WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 5 lipca 2022 r.
Imieniny obchodzą: Karolina, Antoni, Filomena

Dentysta z Warszawskiego Bemowa radzi, jak pozbyć się próchnicy

AS Redakcja.  |  29 listopada 2019

Dentysta z Warszawskiego Bemowa radzi, jak pozbyć się próchnicy

Próchnica to choroba dotykająca osób w każdym wieku. W walce z nią ogromną rolę odgrywa profilaktyka. Jak uchronić się przed tą przypadłością i jak się jej pozbyć, jeżeli już się pojawi?

Prawidłowa higiena

O prawidłową higienę jamy ustnej należy dbać nawet u małych dzieci. Próchnica występuje u maluchów w wieku już trzech lat. Dlatego niezmiernie ważne jest, by po każdym posiłku szczotkować zęby. Osoby starsze, oprócz szczotki i pasty, powinny stosować specjalne płukanki oraz nici dentystyczne. Usuną one resztki pokarmów zalegających w przestrzeni międzyzębowej. Prawidłowa technika szczotkowania zębów również odgrywa dużą rolę. Resztki pokarmu sprzyjają namnażaniu się bakterii i pojawieniu się próchnicy.

Aby skutecznie walczyć z ta przypadłością, konieczne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta z warszawskiego Bemowa - NieboDent nie tylko wyleczy próchnicę, ale także udzieli porad w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Przeprowadzi też niezbędne dla zdrowia zębów zabiegi.

 

Zabiegi higienizacyjne

Profesjonalna opieka stomatologiczna obejmuje między innymi profilaktykę. Chorobom zębów można zapobiegać. Regularne wizyty w gabinecie pozwalają również na szybką diagnostykę. Dentysta wykryje próchnicę, zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Zabiegiem, który należy przeprowadzać dwa razy w roku, jest skaling. Przy pomocy specjalnego urządzenia usuwane są złogi powstałe z resztek pokarmowych, śliny i bakterii. Tworzą one środowisko sprzyjające namnażaniu się bakterii, co prowadzi do wystąpienia próchnicy. Kolejnym ważnym zabiegiem jest piaskowanie. Dzięki niemu nie tylko usuwa się złogi nazębne, ale także przebarwienia. Zęby po zabiegu są śliskie i nie mają szorstkiej powierzchni, sprzyjającej namnażaniu bakterii. Piaskowanie daje także efekt estetyczny, gdyż zęby bez wybielania są bielsze i mają równy odcień. Bardzo ważnym zabiegiem profilaktycznym jest również fluoryzacja. Wzmacnia ona zęby i uodparnia je na działanie bakterii. Ten zabieg również powinien być wykonywany przynajmniej dwa razy w roku, a u dzieci co trzy miesiące.

 

Leczenie próchnicy

Leczenie próchnicy polega głównie na zapobieganiu. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule: „Stomatolog radzi: jak skutecznie zadbać o zęby”. Bardzo ważna jest kompleksowa opieka stomatologiczna. Gabinet powinien nieść pomoc zarówno stomatologiczną, jak i w zakresie higieny jamy ustnej. Walka z próchnicą polega w głównej mierze na ograniczeniu bakterii prowadzących do pojawienia się stanów zapalnych i chorób miazgi zęba. Remineralizacja zęba w początkowym stadium choroby pozwoli uniknąć borowania. Jeżeli pojawia się mała dziurka, stomatolog usuwa chorą tkankę i wypełnia ubytek. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu. Dlatego tak ważne jest, by zapobiegać próchnicy i wykryć ją już w początkowym etapie. Należy także zmienić nawyki żywieniowe. Nadmiar słodyczy i spożywanego cukru sprzyja namnażaniu bakterii.

 

Zdrowe zęby to podstawa pięknego uśmiechu. Ich utrzymanie wymaga prawidłowej higieny i systematycznego odwiedzania gabinetu stomatologicznego. Dzięki temu pokonanie próchnicy będzie skuteczne i szybie.

Tagi: dentysta, warszawskie, bemowo, próbchnica, zdrowe, zęby, porady, leczenie, higiena, zabiegi, lecznictwo, profilaktyka,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń