WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 25 lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą: Wiktor, Cezary, Zygfryd

Awaria, awaria!!!

Redakcja .  |  11 października 2019

„Awaria” to najczęściej wymieniane i odmieniane w Warszawie w ostatnich tygodniach słowo. I niestety zapewne jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, nim o niej zapomnimy.

Awarie zdarzają się zawsze i wszędzie, nie tylko w skomplikowanych procesach funkcjonowania miasta i zarządzania nim, ale także w tych najprostszych, dotyczących naszego dnia codziennego. Ale oczywiście nie powinniśmy ich lekceważyć i akceptować. I na pewno awaria systemu przesyłania nieczystości pod Wisłą jest jedną z tych awarii, które nie miały prawa się zdarzyć. Jednak w tym przypadku zarzuty kierowane w stronę władz Warszawy nie do końca są usprawiedliwione i nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Przede wszystkim ilość ścieków, które w wyniku tej awarii trafiły do Wisły, jest zdecydowanie mniejsza niż ta sprzed oddania w 2012 roku do użytku zmodernizowanej oczyszczalni „Czajka”, gdy większość warszawskich nieczystości wylewana była do Wisły. W międzyczasie została oddana do użytku także oczyszczalnia „Południe”, do której spływają nieczystości z Ursynowa, Wilanowa i części Mokotowa. Także ścieki z całej prawostronnej Warszawy spływają już do „Czajki”.

Ostatecznie uszkodzonym kolektorem transportowane są nieczystości tylko z 7 dzielnic stolicy.

Całkowicie bezpodstawne są zarzuty zatrucia wody pitnej w wodociągach warszawskich i ujęciach wody miast leżących w dole Wisły. Woda nie płynie pod górę, a przecież ta znajdująca się w naszych kranach pobierana jest 10 kilometrów w górę Wisły, na Mokotowie, za mostem Łazienkowskim. Część doprowadzana jest także wodociągiem Północnym bezpośrednio z Bugo-Narwi.

Natomiast prawie wszystkie miasta leżące w dolnym biegu Wisły do celów użytkowych pobierają wodę ze studni głębinowych. Jedynie Płock część wody pobiera spod dna Wisły. Jednak codzienne badania prowadzone w tym miejscu ani razu nie wykazały przekroczenia rygorystycznych norm zanieczyszczenia wody pitnej.

 

Metro jedzie dalej!

 

I w tym medialnym zgiełku przemknęła gdzieś informacja, że zostały oddane do użytku trzy kolejne stacje metra: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Dzięki przedłużeniu II linii na Targówek mieszkańcy tej dzielnicy będą mogli dojechać do samego centrum Warszawy w kilkanaście minut. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane są prace przy kolejnych stacjach: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Zakończenie ich budowy przewidywane jest już za dwa lata.

Także prace na zachodnim odcinku II linii metra, na Woli, prowadzone są w bardzo dobrym tempie i powinny być zakończone jeszcze w 2019 roku. Jednak trzy nowo wybudowane stacje: Księcia Janusza, Młynów i Płocka będą udostępnione pasażerom po niezbędnych odbiorach, w pierwszym kwartale 2020 roku. A do końca 2021 roku II linia metra powinna dotrzeć na Bemowo.

Tagi: informacja, mieszkańcy, dzielnice, dno, wisła, plock, woda, pobieranie, użytkowanie, pitna, zdrowie, głębiny,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Luty 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829

Najbliższe wydarzenia


Środa, 26 lutego 2020

Wybory do Młodzieżowej Rady Dzielnicy

Piątek, 28 lutego 2020

XXX edycja Praskiego Blues'a

Niedziela, 1 marca 2020

Wawer Music Festival

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czego najbardziej brakuje Ci w Warszawie?

bardziej rozbudowanej sieci metra
ścieżek rowerowych
odkrytych basenów
skwerów
ławek
placów zabaw
koszy na śmieci
toalet publicznych
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń