WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Spotkania Harcerzy z Polakami na Kresach

Redakcja .  |  3 grudnia 2019

Spotkania Harcerzy z Polakami na Kresach

W tym roku w okresie przedświątecznym na Kresy wyjedzie 15 autokarów wiozących około 500 wolontariuszy, którzy wręczą ponad 2500 paczek polskim rodzinom pozostającym za wschodnią granicą naszego kraju.

Projekt Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie jest realizowany przez harcerki i harcerzy ZHR nieprzerwanie od 1996 r. W ramach akcji członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują zbiórki żywności w swoich środowiskach lokalnych (parafie, szkoły, uczelnie wyższe, grupy nieformalne). Przed Świętami Bożego Narodzenia z zebranych darów przygotowywane są paczki, które zawożone są do społeczności Polskich na terenie Ukrainy i Białorusi. Służba na rzecz drugiego człowieka wpisana jest w Prawo Harcerskie oraz w statut ZHR.

 

Najważniejszą częścią Akcji Paczka jest wyjazd na Wschód z wcześniej przygotowanymi przez siebie paczkami. Harcerze i harcerki osobiście dostarczają paczki do domów najbardziej potrzebujących rodzin, a spotkania z Polakami połączone są ze składaniem świątecznych życzeń, łamaniem się opłatkiem, śpiewaniem kolęd oraz rozmową w języku polskim. To niezwykle ważne chwile zarówno dla odwiedzających jak i odwiedzanych.

 

Rodziny, do których przyjeżdżamy często czekają na spotkanie z harcerzami przez cały rok. Oprócz pomocy materialnej w postaci paczki dostają również poczucie, że są ludzie, którzy o nich pamiętają, pomimo że dziś nie mieszkają już na terenie Polski. Podczas Akcji Paczka powstają znajomości, które trwają latami. Lokalni koordynatorzy poszczególnych wyjazdów współpracują z organizacjami polskimi i parafiami, które pomagają tworzyć listy domów do odwiedzenia. W bezpośrednim dotarciu do rodzin pomaga również miejscowa młodzież oraz działające na Kresach organizacje harcerskie.

 

Serdecznie zachęcam do włączenia się w zbiórkę darów w ramach tegorocznej Akcji Paczka. W drugi weekend grudnia – piątek, sobota (6-7.12) prowadzona będzie zbiorka darów w sklepach na terenie dzielnicy Wawer. Za każdym razem pojemnik na produkty spożywcze będzie oznaczony logo akcji, a w pobliżu na pewno będzie obecna harcerka lub harcerz. Akcję można też wesprzeć przekazując książki dla młodzieży, podręczniki do nauki języka polskiego, gry planszowe i zabawki dla najmłodszych. Z tych darów przygotujemy prezenty dla dzieci, które co roku piszą listy do świętego Mikołaja.

 

W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu z koordynatorem Akcji Paczka w dzielnicach Wawer i Wesoła – pwd. Krzysztofem Barnabasem (k.barnabas@zhr.pl). Wszelkie informacje można też znaleźć na Facebooku: facebook.com/paczka145

 

Z harcerskim pozdrowieniem,

Czuwaj!

hm. Hubert Zieliński

Tagi: harcerstwo, wesoła, hubert, zieliński, wsparcie, podatek, przekazanie, cel, szczytność, poparcie, stara, miłosna,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń