WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 4 października 2022 r.
Imieniny obchodzą: Rozalia, Franciszek, Konrad

Z prac Rady Dzielnicy Wesoła

Redakcja .  |  17 grudnia 2019

W listopadzie Rada Dzielnicy spotkała się na sesji XIX w dniu 20 listopada. Przed rozpoczęciem obrad pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy pani Paulina Nowicka dokonała prezentacji strategii rozwoju miasta „Warszawa 2030”. To krótki i dość ciekawy dokument definiujący wizję Warszawy w 2030 roku, określający ją w trzech wymiarach: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia.

Zgodnie z nim Warszawa to my, jej mieszkańcy. Podążamy własną drogą, rozwijamy zainteresowania, realizujemy marzenia i zawodowe ambicje, ale wspólnie angażujemy się w życie miasta i czujemy się za nie odpowiedzialni. Warszawa to także miasto, w którym każdy czuje się u siebie, wolny i bezpieczny. Bogactwo przestrzeni, wynikające z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością, środowiska miejskiego z przyrodniczym, lokalności z wielkomiejskością, zapewnia wygodę życia i sprzyjające warunki do działania. Warszawa to wreszcie miasto otwarte na świat. Śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom, inspirujące innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę jest wyjątkowym miejscem do kreowania i rozwijania idei. Stanowi ważny węzeł sieci europejskich metropolii.

Z perspektywy mieszkańców dzielnic obrzeża, takich jak Wesoła, zakładane cele może i są jeszcze abstrakcyjne, szczególnie w świetle tak dużych braków podstawowej infrastruktury miejskiej. Jednak zapisane w strategii cele zakładające zrównoważony rozwój miasta dają nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat w ramach ich realizacji uda się choć trochę dystans do centralnych dzielnic miasta nadgonić.

Następnie po rozpoczęciu obrad radni pozytywnie zaopiniowali pakiet zmian w tegorocznym budżecie, porządkujący poziom zakładanych wydatków do końca roku. W szczególności na przyszły rok zostało przesunięte wydatkowanie kwoty ponad 2 mln zł na odszkodowania za przejmowane pod budowę ulic grunty. Radni zapoznali się także z informacjami o stanie realizacji budżetu za III kwartały 2019 roku, o stopniu zaawansowania robót inwestycyjnych i remontów w dzielnicy, o stanie utrzymania czystości w dzielnicy oraz ocenie nowego systemu gospodarki odpadami oraz o stanie przygotowań do zimy w dzielnicy.

W ramach dyskusji nad utrzymaniem czystości w dzielnicy Komisja Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zgłosiła projekt stanowiska w sprawie zmian zasad naliczania opłat za odpady komunalne. Ostatecznie po krótkiej dyskusji Rada zdecydowała nie przyjmować stanowiska na tej sesji i zobowiązała Przewodniczącego Rady do przygotowania projektu stanowiska wraz z uzasadnieniem oraz zwołania sesji nadzwyczajnej w sprawie jego rozpatrzenia.

Sesja taka została zwołana na 27 listopada i zostało na niej podjęte następujące stanowisko Rady:

W związku z toczącymi się pracami nad nowelizacją metody naliczania i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy stoi na stanowisku, że dotychczasowa  metoda określona w art. 6j ust.1 pkt 1 ustawy z  dnia 13 września 1996 r. o  utrzymaniu czystości i porządku w  gminach oraz w uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawy Nr V/85/2015, zgodnie  z  którą opłata  ponoszona  jest od  gospodarstwa domowego, a stawki opłat są zróżnicowane w  zależności  od  rodzaju  zabudowy, oraz  liczby mieszkańców  zamieszkujących nieruchomość jest optymalną  metodą  naliczania  opłat.

Rozumiejąc konieczność korekty opłat, wymuszoną przez nowelizację Ustawy o  utrzymaniu czystości i porządku w  gminach z dn. 19 lipca 2019 (Dz. U. 2019 poz. 1579), uważamy, że zwiększenie wpływów powinno się osiągnąć przede wszystkim przez uszczelnienie systemu a nie krzywdzące wielu mieszkańców zrównanie stawek opłat bez względu na liczbę zamieszkujących dane gospodarstwo osób.

Uważamy także, że w nowej uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawa ustalającej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być zapisane ulgi dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Na koniec sesji Rada prawie jednomyślnie, przy zaledwie 2 głosach wstrzymujących, rozpatrzyła negatywnie ponowną skargę jednego z mieszkańców na Zarząd Dzielnicy oraz Dyrekcję Ośrodka Pomocy Społecznej. Przyczyną był brak wskazania jakichkolwiek nowych okoliczności zarówno faktycznych, jak i prawnych w przedmiotowej sprawie.

W grudniu Rada Dzielnicy ma zebrać się dwukrotnie: pierwszy raz na uroczystej sesji z okazji 50. rocznicy nadania Wesołej praw miejskich w dniu 11 grudnia br., po raz drugi na sesji zwyczajnej w dniu 18 grudnia. Informacje o obu sesjach będą dostępne w Internecie na stronach Urzędu Dzielnicy Wesoła. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Przewodniczący Rady
Marcin Jędrzejewski

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Październik 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Najbliższe wydarzenia


Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń