WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Koszenie czas zacząć

Redakcja .  |  24 lipca 2019

Koszenie czas zacząć
Miejscy ogrodnicy zaczynają kolejne koszenie miejskich skwerów zieleni. Wcześniej prace były wstrzymane ze względu na wysokie temperatury. Teraz ścięcie suchej trawy pozwoli pobudzić ją do wzrostu i odbudowy.

W trosce o owady i jeże, miejscy ogrodnicy przycinają trawy w pasach drogowych oraz poszczególnych parkach zaledwie kilka razy w roku. Polne kwiaty są pożywieniem m.in. dla pszczół oraz schronieniem dla małych zwierząt. Wysoka roślinność pozwala w gorące dni zatrzymać więcej wody i utrzymać wilgotność w mieście. Zgodnie ze wskazówkami specjalistów przyszedł jednak czas na ścięcie suchej trawy. To nie tylko konieczny zabieg ogrodniczy, ale również sanitarny. 

Pierwsze koszenie zaczęło się zaraz po majówce, gdy przekwitły mniszki lekarskie. Teraz rozpoczyna się drugie koszenie. Ostatnie cięcia zaplanowane są w październiku, tuż przed grabieniem opadających liści, żeby przygotować trawniki do zimowego odpoczynku. Ogrodnicy ograniczają koszenie do minimum w trosce o kondycję miejskiej przyrody. W reprezentacyjnych miejscach, np. w parku Ujazdowskim czy Ogrodzie Saskim część trawników jest objęta bieżącym utrzymaniem, w tych miejscach koszenie odbywa się do  10 razy w sezonie. Aby zachować zdrowy wygląd trawy, lokalni opiekunowie oprócz koszenia wprowadzają do stałej pielęgnacji takie zabiegi jak  nawożenie, napowietrzanie, grabienie. 

W stolicy jest coraz więcej naturalnych łąk. Warszawscy ogrodnicy nie koszą ich wiosną i latem, ponieważ dzikie kwiaty są pokarmem m.in. dla pszczół, motyli i oraz schronieniem dżdżownic i gryzoni. Ścinanie roślin rozpoczyna się późną jesienią, maksymalnie dwa razy w roku. Naturalne łąki można zobaczyć w wielu parkach takich jak park Skaryszewski, Pole Mokotowskie czy park Arkadia , ale też  np. na skarpie mostu Marii Skłodowskiej-Curie i pasach między jezdniami al. Żwirki i Wigury. W tym roku do bujnych terenów zieleni dołączyły ochockie skwery - przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., Dickensa, Al. Jerozolimskich. 
W tych miejscach, ze względów estetycznych i zachowania bezpieczeństwa (strefy widoczności) trawy są koszone np. tylko po obwodzie na szerokość blisko 100 cm. Unikalnym przykładem jest al. Wojska Polskiego, gdzie miejscy ogrodnicy skosili tylko środek zieleni, a boki pozostawili nietknięte. Z kolei w węźle Wisłostrady i Krasińskiego celowo pozostawili martwy pień klonu.  Łąki kwietne urozmaicają miejski krajobraz. W stolicy obecnie mamy ponad 13,5 tys. m2 tego typu miejsc. Polne trawy i kwiaty magazynują wodę, wpływając pozytywnie na retencję i utrzymanie wilgotności w mieście. Mieszkańcy wychodzą inicjatywami zakładania kolejnych łąk. Oprócz licznych korzyści przyrodniczych, tereny te są stosunkowo niedrogie w utrzymaniu.

Tagi: wisłostrada, łąki, korzyści, przyroda, tereny, utrzymanie, niedrogo, pokarm, pszczoły, schronienie, zwierzęta,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń