WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 6 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dominika, Laura, Norbert

ZTM: „coś musimy zrobić!”

Hubert Zieliński  |  24 kwietnia 2019

18 marca 2019 r. na posiedzeniu Komisji Infrastruktury gościliśmy przedstawicieli Zarządu Transportu Miejskiego. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, a mimo to nie udało się omówić wszystkich szczegółów przygotowanej przez ZTM propozycji zmian w komunikacji miejskiej – radni nadal mają wiele wątpliwości.

W lutym przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego zaskoczyli mieszkańców i radnych propozycją zmian w układzie komunikacyjnym, który w skrócie okazał się nie do przyjęcia. Zamiast przełomowych koncepcji Wesoła dostała propozycję podbicia częstotliwości niektórych kursów kosztem usunięcia dwóch ważnych linii: 411 i 514. Wskutek niezadowolenia radnych w krótkim czasie zostało zaplanowane kolejne spotkanie z miejską spółką. W trakcie komisji panowie z ZTM skupili się na wyjaśnieniu proponowanych kasacji, podpierając je danymi statystycznymi.

 

…z pominięciem Woli Grzybowskiej

Linia 514 miałaby być „zastąpiona” przez autobus 173, który łączy prawie wszystkie osiedla Wesołej i jak wykazuje ZTM, jest dużo częściej wybierany niż 514. Przypomnę, że z tą samą zmianą spółka proponuje obniżenie częstotliwości 173 do Starej Miłosny z 12 do 20 minut w szczycie. Autobus miałby kursować częściej (co 10 minut w szczycie) jedynie do Woli Grzybowskiej.

 

W tym momencie pojawia się kolejna przykra wiadomość, bowiem ZTM nie przewiduje budowy pętli Wola Grzybowska, a jedynie jej remont, a ściślej mówiąc remont nawierzchni. Duża szkoda, bo potencjał tego krańca jest bardzo duży, a według ZTM-u to ten przystanek obsługuje stację kolejową Wola Grzybowska. Nawiasem mówiąc z przystanku Wola Grzybowska do stacji Warszawa Wola Grzybowska jest równy kilometr, czyli około 12 min pieszo – słaba przesiadka. Rozwiewając wątpliwości: nie, ZTM nie przewiduje podjazdów 173 ani 514 do stacji Wola Grzybowska.

 

…ten artykuł powstał w linii 411

Według ankiet przeprowadzonych przez ZTM „jedynie” 26% ankietowanych mieszkańców Wesołej woli linię 411 niż 502. Jednakże trzeba zauważyć, że to wcale nie tak mało, gdyż co czwarty pasażer odczułby brak autobusu na Gocław, a to już inna perspektywa tej zmiany. Oczywiście są zwolennicy i przeciwnicy pomysłu, ale tu proporcje wydają się odwrotne niż w badaniu ZTM. Z moich rozmów z mieszkańcami wynika, iż zaledwie jedna na kilka osób wolałaby regularne (co 10 minut) kursy linią 502, kosztem usunięcia linii 411.

 

Według ZTM ustawienie dwóch kursów 411 i czterech kursów 502 w ciągu godziny w równych interwałach co 10 min jest niemożliwe. Tłumaczą to tym, że 502 jeździ z interwałem 15 min, a 411 co 30 min. Tylko nikt nie mówi już o tym, że do Starej Miłosny dojeżdżają dwa z sześciu autobusów 411 – 4 kończą na Gocławiu. Jestem pewien, że gdyby Panowie z Pionu Przewozów chcieli jakoś rozwiązać ten problem, na pewno coś by wymyślili, brak im jednak chęci.

 

…na zakończenie

Coraz bardziej utwierdzamy się, że ZTM naprawdę nie chce z nami współpracować, i nadal pozostaje nam czekać na strategię komunikacyjną. Wytłumaczenie, że nie można nam zaproponować „strategii”, bo nie zmienia się nasz układ drogowy, jest nie tylko krótkowidztwem, ale też, w obliczu nadchodzących inwestycji drogowych, dużym ignoranctwem ze strony spółki. Od strategii oczekujemy zmian w przyszłości, a nie w następnym miesiącu – i to będziemy się starali tłumaczyć do skutku.

 

Ponadto Zarząd Transportu Miejskiego uważa, że autobusy opuszczające naszą dzielnicę nie są wystarczająco napełnione i jedyne, co można nam zaproponować, to kompensacje linii. Tylko przecież nie ma nic złego w autobusie, który na początku trasy nie jest pełny. Chociaż należałoby powiedzieć, że na pewno nie jest pusty, bo rano do autobusu, już w Wesołej, ciężko jest wsiąść. 

 

Łagodząc sytuację, przedstawiciele ZTM deklarują, że bez zgody Rady Dzielnicy i Zarządu Dzielnicy nic nie zmienią w naszej komunikacji, po czym nieśmiało dopowiadają: „ale coś zrobić musimy” …co trochę jednak budzi mój niepokój.

 

Tagi: dojazdy, osiedle, wesoła, komisja, infrastruktura, przedstawiciele, radni, wątpliwości, rozmowy, konsultacje, ważne,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń