WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Z prac Rady Dzielnicy Wesoła

Redakcja .  |  17 grudnia 2019

W listopadzie Rada Dzielnicy spotkała się na sesji XIX w dniu 20 listopada. Przed rozpoczęciem obrad pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy pani Paulina Nowicka dokonała prezentacji strategii rozwoju miasta „Warszawa 2030”. To krótki i dość ciekawy dokument definiujący wizję Warszawy w 2030 roku, określający ją w trzech wymiarach: aktywni mieszkańcy, przyjazne miejsce, otwarta metropolia.

Zgodnie z nim Warszawa to my, jej mieszkańcy. Podążamy własną drogą, rozwijamy zainteresowania, realizujemy marzenia i zawodowe ambicje, ale wspólnie angażujemy się w życie miasta i czujemy się za nie odpowiedzialni. Warszawa to także miasto, w którym każdy czuje się u siebie, wolny i bezpieczny. Bogactwo przestrzeni, wynikające z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością, środowiska miejskiego z przyrodniczym, lokalności z wielkomiejskością, zapewnia wygodę życia i sprzyjające warunki do działania. Warszawa to wreszcie miasto otwarte na świat. Śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom, inspirujące innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę jest wyjątkowym miejscem do kreowania i rozwijania idei. Stanowi ważny węzeł sieci europejskich metropolii.

Z perspektywy mieszkańców dzielnic obrzeża, takich jak Wesoła, zakładane cele może i są jeszcze abstrakcyjne, szczególnie w świetle tak dużych braków podstawowej infrastruktury miejskiej. Jednak zapisane w strategii cele zakładające zrównoważony rozwój miasta dają nadzieję, że w perspektywie najbliższych lat w ramach ich realizacji uda się choć trochę dystans do centralnych dzielnic miasta nadgonić.

Następnie po rozpoczęciu obrad radni pozytywnie zaopiniowali pakiet zmian w tegorocznym budżecie, porządkujący poziom zakładanych wydatków do końca roku. W szczególności na przyszły rok zostało przesunięte wydatkowanie kwoty ponad 2 mln zł na odszkodowania za przejmowane pod budowę ulic grunty. Radni zapoznali się także z informacjami o stanie realizacji budżetu za III kwartały 2019 roku, o stopniu zaawansowania robót inwestycyjnych i remontów w dzielnicy, o stanie utrzymania czystości w dzielnicy oraz ocenie nowego systemu gospodarki odpadami oraz o stanie przygotowań do zimy w dzielnicy.

W ramach dyskusji nad utrzymaniem czystości w dzielnicy Komisja Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska zgłosiła projekt stanowiska w sprawie zmian zasad naliczania opłat za odpady komunalne. Ostatecznie po krótkiej dyskusji Rada zdecydowała nie przyjmować stanowiska na tej sesji i zobowiązała Przewodniczącego Rady do przygotowania projektu stanowiska wraz z uzasadnieniem oraz zwołania sesji nadzwyczajnej w sprawie jego rozpatrzenia.

Sesja taka została zwołana na 27 listopada i zostało na niej podjęte następujące stanowisko Rady:

W związku z toczącymi się pracami nad nowelizacją metody naliczania i wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi Rada Dzielnicy Wesoła m. st. Warszawy stoi na stanowisku, że dotychczasowa  metoda określona w art. 6j ust.1 pkt 1 ustawy z  dnia 13 września 1996 r. o  utrzymaniu czystości i porządku w  gminach oraz w uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawy Nr V/85/2015, zgodnie  z  którą opłata  ponoszona  jest od  gospodarstwa domowego, a stawki opłat są zróżnicowane w  zależności  od  rodzaju  zabudowy, oraz  liczby mieszkańców  zamieszkujących nieruchomość jest optymalną  metodą  naliczania  opłat.

Rozumiejąc konieczność korekty opłat, wymuszoną przez nowelizację Ustawy o  utrzymaniu czystości i porządku w  gminach z dn. 19 lipca 2019 (Dz. U. 2019 poz. 1579), uważamy, że zwiększenie wpływów powinno się osiągnąć przede wszystkim przez uszczelnienie systemu a nie krzywdzące wielu mieszkańców zrównanie stawek opłat bez względu na liczbę zamieszkujących dane gospodarstwo osób.

Uważamy także, że w nowej uchwale Rady Miasta Stołecznego Warszawa ustalającej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi powinny być zapisane ulgi dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Na koniec sesji Rada prawie jednomyślnie, przy zaledwie 2 głosach wstrzymujących, rozpatrzyła negatywnie ponowną skargę jednego z mieszkańców na Zarząd Dzielnicy oraz Dyrekcję Ośrodka Pomocy Społecznej. Przyczyną był brak wskazania jakichkolwiek nowych okoliczności zarówno faktycznych, jak i prawnych w przedmiotowej sprawie.

W grudniu Rada Dzielnicy ma zebrać się dwukrotnie: pierwszy raz na uroczystej sesji z okazji 50. rocznicy nadania Wesołej praw miejskich w dniu 11 grudnia br., po raz drugi na sesji zwyczajnej w dniu 18 grudnia. Informacje o obu sesjach będą dostępne w Internecie na stronach Urzędu Dzielnicy Wesoła. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Przewodniczący Rady
Marcin Jędrzejewski

Zobacz również

Tagi:


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń