WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Drzewa i słupy w chodnikach

Anna Nowosielska  |  30 listopada 2011

Drzewa i słupy w chodnikach

Otrzymałam wiadomość od czytelniczki gazety Pani Ireny z Miedzeszyna, w sprawie ul. Agrestowej: W chodniku rośnie topola, która zajmuje pół szerokości i jedna osoba może przejść, ale wózki z dziećmi jadą już jezdnią. Czy nie ma jakiegoś sposobu na ścięcie topoli?

Faktycznie, topola jest, co prawda jedna, ale rośnie pośrodku i zajmuje pół chodnika. W dodatku tuż za nią wyłania się betonowy słup, który nie jest jedynym. Podobna sytuacja ma miejsce na pobliskiej ulicy Lawinowej, gdzie w chodniku rosną drzewa, po kilku innych, wyciętych drzewach pozostały pniaki, a brak dostatecznego parkingu przy pobliskich dużych sklepach powoduje, że na chodniku mimo zakazu parkowane są auta. W porze szczytu przejazd lub przejście tym chodnikiem jest nie lada wyzwaniem.

Zapytałam Pana Sławomira z Miedzeszyna, poruszającego się na wózku inwalidzkim, czy przemieszczanie się w tej okolicy sprawia mu trudności. Pan Sławomir stwierdził, że sytuacja w Dzielnicy Wawer, jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne dla osób niepełnosprawnych jest dobra, są podjazdy dla wózków, windy, obniżone progi. Minusem może być kostka, którą jest wyłożone miejsce parkingowe przed Biedronką w Miedzeszynie, ponieważ zapadają się w nią kółka wózka inwalidzkiego. Niestety sam przejazd chodnikiem przy ul. Lawinowej przypomina slalom pomiędzy pniakami, drzewami a autami.

Jeśli mieszkańcom przeszkadzają drzewa rosnące w pasie chodników, mogą wystąpić  z pismem o wydanie zgody na ich usunięcie do Wydziału Ochrony Środowiska. - mówi Pan Andrzej Murat, rzecznik Urzędu Dzielnicy Warszawa Wawer - Z latarniami jest większy kłopot. Powinny być usytuowane w pasie rozdzielczym drogi, który obejmuje jezdnię, chodnik i pas na ulokowanie pod nim mediów (gaz, kabel energetyczny lub słup sieci napowietrznej, wodociąg, kanalizację). Jednak bardzo często właściciele posesji stawiają ogrodzenia po tzw. linii własności działki, co zawęża miejsce tylko do drogi, a czasem do drogi i chodnika. W tej sytuacji trzeba zwrócić się do RWE STOEN o przeniesienie słupów na teren prywatny, (na co musi być zgoda właściciela posesji) i do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zbadanie czy ogrodzenia przy takich ulicach są zbudowane po linii rozgraniczenia drogi, czy niezgodnie  z przepisami - po linii własności działek. Natomiast Straż Miejska może ukarać kierowców, którzy pozostawiają pieszym zbyt  mało miejsca na chodniku.

Tagi: chodniki, drzewa w chodnikach, parkowanie


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Zirytowany | 2011-12-13 09:53:06

Też mam taki problem u siebie, na Marysinie Wawerskim Południe, a dokładnie na ul. Akwarelowej na odcinku między ul. Strusią a Łysakowską. Uważam, że powinien w końcu ktoś odpowiedzialny za ten stan rzeczy porządnie "beknąć". Jeżeli są robione nowe ciągi ulic, bądź też odnawiane są te istniejące, to powinno się to robić z głową, a nie na "łapu-capu".

stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń