WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 9 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Anna, Pelagia, Felicjan

O bezpieczeństwie

p.Żebrowski  |  19 listopada 2019

O bezpieczeństwie będzie tym razem te parę słów, jakie co miesiąc skreślam dla Państwa. Nie żeby w Wawrze było jakoś szczególnie niebezpiecznie, ale bezpieczeństwu w sensie szerokim poświęcone zostało posiedzenie Komisji Społecznej, jakie odbyło się 24 października br. Na mój wniosek zaproszono przedstawicieli wszystkich służb, a dyskusja skoncentrowana była podług kluczowych w mojej opinii zagrożeń dla mieszkańców.

Komendant Komisariatu Policji w Wawrze kom. Robert Matusik zrelacjonował działania podejmowane w sprawach kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań. Ich liczba systematycznie maleje (127 w br. wobec 147 w analogicznym okresie ub.r.), przy nieco wyższej – choć nadal dalekiej od oczekiwań – wykrywalności (29%). Poprosiliśmy o zwiększenie liczby patroli (w tym pieszych) na naszych uliczkach i osiedlach w trwającym już sezonie jesienno-zimowym. Spadła również liczba kradzieży samochodów (96 w tym roku) – w tej sprawie komendant Matusik zadeklarował organizację profilaktycznych spotkań z mieszkańcami szczególnie narażonych osiedli (Las), podczas których uczulać będzie, jak każdy z nas może w prosty sposób ustrzec się przed kradzieżą samochodu (m.in. nie zostawiajmy pilotów do bram wewnątrz aut).

Bodaj pierwszy raz w wawerskiej Radzie Dzielnicy gościliśmy przedstawiciela Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. WRD KSP to specjalistyczna komórka policji, której zadaniem jest ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Na nasze zaproszenie przybył zastępca naczelnika WRD nadkom. Marek Łempicki. Czas był gorący – posiedzenie Komisji Społecznej, choć zwołane wcześniej, odbyło się w kilka dni po tragicznym w skutkach wypadku drogowym na ul. Sokratesa na warszawskich Bielanach. Zdobyłem się na bon mot, że takich Sokratesów to my tu w Wawrze mamy sporo, a chodziło mi wyłącznie o niebezpieczne ulice – długie, proste, z nowym asfaltem, za to wąskie i z licznymi przejściami dla pieszych. Takie warunki skłaniają nazbyt często i zbyt wielu kierowców do sprawdzania wydolności swoich aut i rozwijania prędkości stanowczo ponad to, na co pozwala prawo. Nadkom. Łempicki potwierdził, że na szczęście tak tragicznych zdarzeń w Wawrze się nie odnotowuje, a jednocześnie, że ma pełną świadomość zagrożenia, jakie kierowcy nieprzestrzegający dozwolonej prędkości sprowadzają na innych użytkowników drogi, w tym pieszych, w naszej dzielnicy. Poinformował, iż każdej doby ok. 100 patroli policji ruchu drogowego pełni służbę w stolicy i że w dyslokowaniu służb każdego dnia uwzględniana jest nasza dzielnica. Przekazaliśmy ww. funkcjonariuszowi wszelkie nasze uwagi, w tym zgłoszone przez mieszkańców. W szczególności wymieniliśmy nazwy wszystkich ulic, na których kierowcy najczęściej przekraczają dozwoloną prędkość; zastępca naczelnika WRD wszystkie je zanotował.

Przedstawicielom Straży Miejskiej, z przybyłym na posiedzenie komisji zastępcą naczelnika VII Oddziału Terenowego Norbertem Grabowskim, zasygnowaliśmy – po raz kolejny zresztą – problem z parkowaniem samochodów w miejscach niedozwolonych. Prawdziwą zmorą jest parkowanie aut tuż przed szkołami – pomimo dostępności parkingów położonych tylko nieco dalej. Strażnicy Miejscy zapewniali, że systematycznie patrolują te rejony, wyciągając konsekwencje mandatowe wobec osób łamiących prawo. Pozwolę sobie w tym miejscu na uwagę, że naprawdę nie rozumiem, dlaczego? Dlaczego tak lekceważymy ten tak podstawowy zakaz – zakaz postoju przed szkołą – przecież tu o bezpieczeństwo naszych dzieci chodzi…

Wnioskując o zaproszenie na posiedzenie Komisji przedstawicieli Straży Pożarnej, na uwadze miałem informację o kontroli stanów bezpieczeństwa przeciwpożarowego w wawerskich placówkach oświatowych, w szczególności niepublicznych. Pani mł. brygadier Wioletta Sidoruk-Ciołek przedstawiła informację w tym zakresie. Poinformowała, iż owszem, takie kontrole odbywają się każdorazowo, pod warunkiem wszakże, że dana placówka została zgłoszona jako placówka świadcząca opiekę nad dziećmi, a to już nie jest regułą. Same wymogi (wyższe – przedszkola, żłobki, ZL II, niższe – szkoły, ZL III), jakie w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego spełniać winny takie placówki, nazwałbym dość liberalnymi. Nie mam tu zbyt dużo miejsca, aby szczegółowo je przedstawiać, nie chcę też budzić niepotrzebnych obaw. Ale uczulam, tym razem ja, rodziców, aby sprawdzać we własnym zakresie – mamy do tego pełne prawo – czy dana placówka oświatowa spełniła wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

 

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Czerwiec 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 10 czerwca 2023

Starowarszawski Piknik Rodzinny w Wesołej - już 10 czerwca!

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń