WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 20 października 2018 r.
Imieniny obchodzą: Ireny, Kleopatry, Jana

Edukacja i wsparcie w demencji: Starość w domu pomocy społecznej

Mgr Ewa Gębal  |  17 kwietnia 2018

Okres starzenia się ma odmienny przebieg u każdego seniora, na co wpływa szereg czynników wynikających z różnic indywidualnych i posiadanych zasobów, m.in.: wsparcia społecznego, stanu zdrowia itp. Niejednokrotnie bywa tak, że osoba starsza do końca swoich dni jest samodzielna i samowystarczalna.

 Niemniej jednak, przebieg procesów fizjologicznych oraz psychicznych właściwych procesowi starzenia często rodzi konieczność wsparcia z zewnątrz. Osobami wspierającymi przeważnie są najbliżsi – współmałżonek, dzieci, przyjaciele, sąsiedzi, co jest niezastąpionym zasobem osoby starszej. Jednak może zdarzyć się tak, iż pomoc ta przestanie być wystarczająca, i tutaj pojawia się przestrzeń dla instytucji. Ustawa o pomocy społecznej sama w sobie nie uprawnia seniora do otrzymywania świadczeń, ale przewiduje pomoc finansową, rzeczową, usługową i instytucjonalną z powodu np. niepełnosprawności, długotrwałej choroby, trudności w prowadzeniu gospodarstwa domowego, bezdomności. Ideą przewodnią wspomnianej pomocy jest jak najdłuższe wspomaganie osób zainteresowanych w ich dotychczasowym środowisku. Pomoc instytucjonalną można uzyskać w ramach dziennych domów pomocy społecznej, stacjonarnych domów pomocy społecznej, klubów seniora oraz hospicjów. Dzienne DPS, zwane także domami dziennego pobytu, to placówki, które mają zapewniać podopiecznym pomoc w organizacji ich życia. Ich największą zaletą jest to, iż senior ma możliwość pozostawania w swoim środowisku przy równoczesnym otrzymywaniu wsparcia w obszarach życiowych braków, co daje bardzo korzystny efekt psychologiczny. Osoba starsza nadal może czuć się przydatna, wierzyć we własne siły, mieć poczucie osobistej godności. Przebywanie razem z osobami, które znajdują się w podobnej sytuacji życiowej, pozwala zapomnieć o samotności oraz pomaga pokonywać codzienne trudności. Senior ma zachowane poczucie niezależności i samodzielności, a jego udział w oferowanych przez dzienny dom zajęciach opóźnia niezaradność i przejście do placówki stacjonarnej. Stacjonarny DPS jest miejscem, gdzie podopieczny może liczyć na całodobową opiekę. Celem takich domów jest troska o potrzeby bytowe, zdrowotne, edukacyjne, społeczne, a nawet religijne każdego mieszkańca. W Polsce najczęstszymi przyczynami pobytu w tego typu placówce są kłopoty zdrowotne, pogorszenie sprawności, brak opieki, zanik więzi rodzinnych, złe warunki życia, niski status ekonomiczny. Przeważnie to najbliżsi podejmują decyzję o instytucjonalizacji osoby starszej, co niestety jest dużo mniej korzystne, jeśli chodzi o jej poczucie wolności i autonomii, niż gdyby to osoba zainteresowana podjęła tę decyzję samodzielnie. Pobyt w stacjonarnym DPS wymaga całkowitej zmiany dotychczasowego stylu życia i może wiązać się z licznymi trudnościami natury adaptacyjnej. Jednak wiele negatywnych konsekwencji pobytu seniorów w instytucji opiekuńczej można niwelować poprzez umożliwianie im podejmowania decyzji, wzmacnianie poczucia kompetencji i odpowiedzialności za siebie samych.

Zobacz również

Tagi: Emerytura, dom pomocy społecznej praga poludnie, podeszły wiek


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2018
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


Niedziela, 21 października 2018

Straż miejska pomoże osobom o ograniczonej sprawności ruchowej w dotarciu do lokali wyborczych

Niedziela, 21 października 2018

Czas wyborów

Niedziela, 21 października 2018

Wielkie Dzieła, Wielcy Wykonawcy

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Co myślisz o uproszczonych taryfach na 1 i 2 strefę komunikacji miejskiej?

Świetny pomysł! Teraz nie będzie chaosu z 1 i 2 strefą
Jestem bardzo zadowolona/zadowolony z tego pomysłu. Wreszcie jadąc poza Warszawę nie będę musiała/musiał kupować dodatkowego biletu
Nie odczuję różnicy. Podróżuję tylko w obrębie administracyjnym Warszawy
Nie jeżdżę komunikacją miejską
Nie mam zdania
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń