WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Środa, 19 stycznia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Marta, Henryk, Mariusz

Okiem coacha: Co sprawia, że pozwalamy się prowokować hejterom i… jak tego nie robić?

Redakcja .  |  2 kwietnia 2019

Hejt, mowa nienawiści niestety stały się pojęciami, które na stałe zadomowiły się w naszej codzienności. Choć zjawisko nie jest całkiem nowe, to odkąd Internet zaczął zapewniać możliwość komentowania i anonimowość wypowiedzi, urosło w nieznanej dotąd skali. Nie wiem, czy obecnie możliwe jest przeżycie choćby jednego dnia bez słuchania lub czytania o nim lub, co najgorsze, doświadczania go.

Jakie są pobudki osób, które stosują mowę nienawiści?

Zazwyczaj są to ludzie, którzy rozładowują w ten sposób własne frustracje. Czują dużo złości i lęku, mają niską samoocenę, brak poczucia sprawczości i szacunku do własnej osoby. Ten, kto ceni siebie samego, nie zniża się do zachowań uwłaczających godności. A tym z całą pewnością jest hejtowanie.

Jedna z osób korzystających z portalu społecznościowego opisała mi swoją historię:

„Zamieściłam kiedyś na profilu na FB fotkę mojego psa śpiącego smacznie na łóżku. Moi znajomi zamieszczali żartobliwe komentarze, ale ktoś spoza tego kręgu, kto ukrywał swoją tożsamość, napisał, że muszę być starą panną, bo jestem obrzydliwym brudasem, skoro pozwalam psu wchodzić na łóżko, a jego miejsce jest w budzie. Oburzyło mnie to, więc niepotrzebnie wdałam się w dyskusję, próbując wytłumaczyć temu komuś, że się myli. Nie jestem starą panną, mam rodzinę, a swoje zwierzęta także traktujemy jak jej część.

Liczyłam, że to koniec, ale on do mnie – że należę do tych debili, którzy uważają, że zwierzęta są równe ludziom.

W tym momencie powinnam zablokować tego typa, ale ja głupia postanowiłam ponownie wyjaśnić mu, że zwierzęta to nasi bracia mniejsi i powinni być traktowani z miłością.

To był błąd – po mojej odpowiedzi zaczęły się obelgi wszelkiego typu, z których debilkę mogłabym uznać za super komplement.

Oczywiście zablokowałam go w końcu i na stałe ustawiłam prywatność swojego konta tak, aby uniemożliwić takim osobom oglądanie i komentowanie moich postów, ale niesmak pozostał. Długo zastanawiałam się, co mnie skłoniło, żeby w ogóle próbować wyjaśniać cokolwiek, po tym gdy przeczytałam ten obraźliwy komentarz?! I jakim cudem poczułam się w obowiązku coś tłumaczyć? Przecież to jakiś palant i nawet się nie znamy. A jednak poczułam się tak, jakby zatruł mnie swoim jadem”.

Jakie mechanizmy uruchamia hejt?

Hejt żywi się emocjami – oburzeniem, złością, pogardą, frustracją, bezradnością, lękiem. 

Jego celem jest wzbudzenie takich właśnie uczuć i zazwyczaj odczuwamy je, gdy słyszymy lub czytamy obraźliwe słowa, niekoniecznie pod własnym adresem. Mogą one dotyczyć również tego, co uważamy za wartość wymagającą ochrony, w tym naszych przekonań. Dlatego też często reagujemy, gdyż wychodzimy z błędnego założenia, że wyprowadzimy kogoś z niewiedzy, otworzymy mu oczy na coś, czego nie dostrzega.

Hejt potrzebuje konfliktu. Choć oczywiście kilka sfrustrowanych osób jest w stanie przez jakiś czas się wzajemnie nakręcać, ale dopiero konflikt i różnica zdań nadają hejtowi prawdziwą dynamikę.  

Dlatego warto pamiętać, że dyskusja, w której używana jest mowa nienawiści, nie ma najmniejszego sensu, gdyż nigdy nie chodzi tu o wymianę poglądów, tylko o znieważenie przeciwnika.   

Jak nie dać się „wkręcić”?

1.Pamiętaj, że hejt to manipulacja. Jeśli godzi w ciebie, jedynym ratunkiem jest zrozumieć, że nikt nie powinien mieć nad tobą władzy, więc ty sam nie dawaj jej nikomu. Uleganie manipulacji (którą hejt jest w swojej istocie) czyni cię bezbronnym, dlatego nie podejmuj tej gry.

2. Hejt dotyczący wartości, z którymi się identyfikujesz, tego w co wierzysz, również może nieść ze sobą emocjonalną reakcję. Jednak unikaj polemiki, bo chyba nie zdarzyło się jeszcze i raczej nie zdarzy, aby hejeter powiedział: „przepraszam, masz rację, zrozumiałem twój punkt widzenia”. 

3. Zrozum, że hejter to osoba sfrustrowana, pełna goryczy, o niskiej samoocenie, która uważa, że przez akty agresji staje się silniejsza. Żywi się twoją złością lub bezradnością. Nie dostarczaj jej więc „pożywienia”, gdyż na to właśnie czeka. Nie wzmacniaj jej swoją reakcją.

4. Omijaj fora, wszelkie „dyskusje”, które pełne są złych emocji, gdyż samo ich czytanie lub słuchanie wywołuje przypływ destrukcyjnych emocji, czyli to, o co siewcom nienawiści chodzi.

5. Jeśli mimo wszystko po przeczytaniu lub usłyszeniu czegoś, co cię zbulwersuje, zechcesz włączyć się do „polemiki”, weź kilka głębszych oddechów i poczuj własne emocje, akceptując je, mimo że są nieprzyjemne. Oddychaj dalej, pozwalając im spokojnie wybrzmieć. Zauważysz, że chęć odwetu zniknie.

 

Tagi: krytyka, jak, sobie, radzić, hejt, porady, co, sprawia, mechanizmy, frustracja, manipulacja, samoocena, złość,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast

Kalendarz Imprez

Styczeń 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


17 - 20 stycznia 2022

Tydzień z budżetem obywatelskim

Czwartek, 20 stycznia 2022

Repertuar kina Stacja Falenica

Czwartek, 20 stycznia 2022

Spacer w Zoo z okazji Dnia Wiedzy o Pingwinach

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń