WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 16 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Boże Ciało

Marcin Wojenka  |  25 lipca 2019

Boże Ciało

Jest niewiele takich dni w roku, gdzie parafianie wraz z kapłanami z naszych staromiłośniańskich osiedlowych parafii: Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i Parafii pw. św. Hieronima mogą wspólnie po chrześcijańsku świętować gromadząc się jednocześnie w jednej świątyni tego samego dnia. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa potocznie zwane świętem Bożego Ciała, które w tym roku przypadło na dzień 20 czerwca jest takim dniem. Jest to czas szczególny jednoczący katolików celem oddania czci Najświętszemu Sakramentowi. W kościele katolickim powoli zaczęto obchodzić je w XIV wieku. Papież wyznaczył liturgiczną datę obchodów na czwartek po niedzieli Trójcy Świętej. Najwcześniej można je obchodzić 21 maja, a najpóźniej 24 czerwca zawsze jednak w czwartek.

W Starej Miłosnej wszystko zaczęło się Mszą świętą o godz. 10.00 w świątyni w Parafii NSPJ. Eucharystii przewodniczył ks. Dariusz Marczak – proboszcz ze św. Hieronima, a kazanie wygłosił – ks. prałat Krzysztof Cyliński – proboszcz miejsca. Kaznodzieja przypomniał wiernym – zresztą bardzo licznie zgormadzonym w świątyni jak również i na zewnątrz - o historii formowania się Eucharystii, o obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina i możliwości przyjmowania komunii św. przez dzieci. To swoiste kompendium było spojrzeniem z lotu ptaka na skarb Kościoła jakim jest Najświętszy Sakrament, który jak powie Sobór Watykański II jest „źródłem i szczytem dla życia Kościoła”. Źródło, bo dodaje nam sił, a szczyt, ponieważ Chrystus maksymalnie się ofiarował dla nas zostawiając nam przykład bezgranicznej i największej miłości.

Po Mszy św. wyruszyła uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy przygotowanych wzdłuż ulicy Jana Pawła II. Orszak zmierzał do Parafii św. Hieronima. Na przyszły rok porządek obchodzenia tej uroczystości będzie odwrotny tzn. Msza św. wpierw będzie sprawowana u św. Hieronima, a procesja będzie zmierzać do NSPJ. Jest to wieloletnia tradycja i praktyka ustalona przez kapłanów, a przyjęta przez wiernych. Przy ołtarzach eucharystycznych odczytywane były fragmenty ewangelii, które nawiązywały do różnych aspektów (wymiarów) Eucharystii: przy pierwszym – Eucharystia jako ofiara, przy drugim jako pokarm dla duszy, przy trzecim jako zadatek nieśmiertelności, a przy czwartym ukazanie jej wymiaru jednoczącego wiernych.

W procesji eucharystycznej wzięły udział osoby należące do wspólnot parafialnych ministranci, lektorzy, bielanki, dzieci komunijne, Odnowa w Duch Świętym, rycerze św. Jana Pawła II, koła różańcowe, Domowy Kościół, wspólnota fatimska, chóry i inne. One to niejako reprezentanci nieśli znaki i symbole naszej wiary: krzyż, sztandary, chorągwie, figurę Matki Bożej, poduszki procesyjne oraz uświetniali uroczystość w śpiew. Nad porządkiem i bezpieczeństwem tej religijnej manifestacji wiary czuwała straż i policja. Idąc w orszaku można było dostrzec posprzątane, przygotowane ulice i zobaczyć przystrojone okna domów i mieszkań w obrazy Matki Bożej, jest to duchowy znak łączności całych domostw, rodzin w tę uroczystość, aby ten Jezus niesiony w dłoniach kapłana mógł zagościć w naszych mieszkaniach i domach. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy to Chrystus wychodzi na ulice naszych wsi, osiedli i miast, aby być najbliżej ludzi, w ich trudach, smutkach i radościach, klęskach i sukcesach, biedzie i dobrobycie, oziębłości w wierze i gorliwości. Na zakończenie procesji odśpiewano uroczyste Te Deum, czyli hymn Ciebie Boga wysławiamy…, a po błogosławieństwie proboszczowie zaprosili najmłodszych uczestników na zimne lody.


Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń