WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Piątek, 2 czerwca 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marianna, Marzena, Erazm

Jak mieszkają Polacy?

Martyna Nowosielska (martyna.nowo@gmail.com)  |  10 stycznia 2012

Jak mieszkają Polacy?

Jak mieszkają Polacy

– wywiad z Katarzyną Szaszkiewicz z Pogotowia Wnętrzarskiego

 

Skąd w ogóle wziął się pomysł na taką działalność jak Pogotowie Wnętrzarskie? Zauważyły Panie, że Polacy potrzebują pomocy w urządzaniu? 

Pogotowie Wnętrzarskie to zespół doświadczonych architektów wnętrz, którzy jadą na wezwanie klientów do ich domów/mieszkań i na miejscu projektują zmiany w zastanych wnętrzach lub decydują jak urządzić nowe. Prowadząc pracownię projektowania wnętrz zauważyłyśmy, że na wynajęcie architekta wnętrz stać nielicznych. Marzyłyśmy o tym, by ta usługa stała się ogólnie dostępna, bo Polacy zdecydowanie potrzebują pomocy w urządzaniu. Mówiąc górnolotnie – chciałyśmy przyczynić się do zmiany wyglądu polskich mieszkań i domów. Na sam pomysł, oprócz misji o której wspomniałam, złożyło się kilka rzeczy. Po pierwsze: nasz charakter – szybko podejmujemy decyzje projektowe. Po drugie: współpraca z programem telewizyjnym „Dekoratornia”, gdzie nauczyłyśmy się pracować bez rysunków i wizualizacji, tylko szkicując i wybierając konkretne elementy wyposażenia wnętrz z konkretnych próbników. I wreszcie nasza potrzeba kontaktu z ludźmi – lubimy ludzi i lubimy im pomagać. Wierzymy, że spotkanie z drugim człowiekiem, i to w miejscu gdzie mieszka, jest bezcennym źródłem informacji i inspiracji.

 

Jak dużą popularnością cieszą się takie usługi wśród Polaków? 

Zainteresowanie jest coraz większe. Ciekawe jest to, że jak już się ktoś dowie o istnieniu pogotowia wnętrzarskiego, to nietrudno go przekonać by skorzystał z naszych usług. Jest to usługa dla każdego, kto chce zmienić swój dom lub mieszkanie, bądź urządzić nowe.

 

Jakie zmiany w projektowaniu mieszkań przez Polaków zauważyły Panie na przestrzeni ostatnich lat? 

Zmian jest dużo. Między innymi Polacy wreszcie docenili przejściowe rozwiązania. Dawniej wszystko było planowane na lata i mimo solidnej konstrukcji często nie wytrzymywało próby czasu, ze względu choćby na wygląd czy zmieniające się potrzeby domowników. Coraz częściej odchodzimy też od budowy i urządzania domów wielopokoleniowych. Nawet jak ktoś buduje taki dom, to urządzając wnętrza stara się, by w przyszłości można było w łatwy sposób wydzielić osobne mieszkanie. Również naturalną konsekwencją otwarcia na świat jest dążenie Polaków, by do domu zaprosić fajniejszy design. Odchodzą w niepamięć tapczan półki, wersalki i meblościanki...

 

Jak mieszkają Polacy i jakie popełniają błędy w urządzaniu? 

Oczywiście trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – bo mieszkają bardzo różnie. Niewątpliwie też ci, co nas zapraszają, mają szczególną otwartość na zmiany i wrażliwość – tzn. nie chcą mieszkać byle jak, ale z racji braku doświadczenia, talentu czy środków nie wiedzą co zrobić by ich mieszkania były piękne. Według mnie najczęstszym błędem Polaków jest zachowawczość i wybieranie bezpiecznych rozwiązań – np. jak ściany nie są białe to w 90% mieszkań oblewamy je kolorem kremowym, zapominając, że kolorów są setki i jest to fantastyczny, niedoceniany i niedrogi sposób na spektakularne zmiany. Drugi błąd to wiara w stereotypy, np. że kolor ciemny zaciemnia i zmniejsza pomieszczenie, tymczasem z doświadczenia wiemy, że często bywa odwrotnie – jedna bardzo ciemna ściana w pomieszczeniu powoduje, że inne ściany są odbierane jako jaśniejsze. Popełniamy także sporo błędów w ustawieniu mebli, chociaż to się wyraźnie zmienia się na plus. Może na koniec wspomnę jeszcze o błędzie wizualnym – za często kupujemy komplety mebli. Tymczasem mieszanka stylów wygląda po prostu lepiej i naturalniej. Oczywiście istnieją też inne niedociągnięcia, których nie dałoby się zmieścić w jednym wywiadzie...

 

Może zatem zapytam o plusy, co Polacy robią fajnego we wnętrzach? 

Prawie wszyscy chcą mieć przytulnie, a nie na siłę designersko i zimno. Mimo, że w ramach pogotowia wnętrzarskiego obsługujemy klientów o różnej zasobności portfela, nie spotkałyśmy też osób które urządzają domy/mieszkania na pokaz. Odwiedziłyśmy także wiele domów w których bardzo się dba o dzieci – rodzice rozumieją ich potrzeby i przy podejmowaniu decyzji liczą się z ich zdaniem. Często zwracamy uwagę na wymagania posiadanych przez nas zwierzaków. Bardzo miłe jest też to, że dużo naszych klientów ma jakieś pasje, przy czym nie jest istotne czy to jest gotowanie, czy uprawa ogrodu czy może czytanie lub jakiś sport – istotne jest tylko to, że coś ich pochłania, co staje się dla nas architektów inspiracją do projektowania ich wnętrz.

 

Jakie mają Panie uniwersalne rady dla ludzi urządzających mieszkania?

W projektowaniu wnętrz trudno o rady uniwersalne, ale spróbuję. Na pewno warto to, co zostaje na lata, wybierać takie, by się szybko nie znudziło, a z doświadczenia wiemy, że nudzą się szybciej ostre kolory niż np. neutralne czy przygaszone. Tu jest miejsce na bezpieczne rozwiązania – białe meble kuchenne czy drzwi i dębowe deski podłogowe to ponadczasowa klasyka. Warto natomiast poszaleć w kolorach, tapetach i fototapetach – czyli w okładzinach ściennych, które po pierwsze są tanie, po drugie łatwo je zmienić a wybór odcieni jest imponujący. To najłatwiejszy i niedrogi sposób na zmianę wnętrza. Do rad uniwersalnych warto dodać uwagi o oświetleniu. Po pierwsze pamiętajmy, że jest ono bardzo ważne i warto przemyśleć jaki efekt świecenia chcemy uzyskać, a dopiero potem decydować się na konkretną oprawę oświetleniową, zwaną potocznie lampą. Pamiętajmy zatem, że ważniejszy jest efekt świecenia niż jego ubranko, czyli lampa. I na koniec chciałabym namówić Państwa do wieszania na ścianach obrazów, zdjęć czy grafik – taka ekspozycja często ustawia wnętrze i czyni je przytulniejszym. 

 

 

Rozmawiała Martyna Nowosielska

 

Tagi: projektowanie, mieszkania, wystrój wnętrz, design, Pogotowie Wnętrzarskie


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2
Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń