WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 4 lipca 2020 r.
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor

Awaria, awaria!!!

Redakcja .  |  11 października 2019

„Awaria” to najczęściej wymieniane i odmieniane w Warszawie w ostatnich tygodniach słowo. I niestety zapewne jeszcze dużo wody w Wiśle upłynie, nim o niej zapomnimy.

Awarie zdarzają się zawsze i wszędzie, nie tylko w skomplikowanych procesach funkcjonowania miasta i zarządzania nim, ale także w tych najprostszych, dotyczących naszego dnia codziennego. Ale oczywiście nie powinniśmy ich lekceważyć i akceptować. I na pewno awaria systemu przesyłania nieczystości pod Wisłą jest jedną z tych awarii, które nie miały prawa się zdarzyć. Jednak w tym przypadku zarzuty kierowane w stronę władz Warszawy nie do końca są usprawiedliwione i nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Przede wszystkim ilość ścieków, które w wyniku tej awarii trafiły do Wisły, jest zdecydowanie mniejsza niż ta sprzed oddania w 2012 roku do użytku zmodernizowanej oczyszczalni „Czajka”, gdy większość warszawskich nieczystości wylewana była do Wisły. W międzyczasie została oddana do użytku także oczyszczalnia „Południe”, do której spływają nieczystości z Ursynowa, Wilanowa i części Mokotowa. Także ścieki z całej prawostronnej Warszawy spływają już do „Czajki”.

Ostatecznie uszkodzonym kolektorem transportowane są nieczystości tylko z 7 dzielnic stolicy.

Całkowicie bezpodstawne są zarzuty zatrucia wody pitnej w wodociągach warszawskich i ujęciach wody miast leżących w dole Wisły. Woda nie płynie pod górę, a przecież ta znajdująca się w naszych kranach pobierana jest 10 kilometrów w górę Wisły, na Mokotowie, za mostem Łazienkowskim. Część doprowadzana jest także wodociągiem Północnym bezpośrednio z Bugo-Narwi.

Natomiast prawie wszystkie miasta leżące w dolnym biegu Wisły do celów użytkowych pobierają wodę ze studni głębinowych. Jedynie Płock część wody pobiera spod dna Wisły. Jednak codzienne badania prowadzone w tym miejscu ani razu nie wykazały przekroczenia rygorystycznych norm zanieczyszczenia wody pitnej.

 

Metro jedzie dalej!

 

I w tym medialnym zgiełku przemknęła gdzieś informacja, że zostały oddane do użytku trzy kolejne stacje metra: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Dzięki przedłużeniu II linii na Targówek mieszkańcy tej dzielnicy będą mogli dojechać do samego centrum Warszawy w kilkanaście minut. Jednocześnie coraz bardziej zaawansowane są prace przy kolejnych stacjach: Zacisze, Kondratowicza i Bródno. Zakończenie ich budowy przewidywane jest już za dwa lata.

Także prace na zachodnim odcinku II linii metra, na Woli, prowadzone są w bardzo dobrym tempie i powinny być zakończone jeszcze w 2019 roku. Jednak trzy nowo wybudowane stacje: Księcia Janusza, Młynów i Płocka będą udostępnione pasażerom po niezbędnych odbiorach, w pierwszym kwartale 2020 roku. A do końca 2021 roku II linia metra powinna dotrzeć na Bemowo.

Tagi: informacja, mieszkańcy, dzielnice, dno, wisła, plock, woda, pobieranie, użytkowanie, pitna, zdrowie, głębiny,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
Stalgast

Kalendarz Imprez

Lipiec 2020
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Najbliższe wydarzenia


Sobota, 4 lipca 2020

Bezpłatne badania mammograficzne

Sobota, 4 lipca 2020

4 lipca ruszają rejsy i przeprawy promowe z Plaży Romantycznej

Czwartek, 9 lipca 2020

Wokół brzmienia autentycznego - W kręgu warszawskim

Zgłoś wydarzenie

konstans
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń