WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 3 października 2023 r.
Imieniny obchodzą: Teresa, Gerard, Bogumił

Być dumnym z Polski

Marcin Jędrzejewski  |  10 listopada 2018

Kiedy jeszcze chodziłem do komunistycznej 8-letniej szkoły, uczono mnie, by być dumnym z bitwy pod Grunwaldem, obrońców Westerplatte czy żołnierzy Berlinga walczących pod Lenino. Potem, w niezależnym harcerstwie, uczono mnie dumy z Piłsudskiego i jego legionistów, z obrońców Lwowa, żołnierzy Andersa i bitwy pod Monte Casino. Moje historyczne zainteresowania w naturalny sposób nauczyły mnie dumy z bitwy pod Kircholmem, obrony Zbaraża i Częstochowy, z szarży szwoleżerów pod Samosierrą. Tych powodów do dumy, najczęściej pisanych mieczem, szablą i karabinem, w naszej historii mamy bez liku. Wielkich dowódców, bohaterskich żołnierzy, heroicznych czynów…
 
A przecież powodów do dumy mamy w Polsce dużo więcej. Od Konstytucji 3 maja, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, począwszy, poprzez pierwszą w Europie instytucję publiczną organizującą powszechny system oświaty (Komisję Edukacji Narodowej) aż do Solidarności lat 80. Tej prawdziwej, szczerej, międzyludzkiej… Któż mógłby nie być dumny, słuchając przemówienia Lecha Wałęsy przed połączonymi izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych, zakończonego 10-minutową owacją na stojąco, dla nas, dla Narodu, który pierwszy i praktycznie bezkrwawo zrzucił jarzmo komunizmu.

A to nie koniec powodów do dumy. Jest jeszcze Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Jan Matejko, Adam Mickiewicz, Wisława Szymborska czy Andrzej Wajda. Jest Maria Curie-Skłodowska, Mikołaj Kopernik, Ernest Malinowski. Jest także Irena Szewińska…

Ta wyliczanka mogłaby trwać jeszcze bardzo długo. Bo jesteśmy wielkim, europejskim Narodem. Narodem, który mimo lat niewoli współtworzył historię i kształt współczesnego świata. Narodem, który nie musi wstawać z kolan, bo nigdy, nawet w czasach najgorszych klęsk, nikt nas na nie nie rzucił. Nie musimy się wywyższać, nie potrzebujemy się licytować z innymi narodami. Po co, wszak mamy wystarczająco dużo powodów, by być dumnymi z Polski.

Dlaczego więc tak często o tym zapominamy? Dlaczego nerwowo reagujemy na wzmiankę o Jedwabnem? Czyż podłe czyny garstki rodaków przekreślają niewiarygodny dorobek „Żegoty” czy poświęcenie tysięcy „Sprawiedliwych wśród narodów świata”? Wszak mamy tyle powodów do dumy, więc tym bardziej powinno być nas stać, by powiedzieć: „przepraszam” tam, gdzie nasi rodacy nie podołali wyzwaniom zawieruchy historii. Dlaczego objęcie przez rodaka jednego z najwyższych europejskich urzędów i przegrana w głosowaniu przeciw niemu 27:1 jest sukcesem? Dlaczego nie potrafimy wspólnie z tego się cieszyć jak wówczas, gdy Polak był wybierany na tron Stolicy Piotrowej?

Dumny Naród, a mamy wszelkie prawo takim się czuć, powinien żyć radością, a nie nienawiścią. Powinien dzielić się tą radością z innymi. Być otwarty i pomocny, tak jak kiedyś, w czasach niewoli, pomocne nam były inne narody. Być solidarnym.

Świętujemy 100-lecie odzyskania Niepodległości. To wielki powód do dumy. Ale też do zadumy. Nad tym w jakiej Polsce chciałby żyć Hugo Kołłątaj, Juliusz Słowacki, Wincenty Witos, Ignacy Paderewski, Lwowskie Orlęta i Powstańcy Warszawscy. Co by powiedzieli na faszystowskie gesty i pełne nienawiści okrzyki?

Warto też zastanowić się nad tym, że wolność i pokój nigdy nie są dane raz na zawsze. Że to co się zyskało, głupotą, podziałami i swarami znów można utracić.

Tagi: rodacy, historia, radość, europejskie, urzędy, otwartość, zaduma, narody, naród, czyny, dumni, polski,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń