WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 29 listopada 2022 r.
Imieniny obchodzą: Błażej, Walter, Fryderyk

Okiem coacha: Magia małych gestów - czyli o tym, jak ważna jest życzliwość w budowaniu relacji

Joanna Godecka  |  12 grudnia 2018

Nawiązywaniu kontaktów z otoczeniem zawsze towarzyszy odrobina niepewności. Może on/ona uzna mnie za osobę mało atrakcyjną, niezbyt mądrą, odrzuci mnie, oceni w surowy i nieprzychylny sposób? Szczególnie dla tych, którzy mają obniżoną samoocenę i są nieśmiali, jest to spore wyzwanie. Niektórzy bardzo stresują się pierwszym kontaktem z obcą osobą, wycofują się więc z sytuacji, w których mogliby poczuć się niekomfortowo.
 
Oto jedna z wielu wypowiedzi, które znalazłam w Internecie:  „3 lata temu zdałam maturę, zdałam na studia i zaczęłam szukać pracy, bo potrzebuję pieniędzy, aby się uczyć dalej. Znalazłam i wytrzymałam w niej 8 miesięcy. Problemem jest brak wiary w siebie, brak poczucia własnej wartości i obawy przed ludźmi. Na studiach zawaliłam rok. W szkole zawsze miałam czerwony pasek, wiec ta porażka jest dla mnie nie do zniesienia, nie potrafię się z tego otrząsnąć, nie potrafię nawiązać żadnego kontaktu z ludźmi. Nie potrafię też znaleźć nowej pracy. Najgorsza jest ta bezsilność, muszę pracować, bo pieniądze się kończą, ale jak tylko coś się zdarzy, to ja się poddaję, nie potrafię przezwyciężyć stresu, boję się ludzi. Na dodatek mam znajomych, którym wszystko się w życiu idealnie układa. Zupełnie odwrotnie niż mi. Dlatego nie potrafią mnie zrozumieć i pomóc mi w problemach”.

Oczywiście, osoba, której wypowiedź tu przytoczyłam, powinna zmierzyć się ze swoją niską samooceną. Jednak byłoby znacznie lepiej, gdyby na świecie panowała ogólna życzliwość. Gdyby ludzie byli w stosunku do siebie uprzejmi, pomocni i wyrozumiali, żyłoby się przyjemniej i łatwiej byłoby uwierzyć w siebie.

Wszyscy, których przekonuje ta idea, mają szansę zacząć ją realizować. 

Oto 9 sposobów na jej wyrażenie:

1. Zacznynaj każde spotkanie od uśmiechu i ciepłego słowa. Pamiętaj, że ten moment nadaje pozytywną dynamikę temu, co dzieje się później. Nieważne, czy widzicie się po raz pierwszy czy już się znacie. Przyjazny wyraz twarzy i „jak miło cię widzieć” sprawią, że łatwiej przełamiecie pierwsze lody lub spędzicie wspólnie czas po raz kolejny.

2. Mów komplementy. Oczywiście powinny być szczere, ale staraj się za każdym razem znaleźć choćby najmniejszy powód, by wyrazić swój podziw, uznanie itp.

3. Słuchaj z zainteresowaniem. Życzliwe skupienie na twarzy osoby, do której mówimy, znaczy naprawdę wiele. Jeśli go brak, gdyż np. sprawdzasz coś w telefonie, to sygnał dla drugiej strony, że nie jest warta twojej uwagi.

4. Mów w sposób wspierający i podnoszący na duchu. Życzliwe słowa odnoszące się do osoby, która zwierza ci się ze swoich trudności lub słabości, mogą wiele zmienić. Mogą też zainspirować kogoś, dodać mu skrzydeł i przyczynić się do jego sukcesu.

5. Doceniaj wagę drobnych gestów. Twoja gotowość do pomocy, nawet niewielkiej, może wiele dla kogoś znaczyć. Świadczy o tym, że on/ona jest dla ciebie ważny, że zależy ci na waszej relacji.

6. Nie oceniaj nikogo, porównując z ideałem. To dlatego ludzie mają kompleksy, gdyż inni wydają się im ładniejsi, bardziej atrakcyjni, inteligentni itp. Traktuj drugą osobę z akceptacją, doceniając to, kim jest, a zobaczysz, że stanie się przy tobie najlepszą wersją samej siebie.

7. Zawsze zwracaj uwagę na czyjeś mocne strony i potencjały. Daj znać, że je dostrzegasz. Nawet kiedy ktoś podkreśla swoje braki i porażki, ty odnoś się do tego, co w nim silne lub piękne, i tego, co mu się udało. To bardzo pomaga.

8. Nie chowaj urazy i nie przypominaj nikomu popełnionych błędów, a zamiast tego wyrażaj nadzieję na dobry obrót spraw w przyszłości. W ten sposób wzmacniasz to, co najlepsze w waszej relacji.

9. Jeśli nie nadajecie na tej samej fali, nie formułuj negatywnych wniosków. To nie oznacza, że ten ktoś jest gorszy. Jesteśmy różni, znajdujemy się także czasem w innych etapach życia, co oznacza, że możemy mieć odmienne spojrzenie na świat. Dlatego jeśli ty nie zostałeś przez tę osobę potraktowany nieuprzejmie, nie dawaj po sobie poznać, że kontakt cię rozczarował. Po prostu podziękuj z uśmiechem za wspólnie spędzony czas.

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Listopad 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 10 grudnia 2022

Świąteczny Kiermasz Bożonarodzeniowy 2022

Środa, 14 grudnia 2022

Koncert Kolęd w SP nr 353

Zgłoś wydarzenie

księgowość
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki
nieruchomości

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń