WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 24 stycznia 2019 r.
Imieniny obchodzą: Felicja, Rafał, Tymoteusz

Społeczeństwo obywatelskie: Nie pozwólmy, żeby Polska brunatniała

Zarząd Stowarzyszenia SEDNO  |  26 kwietnia 2018

Informacje o odradzaniu się w Polsce ruchów neofaszystowskich i neonazistowskich powinny rodzić nasz zdecydowany sprzeciw. Nie możemy bagatelizować takich zjawisk oraz faktu istnienia radykalnych ruchów narodowych, wprost odwołujących się do symboliki faszystowskiej. Czy zgadzamy się z opiniami o „rosłej patriotycznej młodzieży”, w kontekście chuligańskich zachowań pseudokibiców? Czy zgadzamy się z wyrażaniem przez niektórych prominentnych polityków PiS zrozumienia dla agresywnych zachowań Młodzieży Wszechpolskiej, w przypadku pobicia działacza KOD w czasie manifestacji w Radomiu?

Retoryka władzy, sprzyja takim zachowaniom. Rodzi poczucie bezkarności, co budzi demony nienawiści rasowej, ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu. Demoluje efekty procesów wcześniejszej edukacji i wychowania. Jest szczególnie szkodliwa dla ludzi młodych, jeszcze słabo ukształtowanych, podatnych na skrajne opinie. Czy akceptujemy fakt, że prominentni przedstawiciele władzy uczestniczą w wiecach ONR i Młodzieży Wszechpolskiej? Czy to znajomość Piotra Rybaka, skazanego za spalenie kukły Żyda, z obecnym ministrem i wiceministrem sprawiedliwości, tłumaczy pobłażliwość prokuratury wobec niego? Czy to przypadek, że członkowie Ruchu Narodowego weszli do Sejmu z ramienia partii Kukiz’15? Czemu i komu ma służyć fatalna w skutkach ustawa o IPN? To oczywiście pytania czysto retoryczne.

Przyjrzyjmy się jednak także naszemu środowisku. Czy w naszym otoczeniu nie działają takie skrajne organizacje lub ich członkowie? Czy zjawisko nietolerancji, nienawiści rasowej i ksenofobii jest odległe od naszych ulic? Nie jest chyba aż tak dobrze. Rok temu, dzięki obywatelskiej akcji, mieszkańcy Wawra doprowadzili do wycofania się instytucji z patronatu nad spotkaniem ze znanym z poglądów antysemickich pseudohistorykiem Leszkiem Żebrowskim. Spotkanie zorganizowała jedna z międzyleskich kawiarni. Organizatorzy, żeby przyciągnąć młodzież, zaplanowali, jako wydarzenie towarzyszące gry planszowe poświęcone „żołnierzom wyklętym”. Producent gier wycofał na szczęście swój patronat. Jaka stąd płynie nauka? To my, obywatele, powinniśmy stanowić główną przeszkodę na drodze takich zjawisk. Stwórzmy więc obywatelski system wczesnego ostrzegania i powiadamiania o zagrożeniach neofaszyzmem, neonazizmem i każdą inną formą propagowania dyktatury, nienawiści rasowej i nacjonalizmu. Reagujmy i przeciwdziałajmy takim zjawiskom. Nie możemy pozwolić, żeby postaci kojarzone ze zbrodniami, ze zbrodniczymi systemami i reżimami, stawały się obiektami kultu. Polska została przez owe reżimy dramatycznie dotknięta. W każdej niemal rodzinie znajdziemy ich ofiary.

Zachęcamy nas wszystkich do lektury opracowania autorstwa Timothy Snydera „O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku”. W owym opracowaniu nie ma właściwie niczego, czego nie znalibyśmy z historii, ale to syntetyczne opracowanie może być doskonałym przypomnieniem i materiałem edukacyjnym. Przeczytajmy i skonfrontujmy treść z tym, co widzimy wokół nas. Przeczytajmy i postarajmy się zachowywać w sposób, do którego zachęca nas Aautor. Mottem dla tego opracowania są słowa prof. Leszka Kołakowskiego, który uważał, że „Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem, niekiedy jest takim samym przestępstwem, jak oszukiwać samemu”. Jest jeszcze czas, choć to już czas najwyższy na zdecydowane reakcje, więc nie pozwalajmy się oszukiwać, abyśmy nie popełnili grzechu zaniechania.

Piszcie do nas na adres stowarzyszenie.sedno@gmalil.com i odwiedzajcie naszą stronę www.sedno.org.

Tagi: organizacja, organizacja SEDNO, sedno, Stowarzyszenie sedno


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast noworoczny

Kalendarz Imprez

Styczeń 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Czwartek, 24 stycznia 2019

Zaproszenie na gabinet VR

Piątek, 25 stycznia 2019

Spotkanie w 75 rocznicę walki Armii Krajowej w Radości w 1944r. - 25 stycznia 2019 r.

Sobota, 26 stycznia 2019

III Marsz Śladami Powstańców Styczniowych 1863 r.

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Które z wydań Wiadomości Sąsiedzkich czytasz najczęściej?

Wawer
Wesoła
Praga Południe
Rembertów
Zobacz wyniki
Kurek Foto

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń