WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 18 czerwca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Na przedpolach stolicy

[rmk]  |  13 maja 2011

Na przedpolach stolicy

II rajd rowerowy „Na przedpolach Stolicy” dla większości uczestników okazał się ciekawym doświadczeniem. Przy sprzyjającej pogodzie (słoneczko, temperatura +11 st. C, lekki wiatr) dotarliśmy do wszystkich czterech budowli zaznaczonych na planie (budowle typu R514, R12a). Dzięki wcześniej uzyskanym wskazówkom i zebranym informacjom obejrzeliśmy fortyfikacje niemieckie z czasów II wojny światowej. Jak się okazało niektóre bunkry położone są bardzo blisko osiedla Stara Miłosna i Szosy Lubelskiej i właściwie dotarcie do nich nie było trudne.

Po zagłębieniu się w las jechaliśmy zgodnie z mapką i bez pudła odkrywaliśmy kolejne budowle.  Jak podaje p. Michał Pawlak  w swoim artykule pt. Fortyfikacje w Wesołej 1940-1944 zamieszczonym w „Wiadomościach Sąsiedzkich Stara Miłosna”, bunkry powstały w roku 1941 jako elementy niemieckiego pasa umocnień na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim. Jednak uderzenie Niemiec  na ZSRR w czerwcu 1941 r. spowodowało, że cel ich budowy stał się problematyczny. Część umocnień nie została dokończona. Na swój „dzień D” musiały poczekać 3 lata. W lipcu/sierpniu 1944 losy wojny były właściwie przesądzone: Armia Czerwona stała już nad brzegiem Wisły, Warszawa płonęła ogniem powstańczych pożarów, Niemcy pospiesznie rozbudowywali system umocnień: w wielu miejscach Wesołej pojawiły się zasieki, okopy, zapory przeciwczołgowe itp. Bunkry wyposażone były w karabiny maszynowe, jeden z nich miał kopułę pancerną. Nie na wiele się to zdało. Niektóre bunkry  ponoć nawet nie wzięły udziału w walkach!  We wrześniu  1944 było już po wszystkim  – Rosjanie wstrzymali natarcie i umocnili się na Pradze, a Niemcy - po nieudanej obronie prawego brzegu Wisły, skoncentrowali się na dobijaniu Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu walk prawie wszystkie bunkry zostały przez Rosjan wysadzone w powietrze: widać wyraźnie ślady potężnych eksplozji, które porozrywały umocnienia i wyrwały stropy.

Przy każdym obiekcie był czas na sesje fotograficzne, odpoczynek  oraz snucie domysłów, jak to mogło być wcześniej, kto jak budował , kto strzelał do kogo itd. Tajemnicze bunkry stały się teraz fragmentem naszego lokalnego krajobrazu, coraz bardziej zarastając lasem i … śmieciami, niestety.

Nie trafiliśmy jednak do pomnika lotników. Kilka razy skręcaliśmy na kolejne szlaki, kilka razy zawracaliśmy, pytaliśmy napotkanych ludzi, ale nic to nie dało. Nie rezygnujemy: następna wyprawa już wkrótce! Miło było natomiast trafić po drodze na biegaczy ze Starej Miłosny, którzy w pocie czoła zaliczali kolejne okrążenia w swoim maratonie "Wesoła Stówa".  Pozdrawiamy!

Zamiast podsumowania, proponujemy krótkie opinie uczestników:

Jacek: Mieszkam tu ponad 20 lat i nie wiedziałem, że mamy tak ciekawe rzeczy do zwiedzenia. Tuż obok domu!

Andrzej: Jestem architektem i dla mnie takie rzeczy są zawsze interesujące. Bunkry to ciekawe konstrukcje, warto badać ich historię. Może znajdzie się jeszcze coś, o czym nie wiemy?

Kasia: Momentami było trochę ciężko, podjazdy i piaszczyste drogi leśne zmuszały do prowadzenia roweru. Ale na pewno była to malownicza i fajna trasa.

Szczegóły dalszych imprez na http://www.naszawesola.pl/

Tagi: rajd, rowery, bunkry


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
foni | 2012-12-15 14:37:09

Witam.
Koledzy i Koleżanki.
To nie są bunkry.
Takie urządzenia fortyfikacyjne maja swoje nazwy jak-tradytor ,schron itp.
Bunkier jest to skład węgla na statku.

Swoja drogą,czy ktoś posługiwał się w czasie wyprawy GPS-em??
Na mapie UMP są zaznaczone chyba wszystkie ciekawe obiekty i miejsca.

Z chęcią wybrał bym się na kolejna wyprawę jeśli można...
Nawet dziś.
Pozdrawiam.

Ch. | 2013-06-08 23:53:14

Bunkier, schron - pierwsze określenie bardziej potoczne, drugie z kolei bardziej poprawne. A GPS wyłącza myślenie ;-)

stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jakie formy aktywnego, wakacyjnego wypoczynku są dla Ciebie interesujące?

Wycieczki rowerowe
Wspinaczka górska
Spływy kajakowe
Sporty wodne
Sporty ekstremalne
Turystyka piesza
Aktywne zwiedzanie
Inne
Zobacz wyniki
wodociągowa

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń