujemy się na własnych sprawach, warto zadbać o to, aby co jakiś czas pojawił się jakiś wspólny wątek. W rodzinie, wśród przyjaciół warto na przykład przeczytać tę samą książkę lub chociażby obejrzeć jakiś film po to, by podyskutować ze sobą na ten temat. W pracy rozmowa o czymś, co jest ważne dla drugiej strony i dla nas, np. ulubione zwierzę, jakaś pasja, ułatwia budowanie porozumienia. W każdej relacji, nawet służbowej, ważne są małe gesty tworzące rodzaj bliskości.

7. Dawajcie sobie wsparcie i zachętę.

Sekretem udanych relacji z ludźmi jest celebrowanie sukcesów i udzielanie sobie wsparcia oraz zachęty do realizacji celów.

Na przykład: pomóż przyjacielowi przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dodaj mu otuchy, zapewnij o tym, że wierzysz w niego. Kiedy twój kolega z pracy osiągnie jakiś sukces, pogratuluj mu, a jeśli coś mu się nie uda, zapewnij, że na pewno będzie lepiej następnym razem.

8. Szanujcie się wzajemnie.

Nikt nie jest doskonały i każdy popełnia błędy. Szanowanie drugiego człowieka to dawanie mu prawa do tego. Nigdy nie podnoście na siebie głosu ani nie znieważajcie siebie słowami. Nie próbujcie sobą nawzajem manipulować ani używać czyichś słabości przeciwko niemu. Zawsze pamiętajcie, co cenicie w sobie nawzajem.

9. Bądźcie dla siebie czytelni.

Okazywanie emocji buduje emocjonalne bezpieczeństwo w relacjach. Ważne jest więc, aby twój kolega, przyjaciel, domownik wiedział, co czujesz w danym momencie. Nawet jeśli twoje uczucia są wzburzone, lepiej to zakomunikować, mówiąc „przepraszam, jestem zdenerwowany” zamiast robić miny lub udawać, że nic się nie dzieje.

10. Pielęgnujcie poczucie humoru.

Poczucie humoru pozwala uniknąć niepotrzebnych napięć, jeśli są jedynie wynikiem przypadkowych okoliczności. Pogodni ludzie czują się z zasady lepiej i generują wokoło siebie dobre emocje.

11. Doskonalcie się.

Bycie w stałym kontakcie z drugim człowiekiem oznacza również nieprzerwany proces rozwoju. W każdym układzie macie szansę z roku na rok zacieśniać i pogłębiać relację. Staż znajomości bliższej lub dalszej bywa jej wielkim kapitałem – coraz lepiej siebie znacie, więc wasza odwaga w podejmowaniu wspólnych wyzwań rośnie!

Życzę wam wspaniałych relacji.

Tagi: Okiem coacha, porady, psychologia, atmosfera, relacje


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Sierpień 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 24 sierpnia 2019

bodyART w Lesie Milowym 2019

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Muzyczne popołudnia - koncert pt. "Niby nic"

Niedziela, 25 sierpnia 2019

Koncert Kasi Lins | Plażówka

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie formy aktywnego, wakacyjnego wypoczynku są dla Ciebie interesujące?

Wycieczki rowerowe
Wspinaczka górska
Spływy kajakowe
Sporty wodne
Sporty ekstremalne
Turystyka piesza
Aktywne zwiedzanie
Inne
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń