WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 22 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Tomasz, Maurycy

Katarzyna M. Kullmann: Reportaż z warsztatów modowych integracyjnych charytatywnych pt.: DZIECI KWIATY

Katarzyna M. Kullmann  |  4 kwietnia 2019

Katarzyna M. Kullmann: Reportaż z warsztatów modowych integracyjnych charytatywnych pt.: DZIECI KWIATY
W sobotę, 02.03.2019 r. w Domu Kultury WYGODA odbył się finał warsztatów modowych integracyjnych charytatywnych pt.: DZIECI KWIATY, realizowanych w ramach mojego autorskiego projektu INTEGRACJA, TOLERANCJA, AKCEPTACJA. Osoby prowadzące wydarzenie: Katarzyna M. Kullmann - artysta plastyk, mgr sztuki, pedagog; organizatorka i prowadzenie wydarzenia, opracowanie tekstów do scenografii.
 
Współpraca: a) Agnieszka Niemyjska - Dyrektor DK WYGODA; b) Aleksandra Rałowska - plastyk kostiumograf, przygotowanie dzieci do pokazu mody – malowanie twarzy; c) Małgorzata Sychowicz - malowanie twarzy dzieciom; d) Paweł Zając - choreograf, pedagog, choreoterapeuta; choreografia - przygotowanie dzieci do pokazu mody i występ grupy CATCHERS; e) Alicja Łukomska - wokalistka (mezzosopran), aktorka, instruktor emisji głosu, muzyk, konferansjer; prowadzenia balu DZIECI KWIATY; Michał Wasik – art. plastyk, inż. architekt; scenografia (auta hippie) i obsługa części muzycznej.

W warsztatach i wydarzeniu wzięły udział dzieci: ze STUDIA TECHNIK PLASTYCZNYCH, uczniowie niepełnosprawni z warszawskiego Zespołu Szkół Specjalnych nr 102 z rodzicami i Dyrektorką Placówki – Panią Jolantą Marszycką oraz zaproszeni goście. Przygotowania do finału warsztatów DZIECI KWIATY zaczęły się dzień wcześniej. W piątek dekorowaliśmy salę na sobotnią imprezę z pomocą p. Zofii Jarzęckiej – Kierownika Administracji w DK WYGODA oraz Pawła Wasika – art. plastyka. Przygotowaliśmy też rząd krzeseł dla bohaterów pokazu mody, który został przyozdobiony kolorowymi balonami z doczepionymi do nich motylami.

W czasie, gdy za kulisami trwały ostatnie przygotowania do prezentacji, Pani Agnieszka Niemyjska

– Dyrektor DK WYGODA przywitała zgromadzonych gości. Potem oddała głos mnie, bym mogła w kilku słowach opowiedzieć o patronach, sponsorach i scenografii, zachęcając do czytania tekstów oprawionych w antyramy, a związanych z wydarzeniem.

Wkrótce w sali głównej zaczął rozbrzmiewać utwór LET THE SUNSHINE z musicalu HAIR - to przy tej piosence wchodziły dzieci, wywoływane przeze mnie. Ubiory dzieci opisywała Alicja Łukomska, podejmując dialog z modelami. Gdy już wszyscy uczestnicy pokazu znaleźli się na scenie, wyglądali wprost bajecznie. Dzieci swoje piękne kolorowe stroje podkreśliły nie tylko biżuterią, również ozdobami we włosach i opaskami na czołach oraz namalowanymi na twarzach delikatnymi wzorami, nawiązującymi do ubiorów Dzieci Kwiatów. Dzięki dzieciom wszyscy obecni na sali mogli cofnąć się w czasie i podziwiać wspaniałych młodych hipisów z XXI wieku. Cudowna, kolorowa grupa dzieci siedząc na scenie, wprost emanowała radością, szczęściem i feerią barw, i bez dwóch zdań – to były prawdziwe DZIECI KWIATY :).

Przyszedł czas na część oficjalną i przedstawienie gościom licznych patronów oraz sponsorów wydarzenia. Podziękowałam im wszystkim za wsparcie i pomoc przy finale warsztatów DZIECI KWIATY, przekazując dyplomy oraz Legitymacje Przyjaciela STUDIO TECHNIK

PLASTYCZNYCH. Dyplomami uhonorowałam również wszystkie dzieci, biorące udział w warsztatach i pokazie mody DZIECI KWIATY, a oprócz pisemnej nagrody otrzymały ode mnie także pudełka z serduszkami – do przechowywania dobrych emiocji i słów, którymi mają dzielić się z innymi :).

Zupełnie inny i niezwykle oryginalny upominek otrzymały dzieci i goście wydarzenia od Pawła Zająca, który przygotował układ tańca hip-hopowego do utworu pt.: SOMEBODY TO LOVE zespołu Jefferson Airplane. Paweł w znakomity sposób połączył dwa zupełnie odrębne style – hip-hop z muzyką hippie. Razem z Pawłem wystąpiła tancerka C.A.D. CATCHERS - Agata Gierszewska. Pokaz tańca hip-hopowego oglądany był przez dzieci i gości z ogromną uwagą oraz uśmiechem, a Agata i Paweł po występie nagrodzeni zostali gromkimi brawami.

W ramach akcji odbył się także BAL DZIECI KWIATY, który prowadziła go Alicja Łukomska, wspierana przeze mnie i Michała Wasika, który dbał o muzykę. Pierwszym zadaniem dzieci i gości było wybranie słów, wydrukowanych na kartce, a wiążących się ze znaczeniem pacyfy. Hasłami tymi były m.in. : POKÓJ, PACYFIZM, MIŁOŚĆ, WOLNOŚĆ, DZIECI KWIATY, HIPPISI, WYZWOLENIE, POKÓJ NA ŚWIECIE, PEACE&LOVE, MAKE PEACE NOT WAR. Uczestnicy wydarzenia mieli za zadanie przesuwanie kartek z w/w hasłami, a potem ułożenie z nich pacyfy. Następnie zaczęły się tańce – swobodne, rozhuśtane, rozbujane, rozkłysane, rozpląsane, fruwające, natchnione, rozmarzone, radosne, roześmiane, wibrujące… Do tańca porwała nas roześmiana Alicja. Potem przy rozbrzmiewających w tle dźwiękach muzyki hippie, dzieci i dorośli zostali zaproszeni do wykonania kolejnego zadania. Tym razem, układając się na podłodze, mieli ułożyć znak pokoju ze swoich ciał. Działaniem tym nawiązaliśmy do wydarzenia, jakie mało miejsce 09.10.2015 r. w Nowym Jorku (USA) – tego dnia John Lennon obchodziłby swoje 75. urodziny. Rocznicę tę postanowiła uczcić jego Lennona – Yoko Ono, organizując w Nowym Jorku happening pod hasłem IMAGINE PEACE. Zaprosiła ludzi do Central Park, do miejsca niedaleko Dakoty – domu w którym razem mieszkali, a przed którym Lennon został zastrzelony 08.12.1980 r.

Zbliżyliśmy się do finału DZIECI KWIATÓW. Rozpoczęło się od przygotowania na podłodze symbolicznej łąki z tkanin w kwiaty. To na niej ułożyły się dzieci i goście wydarzenia (niektórzy kucali lub siedzieli na krzesłach), trzymając w dłoniach wybrane przez siebie kratki z hasłami, symbolizującymi znaczenie pacyfy. Zadaniem uczestników happieningu było przeobrażenie się w nasiona kwiatów, w których zaklęte są dobre, pozytywne słowa, jakie wybrali, a które po ich obudzeniu i za ich sprawą wkrótce rozprzestrzenią się na cały świat. Tymczasem leżeli w ciepłej, życiodajnej ziemi, czekając na słońce, które obudzi ich do życia. I tak, śniąc o pięknym świecie, czekali na znak… W tle rozbrzmiewa piosenka Johna Lennona IMAGINE, a Alicja i ja na zmianę czytałyśmy jej polskie słowa. Kiedy utwór się skończył, Michał włączył go od początku i wtedy pomału „kwiaty” budziły się do życia, rosnąc i wyciągając swoje delikatne łodygi i listki do słońca. Kiedy rozkwitły w pełni i wstały, przekazały gościom na sali i sobie nawzajem słowa zapisane na kartkach, a symbolizujące pacyffę.

Po chwili zaprosiłyśmy z Alicją do ostatniego wspólnego działania. Rozdane zostały wydrukowane słowa piosenki IMAGINE Jona Lennona i w finale niezwykle kolorowego, pełnego pozytywnej energii spotkania, wszyscy wspólnie z Lennonem zaśpiewaliśmy IMAGINE. To było ogromnie wzruszające, poruszające serca i wyobraźnię zakończenie wydarzenia pt.: DZIECI KWIATY.

A potem wszyscy razem częstowaliśmy się przepysznymi ciastami, które upiekli z nauczycielami uczniowie zespołu Szkół Specjalnych nr 102 oraz p. Jadwiga Kulmińska. Słodkości było jak zawsze mnóstwo, więc wychodzących z DK WYGODA gości można było tymi łakociami obdarować – ja mam nadzieję, że delektując się nimi przy herbacie i kawie już w domach, każdy miło wspominał sobotę i DZIECI KWIATY.

Katarzyna M. Kullmann.

 

Patroni i sponsorzy wydarzenia:

 

Związek Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa; Katarzyna Maria Kullmann STUDIO TECHNIK PLATYCZNYCH; Dom Kultury WYGODA; Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy; Paweł Zając C.D.A. CATCHERS i Agata Gierszewska; Kaja Kamińska DRAPICHRUST i www.dziecikwiaty.com; Marek Chodaczyński UNIA TEATR NIEMOŻLIWY; Marek Żurawski Orkiestra LABORATORIUM DŹWIĘKU; Celina Cempa TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW ZIEMI ŁABOWSKIEJ; REDGRAS HOME; WIADOMOŚCI SĄSIEDZKIE; Alicja Łukomska; Aleksandra Rałowska; Agnieszka Świgoń-Staroń; Elżbieta Czajka; Katarzyna Nowak; Michał Wasik; Szkoła Podstawowa nr 185 im. UNICEF; Zespół Szkół Specjalnych nr 102.
Tagi: dzieci, kwiaty, warsztaty, modowe, wawer, wawerskie, studio, techniki, plastyczne, sponsorzy, integracja, tolerancja,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

16 - 24 września 2023

Dni otwarte Miejsc Aktywności Lokalnej

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń