WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Sobota, 31 lipca 2021 r.
Imieniny obchodzą: Helena, Ignacy, Lubomir

AC - jak wybrać odpowiednią polisę?

AS Redakcja.  |  30 kwietnia 2020

AC - jak wybrać odpowiednią polisę?

Zakup ubezpieczenia AC powinien być poprzedzony dokładną analizą konkretnej polisy ze względu na różnice panujące w ofertach poszczególnych firm. W tym tekście podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę przy zakupie AC, tak by potem tego nie żałować. Zaczynamy!

Czym jest AC?

Ubezpieczenie autocasco jest dobrowolną polisą, która gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku uszkodzenia samochodu z winy kierowcy oraz kradzieży auta, działania sił natury i aktów wandalizmu. W przeciwieństwie do OC autocasco jest dobrowolne, a jego zakres różni się w zależności od konkretnej firmy ubezpieczeniowej. Więcej na temat ubezpieczeń znajdziesz tutaj: http://ubezpieczenie24.org/.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco?

 1. Sposób naprawy pojazdu

Jeśli masz nowy samochód o dużej wartości, najlepszym wyborem będzie bezgotówkowa likwidacja szkody w ASO. W przypadku starszego pojazdu warto zdecydować się na likwidację szkody w warsztacie partnerskim współpracującym z ubezpieczycielem. W każdym wariancie to nie Ty płacisz za naprawdę szkody.

 2. Części użyte do naprawy

Ten element jest często związany z metodą likwidacji szkody, jaką wybrałeś. W przypadku napraw w ASO towarzystwo pokrywa koszt oryginalnych części z logiem producenta. W warsztacie partnerskim mogą zostać wykorzystane części nieoryginalne. Koszty wtedy będą rozliczone na podstawie kosztorysu.

 3. Udziały własne

W umowie AC może znaleźć się zapis o wkładzie własnym ubezpieczonego. W takiej sytuacji wypłacone odszkodowanie zostanie odpowiednio pomniejszone o kwotę lub procent ustalony podczas podpisywania dokumentów.

 4. Amortyzacja części

Odszkodowanie zostanie pomniejszone w związku z naturalnym zużyciem poszczególnym podzespołów samochodu. Zazwyczaj wygląda to tak, że im starszy samochód, tym potrącenie jest większe. Przed podpisaniem umowy sprawdź, w jaki sposób towarzystwo ubezpieczeniowe nalicza amortyzację, ponieważ w każdej firmie wygląda to nieco inaczej.

 

Jakie czynniki mają wpływ na cenę AC?

Podczas wyliczania całkowitego kosztu polisy AC towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich są związane z:

- pojazdem - wartość, wiek, przebieg, zamontowane systemy antykradzieżowe i miejsce parkowania;

- kierowcą - zniżki za bezszkodową jazdę, wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny;

- zakresem ubezpieczenia - sposób likwidacji szkody, wysokość udziału własnego, rodzaj rozliczenia wymiany części oraz amortyzacja.

 

Kiedy AC nie zadziała?

Najważniejsze informacje o wybranej polisie AC znajdziesz w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). To tam powinny być wyszczególnione sytuacje wyłączone z ochrony autocasco. Najczęściej AC nie działa, gdy:

 

- samochód został skradziony lub uszkodzony wskutek niedbalstwa właściciela;

- systemy antykradzieżowe zadeklarowane w umowie nie były aktywowane, a auto zostało skradzione;

- pojazd był prowadzony przez osobę bez uprawnień lub pod wpływem alkoholu/narkotyków;

- pojazd nie jest zarejestrowany lub nie ma aktualnych badań technicznych.

 

Nie zapomnij o OC

Pamiętaj, że AC jest dobrowolną polisą, której zakup powinien być poprzedzony zawarciem umowy OC. Ze względu na obowiązkowych charakter ubezpieczenia OC, jego zakres jest w każdej firmie taki sam. Najlepszym rozwiązaniem jest więc kierowanie się tylko i wyłącznie ceną. Na tej stronie: https://www.rdc.pl/sponsorowany/ile-zaplacimy-za-oc-w-2020-roku/ znajdziesz artykuł o przewidywanych kosztach OC na rok 2020. Dobrze dobrane polisy są w stanie zagwarantować Ci spokój nawet w kryzysowych sytuacjach, dlatego dokonuj zakupu w przemyślany sposób.

 

 


Tagi: jak, wybrać, odpowiednią, polisę, informacja, ubezpieczenie, oc, kryzysowe, sytuacje, zakup, oferta, pomoc,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Gdzie w tym roku wyjeżdżasz na wakacje?

Nad morze
W góry
Na Mazury
Za granicę
Nigdzie
Zobacz wyniki
szkoła

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń