Najlepszy prezent, jaki możesz dać swojemu dziecku, to wspólnie spędzony czas
Sylwia Tarasiuk - psycholog terapeuta z Niepublicznego Przedszkola Jacek i Agatka | 21 grudnia 2017
Święto Zmarłych i czas smutnych refleksji za nami. Powoli na półki świąteczne trafiają grube, uśmiechnięte renifery i elfy, ulice rozświetlają świąteczne dekoracje, skrzynki pocztowe powoli zapełniają się listami do Mikołaja.
Jak dobrze wykorzystać ten czas, aby Święta stały się dla nas radosnym wydarzeniem, a nie ciągiem męczących przygotowań i kłótni?
Przede wszystkim ogranicz zakupy do minimum!
Wiemy, że znalezienie najnowszej gry komputerowej albo super zabawki pod choinką na pewno wywoła u dziecka ogromną radość, ale czy naprawdę o to chodzi? Święta to czas na budowanie bliskości i ciepła rodzinnego, dlatego wykorzystajmy tę okazję do rozwijania u dzieci umiejętności dawania i radości z uśmiechu innych. Super transformersy nie znikną z półek, a dwa tygodnie po Świętach kupimy je dużo taniej.
Zaplanujcie wspólnie!
Wykorzystajmy ten czas na rozwijanie umiejętności myślenia o innych. Warto zaparzyć herbatę, wyjąć z szafki ciastka i porozmawiać z dzieckiem o bliskich, o tym, co sprawiłoby im przyjemność. Może ciocia Zosia ucieszy się z pudełka na kolczyki, a babcia Jadzia, zamiast kolejnej paczki herbaty, wolałaby dostać własnoręcznie wykonaną ramkę ze zdjęciami wnuków.
To dobry czas, aby zastanowić się, co naprawdę lubią nasi bliscy, czym się zajmują, co sprawia im przyjemność i przede wszystkim, co będą wykorzystywać. Nawet najwspanialszy, zrobiony ręcznie prezent wyląduje na półce z rupieciami, jeśli nie dostosujemy go do potrzeb obdarowywanego.
Która z nas, mam przedszkolaków, nie wychodziła do pracy w naszyjniku wykonanym z makaronu i nie chowała go zaraz za progiem do torebki, w której czekała już obrokacona broszka z filcu do kompletu.
Wykonajcie prezenty wspólnie!
Zacznijcie od wyboru materiałów. Zastanówcie się, w jakim stylu babcia ma urządzone mieszkanie, aby wykonana przez was ramka do niego pasowała. Sprawdźcie rozmiar laptopa cioci, na którego chcecie uszyć pokrowiec z filcu, i zastanówcie się trzy razy, czy wybrać wzór w zielone żabki czy stonowany szary, zamówcie koraliki z kamieni na allegro zamiast drewnianych kwiatków, pomalowanych makaronów i brokatowej modeliny.
A kiedy będziecie mieli już wszystko, co potrzebne, poświęćcie czas na wykonanie prezentów. Rękodzieło jest czasochłonne, ale rozwija cierpliwość, koncentrację, motorykę małą. Niektóre z technik, jak np. decoupage czy ceramika, składają się z kilku etapów, co należy wziąć pod uwagę. Zadbajmy, aby czas przeznaczony na wykonanie podarunków był czasem bez telefonu, ważnych maili z pracy, telewizora i gotowania zupy w tak zwanym międzyczasie.
Pozwólmy dziecku zrobić samodzielnie to, co potrafi. Niech samo nawleka koraliki, nawet jeśli ma to trwać godzinami, niech lakieruje pudełka i uczy się obsługiwać maszynę do szycia dotąd, aż ścieg wyjdzie prosty. Nie wyręczajmy go, bo będzie szybciej i łatwiej, i ładniej, ale pomóżmy i nauczmy.
Ograniczcie gotowanie!
Część z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy rarytasem były sprowadzane na Święta pomarańcze, szynka przywieziona od rodziny ze wsi i bigos, który tygodniami stał na balkonie.
Wiele osób nie wyobraża sobie Świąt z pierogami i barszczem z supermarketu, ale czy w dzisiejszych czasach wszystko musimy robić sami? Zamówmy pyszne ciasta i pierogi w pobliskim sklepie i nie nazywajmy tego lenistwem, tylko wykorzystajmy ten czas na ugotowanie z dziećmi jednej, tradycyjnej potrawy. Skorzystajmy z przepisu, który od lat znajduje się w szufladzie babci, i wykorzystajmy ten czas na rozmowy o historii naszej rodziny, anegdoty, radosne i smutne historie, które słyszeliśmy lub przeżyliśmy jako dzieci.
A kiedy już wszystko będzie gotowe, Idźcie na spacer! Bo jesień i zima to czas, kiedy zapewnianie naszym dzieciom ruchu na świeżym powietrzu jest tak samo ważne jak trudne, ale przynosi rewelacyjne efekty dla ich zdrowia, samopoczucia i odporności, a nam pomoże pozbyć się tego, czego niestety zazwyczaj nam przybywa w czasie Świąt ;-).
Tagi: Święta z dzieckiem, świąteczny czas, porady, czas dla dziecka
Komentarze użytkowników (0)
Dodaj komentarzKalendarz Imprez
Najbliższe wydarzenia
10 maja - 27 września 2023
Psie spacery z trenerem psów w Wesołej
Sobota, 10 czerwca 2023
Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!


Nasza ankieta
Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?