WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Społeczeństwo obywatelskie: Polska racja stanu a środowiska obywatelskie

Zarząd Stowarzyszenia SEDNO  |  15 stycznia 2018

Od dwóch lat trwa permanentny proces destrukcji ustrojowych fundamentów państwa demokratycznego, z takim trudem budowanych od roku 1989. Niszczony jest w ten sposób system wartości, gwarantujący Polsce miejsce w rodzinie państw demokracji zachodniej, w tym w Unii Europejskiej i NATO.

Czynią to demokratycznie wybrane władze. Ludzie związani podobno z dawną opozycją demokratyczną, dzisiaj działający w sojuszu z dawnymi działaczami PRL, w tym z funkcjonariuszami jej aparatu ścigania i represji.

W czasie gdy likwidowany jest trójpodział władzy, monteskiuszowska podstawa demokracji i gdy niszczony jest system wyborczy, podobno niezależne media epatują nas nic nieznaczącą wymianą na „stanowisku premiera” oraz kto kogo zastąpi w rządzie. Czy ta sytuacja nie zasługuje na pogłębioną refleksję i poważny przekaz medialny?

W tym samym czasie partie opozycyjne oraz środowiska obywatelskie, rozproszone i bezskutecznie poszukujące platformy porozumienia i współpracy, organizują protesty pod Sejmem, pod Sądem Najwyższym, pod Pałacem „Prezydenckim”. Każde sobie i każde gdzie indziej, czasem na wyścigi. Bez spójnego przekazu, bez właściwego wykorzystania mediów, w tym społecznościowych, bez planu. Ludzie zaskakiwani są nagłą zmianą terminu zakończenia manifestacji i wracają do często odległych miejscowości, żeby już więcej nie wrócić. Pamiętajmy wszyscy - społeczeństwo obywatelskie zaczyna się od wzajemnego zrozumienia i szacunku, nie od sceny, kamery i mikrofonu.

Tyle diagnozy. Czy istnieje możliwość realnego i skutecznego oporu wobec tych zjawisk? Czy można coś zmienić? Można, ale trzeba mieć wizję, nie tylko przeciwko czemu i komu walczymy, ale co w zamian chcemy zaproponować naszym współobywatelom. My, środowiska obywatelskie, musimy przyjąć na siebie odpowiedzialność za przyszłość Polski, ale także naszych lokalnych, małych ojczyzn. Szczególnie dzisiaj, przed wyborami samorządowymi.

Nie pozostawiajmy naszej przyszłości tylko w rękach partii politycznych, nawet tych deklarujących swój opór wobec destrukcji demokracji. Musimy zrobić wszystko, żeby dokonać nowego otwarcia i przekonać do naszego programu jak największą część społeczeństwa. W tym celu musimy mówić językiem zrozumiałym dla wszystkich. Nie tylko negując i krytykując, ale także oferując perspektywę przyszłości. Musimy więc stworzyć nasz obywatelski program polityczny i przekazać naszym współobywatelom informację:

  • czego chcemy – określić cele, bliższe i dalsze,
  • jak zamierzamy to osiągnąć – określić niezbędne środki realizacji,
  • czego potrzebujemy – określić niezbędne zasoby i możliwości, w tym pokazać także ludzi, którzy poprowadzą te działania.

Nie może to być jednak program tylko tego czy innego środowiska prodemokratycznego i proeuropejskiego. Musimy razem określić minimalną platformę programową, wokół której zjednoczy swoje działania jak największa liczba stowarzyszeń, inicjatyw i ruchów społecznych. Nie na zasadzie „umawianki”, ale na podstawie poważnego i podpisanego porozumienia politycznego. Musimy w nim także określić warunki koordynowania współpracy, najlepiej w oparciu o sprawdzony już w działaniach wielostronnych mechanizm okresowej prezydencji.

Jesteśmy głęboko przekonani, że ten projekt się powiedzie, a tym, którzy będą chcieli dzielić się z nami „opłatkiem niemożliwości”, przypominamy ważne pytania. Jeśli nie my, to kto? Jeśli nie teraz, to kiedy? Jeśli nie tutaj, to gdzie?

Piszcie do nas na adres stowarzyszenie.sedno@gmail.com. Więcej dowiecie się na naszej stronie internetowej www.sedno.org. Zachęcamy do jej odwiedzania i zapoznawania się z naszymi publikacjami. Zapraszamy.

Tagi: stowarzyszenie sedno, społeczeństwo obywatelskie, polityka


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
kaan | 2018-01-16 23:02:25

Było pytanie " Kto i kiedy... Dobry obyczaj skłania do odpowiedzi.Oto ona :

Kto - nie Ta "zdemobilizowana" Społeczność. Kiedy - nie wcześniej niz za 6 lat.
Smutne ale wielce prawdopodobne .Chciałbym się mylić.stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń