WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 25 maja 2019 r.
Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Społeczeństwo obywatelskie: Polak – Węgier dwa bratanki?

Zarząd Stowarzyszenia SEDNO  |  18 lutego 2018

PiS podkreśla rolę dwóch partnerów Polski w UE. Pierwszym, i to ponoć strategicznym, jest Wielka Brytania, która właśnie opuszcza Unię. Drugim partnerem są Węgry. Kraj Europy Środkowo-Wschodniej, który lawiruje pomiędzy autorytaryzmem a unijnymi wartościami. Budapeszt, w odróżnieniu od Warszawy, potrafi jednak rozpoznać, co mu się jeszcze opłaca, a co już nie.

Finezyjna polityka wewnętrzna PiS prowadzi do coraz poważniejszego konfliktu z Unią i jej instytucjami. Po raz pierwszy w historii organizacji został przywołany Art. 7 Traktatu o UE. Polska, do niedawna lider Europy Środkowo-Wschodniej i przykład udanej demokratycznej transformacji oraz poparcia dla integrującej się Europy, spada do ligi okręgowej. Jest w niej ponownie liderem, gdyż konkurencja w owej lidze jest żadna.

To niewątpliwie ciekawe zjawisko polityczne, społeczne i socjologiczne. W roku 1990 Czechy, Polska i Węgry stały się inicjatorami likwidacji sztandarowych organizacji Bloku Wschodniego. Militarnej, którą był Układ Warszawski, oraz gospodarczej - Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej. W kilka miesięcy po ich rozwiązaniu nastąpił rozpad Związku Sowieckiego. To owe trzy państwa jako pierwsze weszły do NATO i UE. Dzisiaj wszystkie stanowią mniejszy lub większy problem dla Unii Europejskiej. Polska i Węgry są najbardziej sceptyczne wobec wejścia do strefy euro, z tym że Węgry rozważają taką możliwość, a Polska nadal powołuje się na mity.

Czy PiS może liczyć na Orbana? W pewnych granicach na pewno. Jednak z uwagi na nasze konflikty z głównymi państwami Unii to nie Warszawa będzie określała owe granice. Jeżeli rząd nie zmieni swojego nastawienia i nie zacznie stosować się do wartości wyznawanych w całej Unii, będzie zakładnikiem Budapesztu. Orban, gdy będzie mu to wygodne, będzie składał deklaracje solidarności, ale ostatecznie zachowa się tak, jak w czasie głosowania w sprawie kolejnej kadencji dla Donalda Tuska. Decyzje Budapesztu w sprawie przyjęcia uchodźców to także dobry przykład.

Czy takie partnerstwo opłaca się więc Polsce? Powstanie z kolan, które jest hasłem archaicznej polityki „suwerenizmu”, kierowanej przez PiS do własnego elektoratu, na dłuższą metę przyniesie Polsce same straty. Wewnętrzne i zewnętrzne. Te drugie będzie zniwelować znacznie trudniej, bo nie jest łatwo odzyskać zaufanie międzynarodowe. Czekają nas także trudności gospodarcze i słabnąca pozycja negocjacyjna w kwestiach kolejnego budżetu Unii, mniejszego z uwagi na Brexit. Czy partnerstwo z Węgrami zrekompensuje nam pogorszenie relacji z głównymi państwami Unii, w tym Francją i Niemcami? Dla porównania. Obroty handlowe Polski z Węgrami wyniosły w 2016 roku nieco ponad 8 mld €, a z Niemcami 101 mld €. Do Niemiec eksportujemy ponad 9 razy więcej niż do Węgier, a importujemy ponad 18 razy więcej. Polska jest dopiero 6 partnerem handlowym Węgier, a dodatkowo trzeba brać pod uwagę potencjał tej współpracy. Te proporcje nie pozostawiają złudzeń.

Rozmowy w sprawie eksportu do Węgier naszego gazu ze Świnoujścia nie przyniosłyzapowiedzi wspólnego kierunku w kwestii uniezależniania się od Rosji. Węgry nadal pozostawiają sobie drogę do przedłużania kontraktów z Gazpromem i nie traktują polskiej oferty jako strategicznej. Pomimo ustnych deklaracji Budapeszt nie wierzy w możliwości odbioru gazu z Polski czy poprzez Chorwację. Tak samo traktuje możliwości infrastruktury gazowego Korytarza Południowego.

Coraz bardziej zasadne staje się więc pytanie, o co tak naprawdę chodzi władzy? Czy jest ona gotowa poświęcić polską rację stanu i przyszłośćnastępnych pokoleń? Co dobregoniosą jej „reformy”? Co się zmieniło na lepsze dla przeciętnego obywatela w ciągu ostatnich dwóch lat? Ciągłe powoływanie się na program 500+, przy stale rosnących kosztach utrzymania, to już dzisiaj za mało.

Piszcie do nas na adres stowarzyszenie.sedno@gmail.com i odwiedzajcie naszą stronę www.sedno.org.

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Maj 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 25 maja 2019

Piknik lotniczy na Plaży Romantycznej

Sobota, 25 maja 2019

Piknik rodzinny

Sobota, 25 maja 2019

Kwiecień w Radzie Dzielnicy

Zgłoś wydarzenie

kredyt
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy wiosna motywuje cię do bardziej aktywnego trybu życia?

Tak, wstępuje we mnie nowa energia
Łatwiej mi się ruszyć, ale sama wiosna to za mało
Nie, mój tryb życia nie zmienia się wraz z porami roku
Zobacz wyniki
Szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń