WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 6 lutego 2023 r.
Imieniny obchodzą: Dorota, Bohdan, Ksenia

Gdzie inwestować w akcje? - poznaj największe giełdy świata!

A.S. Redakcja.  |  8 lipca 2021

Gdzie inwestować w akcje? - poznaj największe giełdy świata!
Inwestycje w akcje cieszą się ogromną popularnością od dawna. W ostatnich latach znacznie zwiększyła się jednak dostępność giełd, ponieważ inwestorzy z całego świata mogą inwestować w aktywa za pomocą platform internetowych. Przyjrzyjmy się zatem kilku największym giełdom świata, na których można kupić akcje i inne instrumenty finansowe spółek z różnych państw.

NYSE

Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych (NYSE) to największa na świecie giełda papierów wartościowych pod względem wysokości obrotu i kapitalizacji rynkowej notowanych papierów wartościowych. NYSE jest domem dla ponad 2400 spółek o łącznej kapitalizacji rynkowej przekraczającej 25 bilionów dolarów. Została założona w 1792 roku i znajduje się na Wall Street w Nowym Jorku. Handel na giełdzie codziennie rozpoczyna ktoś inny (np. politycy lub celebryci). Sesje NYSE odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 09:30–16:00 (15:30–22:00 czasu polskiego). Wyjątek stanowią jedynie święta federalne, kiedy giełda jest zamknięta.

NASDAQ

Drugą największą na świecie i drugą amerykańską giełdą papierów wartościowych jest NASDAQ. Giełda powstałą w 1971 roku jako pierwszy całkowicie elektroniczny system obrotu papierami wartościowymi na świecie. Na giełdzie handluje się głównie akcjami firm z branży technologii i IT, jednak w ostatnich latach pojawia się również wiele spółek z branży biotechnologii, medycyny i finansów. Ze względu na to, że w skład indeksu wchodzą głównie firmy technologiczne, inwestorzy mogą teoretycznie liczyć na większy zysk – notowania firm technologicznych mają tendencję do szybszego wzrostu niż w innych branżach.

Shanghai Stock Exchange

Shanghai Stock Exchange (SSE), czyli Szanghajska Giełda Papierów Wartościowych, to jedna z największych azjatyckich giełd (obok Tokio Stock Exchange). Chiny, pomimo swojego ustroju, mogą pochwalić się trzema „giełdami-gigantami” – poza SSE są to Hong Kong Stock Exchange i Shenzhen Stock Exchange. Shanghai Stock Exchange powstała w 1990 roku i można na niej znaleźć wiele międzynarodowych firm (głównie z Azji). Minusem dla inwestorów z Europy może być różnica czasowa, ponieważ handel odbywa się nocą (oczywiście w Chinach jest wtedy dzień).

Euronext

Euronext znana również jako NYSE Euronext to europejską giełdą papierów wartościowych i instrumentów pochodnych, na której można kupić akcje największych firm z Europy Zachodniej i USA. Giełda powstała stosunkowo niedawno – w 2000 roku, na skutek połączenia giełd w Amsterdamie, Brukseli i Paryżu. W następnych latach giełda kontynuowała swoją ekspansję poprzez przyłączenie giełdy w Lizbonie i zakup London International Financial Futures Exchange (LIFFE). Następnie w 2007 roku Euronext został przejęty przez nowojorską giełdę papierów wartościowych (NYSE). Aby móc uzyskać więcej informacji o handlu akcjami, warto odwiedzić platformę Saxo.

London Stock Exchange (LSE)

London Stock Exchange (LSE) to jedna z największych pod względem obrotów giełda papierów wartościowych na świecie. Mimo że została oficjalnie założona w 1801 roku, jej historia rozpoczęła się kilka wieków wcześniej.  Giełda LSE obsługuje wiele różnych rynków akcji, obligacji i innych aktywów, w tym funduszy i instrumentów pochodnych.


Tagi: akcje, giełda, gdzie, inwestować, inwestorzy, platformy, papiery, wartościowe, biznes, finanse, rynek, aktywa,


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Luty 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728

Najbliższe wydarzenia


Piątek, 10 lutego 2023

Pijcie Ocet, czyli spektakl w WCK Marysin

Niedziela, 12 lutego 2023

Lwy Fortepianu w hotelu Boss

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaka forma imprez lokalnych podoba Ci się najbardziej?

kino plenerowe
wyprzedaż garażowa
piknik / festyn
zajęcia sportowe, maratony, biegi, rajdy rowerowe
koncerty
wieczory autorskie, benefisy
warsztaty artystyczne (rękodzieło, teatr, malarstwo, rysunek, śpiew)
imprezy charytatywne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń