WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 19 lutego 2018 r.
Imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli

Społeczeństwo obywatelskie: Polska racja stanu a środowiska obywatelskie

Zarząd Stowarzyszenia SEDNO  |  15 stycznia 2018

Od dwóch lat trwa permanentny proces destrukcji ustrojowych fundamentów państwa demokratycznego, z takim trudem budowanych od roku 1989. Niszczony jest w ten sposób system wartości, gwarantujący Polsce miejsce w rodzinie państw demokracji zachodniej, w tym w Unii Europejskiej i NATO.

Czynią to demokratycznie wybrane władze. Ludzie związani podobno z dawną opozycją demokratyczną, dzisiaj działający w sojuszu z dawnymi działaczami PRL, w tym z funkcjonariuszami jej aparatu ścigania i represji.

W czasie gdy likwidowany jest trójpodział władzy, monteskiuszowska podstawa demokracji i gdy niszczony jest system wyborczy, podobno niezależne media epatują nas nic nieznaczącą wymianą na „stanowisku premiera” oraz kto kogo zastąpi w rządzie. Czy ta sytuacja nie zasługuje na pogłębioną refleksję i poważny przekaz medialny?

W tym samym czasie partie opozycyjne oraz środowiska obywatelskie, rozproszone i bezskutecznie poszukujące platformy porozumienia i współpracy, organizują protesty pod Sejmem, pod Sądem Najwyższym, pod Pałacem „Prezydenckim”. Każde sobie i każde gdzie indziej, czasem na wyścigi. Bez spójnego przekazu, bez właściwego wykorzystania mediów, w tym społecznościowych, bez planu. Ludzie zaskakiwani są nagłą zmianą terminu zakończenia manifestacji i wracają do często odległych miejscowości, żeby już więcej nie wrócić. Pamiętajmy wszyscy - społeczeństwo obywatelskie zaczyna się od wzajemnego zrozumienia i szacunku, nie od sceny, kamery i mikrofonu.

Tyle diagnozy. Czy istnieje możliwość realnego i skutecznego oporu wobec tych zjawisk? Czy można coś zmienić? Można, ale trzeba mieć wizję, nie tylko przeciwko czemu i komu walczymy, ale co w zamian chcemy zaproponować naszym współobywatelom. My, środowiska obywatelskie, musimy przyjąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość Polski, ale także naszych lokalnych, małych ojczyzn. Szczególnie dzisiaj, przed wyborami samorządowymi.

Nie pozostawiajmy naszej przyszłości tylko w rękach partii politycznych, nawet tych deklarujących swój opór wobec destrukcji demokracji. Musimy zrobić wszystko, żeby dokonać nowego otwarcia i przekonać do naszego programu jak największą część społeczeństwa. W tym celu musimy mówić językiem zrozumiałym dla wszystkich. Nie tylko negując i krytykując, ale także oferując perspektywę przyszłości. Musimy więc stworzyć nasz obywatelski program polityczny i przekazać naszym współobywatelom informację:

  • czego chcemy – określić cele, bliższe i dalsze,
  • jak zamierzamy to osiągnąć – określić niezbędne środki realizacji,
  • czego potrzebujemy – określić niezbędne zasoby i możliwości, w tym pokazać także ludzi, którzy poprowadzą te działania.

Nie może to być jednak program tylko tego czy innego środowiska prodemokratycznego i proeuropejskiego. Musimy razem określić minimalną platformę programową, wokół której zjednoczy swoje działania jak największa liczba stowarzyszeń, inicjatyw i ruchów społecznych. Nie na zasadzie „umawianki”, ale na podstawie poważnego i podpisanego porozumienia politycznego. Musimy w nim także określić warunki koordynowania współpracy, najlepiej w oparciu o sprawdzony już w działaniach wielostronnych mechanizm okresowej prezydencji.

Jesteśmy głęboko przekonani, że ten projekt się powiedzie, a tym, którzy będą chcieli dzielić się z nami „opłatkiem niemożliwości”, przypominamy ważne pytania. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli nie tutaj, to gdzie?

Piszcie do nas na adres stowarzyszenie.sedno@gmail.com. Więcej dowiecie się na naszej stronie internetowej www.sedno.org. Zachęcamy do jej odwiedzania i zapoznawania się z naszymi publikacjami. Zapraszamy.

Tagi: stowarzyszenie sedno, społeczeństwo obywatelskie, polityka


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
kaan | 2018-01-16 23:02:25

Było pytanie " Kto i kiedy... Dobry obyczaj skłania do odpowiedzi.Oto ona :

Kto - nie Ta "zdemobilizowana" Społeczność. Kiedy - nie wcześniej niz za 6 lat.
Smutne ale wielce prawdopodobne .Chciałbym się mylić.Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728

Najbliższe wydarzenia


Poniedziałek, 19 lutego 2018

Migiem na Meissnera 5 ... do biblioteki

19 - 20 lutego 2018

Warszataty kulinarne i ekologiczne dla dzieci

Poniedziałek, 19 lutego 2018

Warsztaty naukowe dla dzieci w Aninie - trwają zapisy

Zgłoś wydarzenie

Szklarnia smaków
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy podoba Ci się nowe logo transportu publicznego w Warszawie? (można je zobaczyć tutaj: Pojazdy komunikacji miejskiej z nowym logo)

Nie, jest okropne!
Nie, zupełnie nie kojarzy się z transportem publicznym, co najwyżej z tramwajem
Nie (z innych powodów)
Tak, jest lepsze od logo ZTM
Tak, cieszę się, że wreszcie będzie ujednolicone oznaczenie
Tak (z innych powodów)
Nie jest złe, ale lepsze było logo ZTM
Muszę to zobaczyć na żywo
Nie, przecież to żywcem z "Dziennika telewizyjnego"!
Nie mam zdania na ten temat
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń