WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 19 października 2019 r.
Imieniny obchodzą: Piotra, Michała, Ziemowita

ZTM: „coś musimy zrobić!”

Hubert Zieliński  |  24 kwietnia 2019

18 marca 2019 r. na posiedzeniu Komisji Infrastruktury gościliśmy przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, a mimo to nie udało się omówić wszystkich szczegółów przygotowanej przez ZTM propozycji zmian w komunikacji miejskiej – radni nadal mają wiele wątpliwości.

W lutym przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego zaskoczyli mieszkańców i radnych propozycją zmian w układzie komunikacyjnym, który w skrócie okazał się nie do przyjęcia. Zamiast przełomowych koncepcji Wesoła dostała propozycję podbicia częstotliwości niektórych kursów kosztem usunięcia dwóch ważnych linii: 411 i 514. Wskutek niezadowolenia radnych w krótkim czasie zostało zaplanowane kolejne spotkanie z miejską spółką. W trakcie komisji panowie z ZTM skupili się na wyjaśnieniu proponowanych kasacji, podpierając je danymi statystycznymi.

 

…z pominięciem Woli Grzybowskiej

Linia 514 miałaby być „zastąpiona” przez autobus 173, który łączy prawie wszystkie osiedla Wesołej i jak wykazuje ZTM, jest dużo częściej wybierany niż 514. Przypomnę, że z tą samą zmianą spółka proponuje obniżenie częstotliwości 173 do Starej Miłosny z 12 do 20 minut w szczycie. Autobus miałby kursować częściej (co 10 minut w szczycie) jedynie do Woli Grzybowskiej.

 

W tym momencie pojawia się kolejna przykra wiadomość, bowiem ZTM nie przewiduje budowy pętli Wola Grzybowska, a jedynie jej remont, a ściślej mówiąc remont nawierzchni. Duża szkoda, bo potencjał tego krańca jest bardzo duży, a według ZTM-u to ten przystanek obsługuje stację kolejową Wola Grzybowska. Nawiasem mówiąc z przystanku Wola Grzybowska do stacji Warszawa Wola Grzybowska jest równy kilometr, czyli około 12 min pieszo – słaba przesiadka. Rozwiewając wątpliwości: nie, ZTM nie przewiduje podjazdów 173 ani 514 do stacji Wola Grzybowska.

 

…ten artykuł powstał w linii 411

Według ankiet przeprowadzonych przez ZTM „jedynie” 26% ankietowanych mieszkańców Wesołej woli linię 411 niż 502. Jednakże trzeba zauważyć, że to wcale nie tak mało, gdyż co czwarty pasażer odczułby brak autobusu na Gocław, a to już inna perspektywa tej zmiany. Oczywiście są zwolennicy i przeciwnicy pomysłu, ale tu proporcje wydają się odwrotne niż w badaniu ZTM. Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, iż zaledwie jedna na kilka osób wolałaby regularne (co 10 minut) kursy linią 502, kosztem usunięcia linii 411.

 

Według ZTM ustawienie dwóch kursów 411 i czterech kursów 502 w ciągu godziny w równych interwałach co 10 min jest niemożliwe. Tłumaczą to tym, że 502 jeździ z interwałem 15 min, a 411 co 30 min. Tylko nikt nie mówi już o tym, że do Starej Miłosny dojeżdżają dwa z sześciu autobusów 411 – 4 kończą na Gocławiu. Jestem pewien, że gdyby Panowie z Pionu Przewozów chcieli jakoś rozwiązać ten problem, na pewno coś by wymyślili, brak im jednak chęci.

 

…na zakończenie

Coraz bardziej utwierdzamy się, że ZTM naprawdę nie chce z nami współpracować, i nadal pozostaje nam czekać na strategię komunikacyjną. Wytłumaczenie, że nie można nam zaproponować „strategii”, bo nie zmienia się nasz układ drogowy, jest nie tylko krótkowidztwem, ale też, w obliczu nadchodzących inwestycji drogowych, dużym ignoranctwem ze strony spółki. Od strategii oczekujemy zmian w przyszłości, a nie w następnym miesiącu – i to będziemy się starali tłumaczyć do skutku.

 

Ponadto Zarząd Transportu Miejskiego uważa, że autobusy opuszczające naszą dzielnicę nie są wystarczająco napełnione i jedyne, co można nam zaproponować, to kompensacje linii. Tylko przecież nie ma nic złego w autobusie, który na początku trasy nie jest pełny. Chociaż należałoby powiedzieć, że na pewno nie jest pusty, bo rano do autobusu, już w Wesołej, ciężko jest wsiąść. 

 

Łagodząc sytuację, przedstawiciele ZTM deklarują, że bez zgody Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy nic nie zmienią w naszej komunikacji, po czym nieśmiało dopowiadają: „ale coś zrobić musimy” …co trochę jednak budzi mój niepokój.

 

Tagi: dojazdy, osiedle, wesoła, komisja, infrastruktura, przedstawiciele, radni, wątpliwości, rozmowy, konsultacje, ważne,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Październik 2019
PnWtSrCzwPtSoNd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 19 października 2019

Piknik rodzinny Mózg lubi ruch

Sobota, 19 października 2019

PRAGA GADA: Warsztaty gwary

Niedziela, 20 października 2019

VII Bieg RUNbertów

Zgłoś wydarzenie

Wesbud
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym rozgrzewasz się w jesienne wieczory?

Zdecydowanie herbatą, to mój ulubiony napój
Wybieram owocowo-ziołowe napary, lubię nowe połączenia
Ziółkami, oprócz smaku mają też działanie lecznicze
Jestem wierny/a kawie
Wybieram coś mocniejszego
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń