WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 6 lipca 2022 r.
Imieniny obchodzą: Łucja, Dominika, Teresa

Na przedpolach stolicy

[rmk]  |  13 maja 2011

Na przedpolach stolicy

II rajd rowerowy „Na przedpolach Stolicy” dla większości uczestników okazał się ciekawym doświadczeniem. Przy sprzyjającej pogodzie (słoneczko, temperatura +11 st. C, lekki wiatr) dotarliśmy do wszystkich czterech budowli zaznaczonych na planie (budowle typu R514, R12a). Dzięki wcześniej uzyskanym wskazówkom i zebranym informacjom obejrzeliśmy fortyfikacje niemieckie z czasów II wojny światowej. Jak się okazało niektóre bunkry położone są bardzo blisko osiedla Stara Miłosna i Szosy Lubelskiej i właściwie dotarcie do nich nie było trudne.

Po zagłębieniu się w las jechaliśmy zgodnie z mapką i bez pudła odkrywaliśmy kolejne budowle.  Jak podaje p. Michał Pawlak  w swoim artykule pt. Fortyfikacje w Wesołej 1940-1944 zamieszczonym w „Wiadomościach Sąsiedzkich Stara Miłosna”, bunkry powstały w roku 1941 jako elementy niemieckiego pasa umocnień na ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim. Jednak uderzenie Niemiec  na ZSRR w czerwcu 1941 r. spowodowało, że cel ich budowy stał się problematyczny. Część umocnień nie została dokończona. Na swój „dzień D” musiały poczekać 3 lata. W lipcu/sierpniu 1944 losy wojny były właściwie przesądzone: Armia Czerwona stała już nad brzegiem Wisły, Warszawa płonęła ogniem powstańczych pożarów, Niemcy pospiesznie rozbudowywali system umocnień: w wielu miejscach Wesołej pojawiły się zasieki, okopy, zapory przeciwczołgowe itp. Bunkry wyposażone były w karabiny maszynowe, jeden z nich miał kopułę pancerną. Nie na wiele się to zdało. Niektóre bunkry  ponoć nawet nie wzięły udziału w walkach!  We wrześniu  1944 było już po wszystkim  – Rosjanie wstrzymali natarcie i umocnili się na Pradze, a Niemcy - po nieudanej obronie prawego brzegu Wisły, skoncentrowali się na dobijaniu Powstania Warszawskiego. Po zakończeniu walk prawie wszystkie bunkry zostały przez Rosjan wysadzone w powietrze: widać wyraźnie ślady potężnych eksplozji, które porozrywały umocnienia i wyrwały stropy.

Przy każdym obiekcie był czas na sesje fotograficzne, odpoczynek  oraz snucie domysłów, jak to mogło być wcześniej, kto jak budował , kto strzelał do kogo itd. Tajemnicze bunkry stały się teraz fragmentem naszego lokalnego krajobrazu, coraz bardziej zarastając lasem i … śmieciami, niestety.

Nie trafiliśmy jednak do pomnika lotników. Kilka razy skręcaliśmy na kolejne szlaki, kilka razy zawracaliśmy, pytaliśmy napotkanych ludzi, ale nic to nie dało. Nie rezygnujemy: następna wyprawa już wkrótce! Miło było natomiast trafić po drodze na biegaczy ze Starej Miłosny, którzy w pocie czoła zaliczali kolejne okrążenia w swoim maratonie "Wesoła Stówa".  Pozdrawiamy!

Zamiast podsumowania, proponujemy krótkie opinie uczestników:

Jacek: Mieszkam tu ponad 20 lat i nie wiedziałem, że mamy tak ciekawe rzeczy do zwiedzenia. Tuż obok domu!

Andrzej: Jestem architektem i dla mnie takie rzeczy są zawsze interesujące. Bunkry to ciekawe konstrukcje, warto badać ich historię. Może znajdzie się jeszcze coś, o czym nie wiemy?

Kasia: Momentami było trochę ciężko, podjazdy i piaszczyste drogi leśne zmuszały do prowadzenia roweru. Ale na pewno była to malownicza i fajna trasa.

Szczegóły dalszych imprez na http://www.naszawesola.pl/

Tagi: rajd, rowery, bunkry


Komentarze użytkowników (2)

Dodaj komentarz
foni | 2012-12-15 14:37:09

Witam.
Koledzy i Koleżanki.
To nie są bunkry.
Takie urządzenia fortyfikacyjne maja swoje nazwy jak-tradytor ,schron itp.
Bunkier jest to skład węgla na statku.

Swoja drogą,czy ktoś posługiwał się w czasie wyprawy GPS-em??
Na mapie UMP są zaznaczone chyba wszystkie ciekawe obiekty i miejsca.

Z chęcią wybrał bym się na kolejna wyprawę jeśli można...
Nawet dziś.
Pozdrawiam.

Ch. | 2013-06-08 23:53:14

Bunkier, schron - pierwsze określenie bardziej potoczne, drugie z kolei bardziej poprawne. A GPS wyłącza myślenie ;-)

stalgast2
Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń