WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 12 sierpnia 2022 r.
Imieniny obchodzą: Klara, Lech, Julian

Deszczowe ogrody w czasie suszy

Redakcja .  |  26 maja 2020

Deszczowe ogrody w czasie suszy
Poziom wody w Wiśle spadł do alarmującego stanu, mieszkańcy Wesołej obserwują zanikające okresowe stawy i wysychające bagna w okolicznych lasach. W całej Polsce miejskie służby zaprzestają koszenia trawników, aby zapobiegać wysuszaniu gruntu. Być może tego nie przyjmujemy do wiadomości, ale zmagamy się z suszą, która niestety – co niektórych z pewnością zadziwi – łatwo może przerodzić się w podtopienia.\r\n
 

Gdy po długim, suchym okresie na wyschnięty jak skorupa grunt padają krople deszczu, wcale nie wsiąkają one jak w gąbkę. Przeciwnie, raczej gromadzą się na powierzchni i odpływają zgodnie ze spadkiem terenu, by w końcu zbierać się w duże kałuże. W skrócie, wyschnięta gleba, zanim porządnie nasiąknie i zacznie wchłaniać gromadzącą się wodę, zachowuje się jak powierzchnia nieprzepuszczalna i niestety w dużej części taka woda spływa na ulice.


Przy budowie ulic projektuje się kanalizację burzową, gdyż w czasie ulewy trzeba bezpiecznie wyprowadzić deszczówkę do miejsc, gdzie będzie mogła wsiąknąć w grunt. Chciałoby się zadać pytanie – czy to działa? Przecież co roku w Wesołej, zwłaszcza w osiedlu Stara Miłosna, obserwujemy niewydolność kanalizacji burzowej w czasie naprawdę ulewnych deszczy. Mamy przed oczami zalaną ul. Gościniec, ul. Jeździecką z zalanymi garażami na osiedlu Pod Sosnami, autobus 502 płynący wokół ronda przy ul. Rumiankowej i zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, które próbują zapanować nad sytuacją…


Jednak cała sztuka „zarządzania deszczem” polega na tym, aby nie doprowadzać do wysychania gruntu, gdy deszczu nie ma, oraz nie pozwalać na podtopienia, gdy pada za dużo. I może trochę się powtórzę, bo już kiedyś zabierałem w tej sprawie głos, ale tematem wartym zainteresowania są ogrody deszczowe.


Ideą ogrodu deszczowego jest zatrzymanie i zagospodarowanie na swoim terenie pojawiającej się wody deszczowej. Osiąga się to przez aranżację miejsca (najczęściej zbiornika), które zapewnia wodę rosnącym w jego górnej warstwie roślinom hydrofilowym (lubiącym wodę), natomiast nadwyżka wody zostaje rozsączona drenami po reszcie ogrodu. Takie rozwiązanie skutkuje trzema bardzo ważnymi rzeczami: po pierwsze w czasie deszczu deszczówka równomiernie podlewa ogród; po drugie nadwyżki wody deszczowej można wykorzystać w czasie suszy do podlewania ogrodu; po trzecie woda z ogrodów nie jest odprowadzana na ulice i do kanalizacji.


Prawda jest taka, że gdyby kanalizacja burzowa w ulicach miała odprowadzać wodę tylko z ulic, problemu by nie było. Tymczasem kanalizacja burzowa przyjmuje wodę również z przyległych posesji. Proszę zauważyć, że zalania są bardziej powszechne w miejscach, gdzie miejsc naturalnej retencji jest mniej, gdzie teren jest bardziej zabetonowany i woda nie ma gdzie wsiąkać w grunt. Problem nie jest nowy, ale żeby go rozwiązać, trzeba trochę zmienić optykę.


Jak czytamy na stronie Zielonej Warszawy (http://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne#retencja), 23 października 2019 r. weszła w życie uchwała nr XIX/487/2019 Rady m.st. Warszawy z dnia 26.09.2019 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Konkretnie oznacza to, że mieszkańcy Warszawy mogą otrzymać środki na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania, czyli:


    • urządzenia retencyjno-rozsączające (instalacje zakopywane w grunt, umożliwiające gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne),

    • zbiorniki retencyjne (szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie przesiąka do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na sieci kanalizacyjnej lub w formie oczek wodnych).


Standardowo nabór wniosków trwa do 31 marca roku, w którym planowana jest inwestycja. Natomiast w tym roku został uruchomiono dodatkowy nabór wniosków, który trwa do 31 maja 2020 r. Tematem bez wątpienia warto się zainteresować, ponieważ mowa o dofinansowaniu do 80% kosztów inwestycji - w sumie do 4000 zł.


Być może zmiana podejścia do gospodarowania deszczówką w przyszłości pomoże nam rozwiązać dwa jakże skrajne problemy – suszę i podtopienia.


Przydatne linki:


Hubert Zieliński

wiceprzewodniczący

Komisji Bezpieczeństwa

i Ochrony Środowiska

Tagi: deszczowe, ogrody, susza, hubert, zieliński, gospodarka, wodna, dofinansowanie, inwestycja, ochrona, środowiska,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Sierpień 2022
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


12 czerwca - 21 sierpnia 2022

Falenickie Koncerty Plenerowe 2022

5 - 26 sierpnia 2022

Potańcówki w Sinfonii Varsovii

6 - 28 sierpnia 2022

Bezpłatne rejsy i przeprawy promowe w Wawrze!

Zgłoś wydarzenie

normobaria
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaki sport najchętniej uprawiasz w Wesołej?

jazdę na rowerze
bieganie
nordic walking
narciarstwo biegowe
pływanie
tenis
sporty walki
fitness / zumbę / aerobic
taniec
inne
Zobacz wyniki
wesbud

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń