WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 czerwca 2018 r.
Imieniny obchodzą: Paulina, Jan, Tomasz

Edukacja i wsparcie w demencji: Starość w domu pomocy społecznej

Mgr Ewa Gębal  |  17 kwietnia 2018

Okres starzenia się ma odmienny przebieg u każdego seniora, na co wpływa szereg czynników wynikających z różnic indywidualnych i posiadanych zasobów, m.in.: wsparcia społecznego, stanu zdrowia itp. Niejednokrotnie bywa tak, że osoba starsza do końca swoich dni jest samodzielna i samowystarczalna.

 Niemniej jednak, przebieg procesów fizjologicznych oraz psychicznych właściwych procesowi starzenia często rodzi konieczność wsparcia z zewnątrz. Osobami wspierającymi przeważnie są najbliżsi – współmałżonek, dzieci, przyjaciele, sąsiedzi, co jest niezastąpionym zasobem osoby starszej. Jednak może zdarzyć się tak, iż pomoc ta przestanie być wystarczająca, i tutaj pojawia się przestrzeń dla instytucji. Ustawa o pomocy społecznej sama w sobie nie uprawnia seniora do otrzymywania świadczeń, ale przewiduje pomoc finansową, rzeczową, usługową i instytucjonalną z powodu np. niepełnosprawności, długotrwałej choroby, trudności w prowadzeniu gospodarstwa domowego, bezdomności. Ideą przewodnią wspomnianej pomocy jest jak najdłuższe wspomaganie osób zainteresowanych w ich dotychczasowym środowisku. Pomoc instytucjonalną można uzyskać w ramach dziennych domów pomocy społecznej, stacjonarnych domów pomocy społecznej, klubów seniora oraz hospicjów. Dzienne DPS, zwane także domami dziennego pobytu, to placówki, które mają zapewniać podopiecznym pomoc w organizacji ich życia. Ich największą zaletą jest to, iż senior ma możliwość pozostawania w swoim środowisku przy równoczesnym otrzymywaniu wsparcia w obszarach życiowych braków, co daje bardzo korzystny efekt psychologiczny. Osoba starsza nadal może czuć się przydatna, wierzyć we własne siły, mieć poczucie osobistej godności. Przebywanie razem z osobami, które znajdują się w podobnej sytuacji życiowej, pozwala zapomnieć o samotności oraz pomaga pokonywać codzienne trudności. Senior ma zachowane poczucie niezależności i samodzielności, a jego udział w oferowanych przez dzienny dom zajęciach opóźnia niezaradność i przejście do placówki stacjonarnej. Stacjonarny DPS jest miejscem, gdzie podopieczny może liczyć na całodobową opiekę. Celem takich domów jest troska o potrzeby bytowe, zdrowotne, edukacyjne, społeczne, a nawet religijne każdego mieszkańca. W Polsce najczęstszymi przyczynami pobytu w tego typu placówce są kłopoty zdrowotne, pogorszenie sprawności, brak opieki, zanik więzi rodzinnych, złe warunki życia, niski status ekonomiczny. Przeważnie to najbliżsi podejmują decyzję o instytucjonalizacji osoby starszej, co niestety jest dużo mniej korzystne, jeśli chodzi o jej poczucie wolności i autonomii, niż gdyby to osoba zainteresowana podjęła tę decyzję samodzielnie. Pobyt w stacjonarnym DPS wymaga całkowitej zmiany dotychczasowego stylu życia i może wiązać się z licznymi trudnościami natury adaptacyjnej. Jednak wiele negatywnych konsekwencji pobytu seniorów w instytucji opiekuńczej można niwelować poprzez umożliwianie im podejmowania decyzji, wzmacnianie poczucia kompetencji i odpowiedzialności za siebie samych.

Zobacz również

Tagi: Emerytura, dom pomocy społecznej praga poludnie, podeszły wiek


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Jadalnia
Zgłoś wydarzenie

Mośibrody
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czy będziesz oglądał mecze rozgrywane w ramach Mundialu 2018 w stołecznych Strefach Kibica? ( Bemowo, Bielany, Targówek, Praga Południe, Śródmieście, Ursynów, Wola)

nie, lubię oglądać mecze w towarzystwie bliskich mi osób
nie, bo Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy
pewnie, że tak! Oglądanie meczy w tak dużym gronie wiąże się ze świetną, sportową atmosferą
tak, ale szkoda, że Strefy Kibica nie będzie w mojej dzielnicy i muszę jeździć do innych
nie, nie interesują mnie mecze piłki nożnej
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń