WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 27 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Damian, Wincenty, Kosma

Kącik prawniczy: Nierzetelny fachowiec – czyli jak sobie radzić z wadami prac budowlanych

Anna Łagożna - radca prawny  |  17 stycznia 2018

Zapewne niejednokrotnie korzystaliśmy z usług ekip budowalnych, które nie zawsze należycie wykonywały zlecone im roboty. Czy w takiej sytuacji musimy płacić za wykonane prace?

Podstawą zapłaty wynagrodzenia za wykonane prace jest protokół odbioru, tj. dokument, w którym strony potwierdzają, że roboty zostały wykonane. W dokumencie odnotowuje się także, czy prace przeprowadzono zgodnie ze sztuką budowalną, czy odbierający zgłasza do nich jakieś zastrzeżenia, czy istnieją wady, usterki.

Rodzaje wad

Sąd Najwyższy rozróżnia dwa rodzaje wad, jakie mogą wystąpić w wykonanych pracach, to jest: wady istotne i wady nieistotne. Za wadę istotną uważa się wadę uniemożliwiającą lub też znacznie utrudniającą korzystanie z efektu prac. W jednym z wyroków sformułowano definicję wady istotnej, w myśl której: „ jako istotna może być kwalifikowana także wada, która odbiega w sposób zasadniczy od cech funkcjonalnych, estetycznych, właściwych danemu dziełuznacznie obniżającą wartość, albo też polegającą na znacznym odstępstwie od zamówienia”. Jeżeli więc umówiliśmy się na remont w łazience, którego elementem miało być położenie czerwonej glazury, zaś zamiast tego fachowiec położył nam plastikowe panele ścienne- z pewnością mamy do czynienia z wadą istotną. Jeżeli chodzi o wady nieistotne, to są to zazwyczaj drobne usterki, wady o takim charakterze, które nie uniemożliwiają korzystania z efektu prac – np. zainstalowanie kurków w kranie z elementami w kolorze seledynowym zamiast ciemnej zieleni. Wskazane wyżej przykłady mają charakter skrajny, pozwalający łatwo rozróżnić wadę istotną i nieistotną, w praktyce jednak trudno jednoznacznie przesądzić, jaki charakter ma dana wada.

Co z wynagrodzeniem?

Gdy mamy do czynienia z wadą istotną, możemy odmówić zapłaty wynagrodzenia, nawet wtedy, gdy odebraliśmy prace. Jeżeli stwierdzona wadama charakter nieistotny, nie można odmówić zapłaty wynagrodzenia.

W tej sytuacji nasuwa się pytanie: jeżeli podstawą zapłaty wynagrodzenia jest protokół odbioru prac, to czy można takiego protokołu niepodpisywać? Inwestor co do zasady nie ma prawa odmawiać podpisania protokołu i odmówić odebrania prac w sytuacji, gdy prace te nie mają wad istotnych. Pamiętajmy również, że sam protokół ma wyłącznie funkcje dowodowe i nawet niezgłoszenie do protokołu wszystkich wad nie pozbawia nas możliwości zgłaszania wad w późniejszym okresie, jednak dowiedzenie, że niezgłoszone wady istniały w chwili dokonywania odbioru, jest w praktyce utrudnione. Często istnieje konieczność powołania biegłego,który stwierdza, czy dane usterki istniały już wcześniej, czy powstały dopiero w wyniku użytkowania. Uczulam zatem, aby w protokole zgłaszać wszystkie możliwe wady i usterki w sposób precyzyjny i szeroki.

Rękojmia

Co zatem zrobić, gdy podpisaliśmy odbiór prac, ale prace te mają wady? Najkrócej rzecz ujmując, należy skorzystać z praw wynikających z rękojmi. Prawa z rękojmi, jakie nam przysługują, to: prawo do żądania usunięcia wad, prawo do złożenia oświadczenia o obniżeniu wynagrodzenia z uwagi na wady, przy czym oświadczenie to stanie się bezskuteczne, jeżeli wykonawca bezzwłocznie wady usunie. Jeżeli wady są istotne, przysługuje nam także prawdo do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy.

 

 


 

Tagi: kącik prawniczy, usługi budowlane, porady, rękojmia


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń