WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Wtorek, 30 maja 2023 r.
Imieniny obchodzą: Joanna, Feliks, Ferdynand

Szukam pracy… (Część II: Profesjonalna aplikacja)

Marta Sarbińska   |  20 stycznia 2012

Wczoraj publikowaliśmy pierwszą część poradnika o skutecznym szukaniu pracy. O tym, jakie kroki należy podjąć, aby samo szukanie ofert było efektywne i prowadziło nas do wymarzonej pracy. Dziś podpowiadamy, jak przygotować profesjonalną aplikację. 


Część II: Profesjonalna aplikacja 


Przeczytaj uważnie ogłoszenie! 

Zanim rozpoczniemy przygotowywać aplikację, przyjrzyjmy się dokładnie ofercie pracy, którą wybraliśmy, zwróćmy uwagę przede wszystkim na:

 • proponowane stanowisko,
 • nazwę pracodawcy,
 • przybliżony zakres obowiązków,
 • informacje na temat planowanych etapów rekrutacji,
 • wymagania jakie kandydat musi spełnić, w tym dotyczące: wykształcenia, znajomości języków obcych, obsługi komputera, posiadanego doświadczenia,
 • wymagane dokumenty oraz terminy i sposób ich składania.

 

Wszystkie informacje zawarte w ogłoszeniu będą nam pomocne na wstępie przy podjęciu decyzji o tym, czy aplikować na dane stanowisko, a następnie przy pisaniu aplikacji i przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przed wysłaniem aplikacji warto skopiować sobie ogłoszenie, na które odpowiadamy. Jeśli szukamy pracy intensywnie i wysyłamy kilka ofert dziennie, czy nawet tygodniowo, szybko stracimy rachubę. Nie pamiętając treści ogłoszenia nie będziemy mogli w pełni przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej lub innego etapu naboru (o ile taki został przewidziany). Nie chcemy się chyba postawić w sytuacji, gdy idąc na rozmowę kwalifikacyjną nie będziemy pewni o jaką firmę chodzi i o jakie stanowisko? Większość pracodawców przywiązuje dużą wagę do naszej motywacji podjęcia pracy, w związku z czym kandydaci, którzy nie wiedzą na jakie stanowisko aplikują, nie są traktowani poważnie. 

 

Etapy rekrutacji

 

W zależności od stanowiska i zakresu obowiązków poza rozmową kwalifikacyjną możemy zostać zaproszeni na różne etapy rekrutacji m.in. na: testy wiedzy, testy znajomości języka obcego, sprawdzian z obsługi programu komputerowego. W naborach coraz częściej są także stosowane testy psychologiczne lub zaawansowane metody Assessment lub Development Center (AC/DC). Assessment/Development Center to metody oceny kompetencji oraz potencjału zawodowego pracowników lub kandydatów do pracy. Oceny te formułowane są w oparciu o obserwację potencjalnego lub obecnego pracownika w trakcie wykonywania zadań zbliżonych do tych, które występują w organizacji. Zastosowanie tej metody będzie polegać na wykonaniu w praktyce przez kandydata zadania typowego dla stanowiska na jakie aplikuje. Sposób wykonania zadania będzie podlegać ocenie przez osoby rekrutujące. 

Pracodawcy coraz większą wagę przywiązują do sposobu przeprowadzania rekrutacji. Zdają sobie sprawę z wysokich kosztów całego procesu naboru, ale przede wszystkim z równie wysokich, jeśli nie wyższych, kosztów zatrudnienia niewłaściwego pracownika. Dlatego coraz częściej proces rekrutacji jest wieloetapowy.

 

Profesjonalna aplikacja 

W ostatnich latach forma dokumentów składanych w odpowiedzi na ofertę pracy znacznie się zmieniła. Kiedyś pisało się życiorys, gdzie należało zawrzeć informacje o tym skąd pochodzimy, kim z zawodu są nasi rodzice, jakie skończyliśmy szkoły, gdzie pracowaliśmy i ile mamy dzieci. Dziś mamy list motywacyjny i CV.

 

CV 

CV to skrót od łacińskiego: „curriculum vitae” i oznacza życiorys. Jest to dokument, w którym zawieramy informacje na temat przebiegu naszej pracy zawodowej. Korzystając z Internetu możemy znaleźć różne wzory CV, ja postaram się krótko wskazać niezbędne elementy w takim dokumencie.

Pierwsza zasada dobrego CV to przejrzystość i odpowiedni układ. Jednym ze standardów jest podawanie kolejno:

 • danych osobowych,
 • wykształcenia oraz ukończonych kursów dających uprawnienia,
 • doświadczenia zawodowego,
 • znajomości języków obcych,
 • znajomości programów komputerowych/obsługi innych maszyn czy urządzeń,
 • zainteresowań/hobby (nieobowiązkowe).

 

Podając swoje dane osobowe wpisujemy imię i nazwisko, adres zamieszkania, telefon kontaktowy, adres mailowy. Pamiętajmy, aby podać aktualny i właściwy numer telefonu czy też adres mailowy. Dajmy pracodawcy szanse, aby mógł się z nami skontaktować.

 

Pisząc CV powinniśmy skupić się na najistotniejszych informacjach z punktu widzenia pracodawcy. Opisując posiadane wykształcenie należy podać zawód lub najwyższy posiadany tytuł naukowy. Innymi słowy jeśli mamy wykształcenie zawodowe lub średnie to wpisujemy jaką szkołę skończyliśmy i jaki mamy zawód. Podajemy również lata, w jakich się uczyliśmy. Jeśli mamy skończone studia, to nie musimy wpisywać kiedy ukończyliśmy szkołę podstawową i liceum. Chyba, że liceum było profilowane i dalsze etapy nauki były jego kontynuacją. Podajemy zatem jaki kierunek studiów i w jakich latach skończyliśmy. Dodatkowo możemy wpisać tytuł pracy magisterskiej, jeżeli jej tematyka jest związana z pracą, o którą się ubiegamy.

W przypadku studiów dwustopniowych (licencjackie, a następnie magisterskie) najlepiej jest opisać oba etapy wykształcenia. Warto pochwalić się ukończonymi kursami lub studiami podyplomowymi, które dają nam dodatkowe uprawnienia np. budowlane, tłumacza itp.

 

Doświadczenie zawodowe opisujemy zaczynając od ostatniego miejsca pracy, a następnie chronologicznie wcześniejsze miejsca pracy. Odwrotnie niż w tradycyjnym życiorysie.

Powinniśmy podać zajmowane stanowisko, pełną nazwę pracodawcy oraz główne zadania wykonywane na danym stanowisku, co jest istotne zwłaszcza jeśli aplikujemy na stanowiska, na których wymagane jest doświadczenie zawodowe. Nasza aplikacja powinna być czytelna, używanie skrótów zamiast pełnej nazwy firmy czy urzędu, w którym pracowaliśmy jest niedopuszczalne. Pamiętajmy, że osoba przeglądającą aplikacje nie ma obowiązku znać wszystkich istniejących na rynku firm i nie musi poświęcać czasu na odszyfrowanie podawanych przez nas skrótów.

 

Główne zadania wykonywane przez nas na danym stanowisku powinniśmy opisać tak, aby dla osób przeglądających naszą aplikację było to jasne i zrozumiałe. Apeluję, aby robić to rzetelnie. Nie należy zaniżać swoich kwalifikacji, ale również nie wolno wpisywać fałszywych informacji na temat doświadczenia zawodowego, wiedzy czy innych kwalifikacji. Proces naboru to weryfikacja nie tylko dokumentów. Podczas rekrutacji będą weryfikowane nasze kwalifikacje oraz doświadczenie i jeśli podaliśmy nieprawdziwe informacje, to stawiamy się w bardzo niezręcznej sytuacji i możemy w ten sposób całkowicie zdyskredytować swoją kandydaturę. Żaden pracodawca nie zatrudni przecież nieuczciwej osoby.

Pamiętajmy także, iż nie mamy obowiązku podawania w CV czy w liście motywacyjnym informacji o naszym stanie cywilnym, czy też o posiadaniu dzieci. Dla pracodawcy najważniejsze powinny być nasze kwalifikacje.

 

Wiele osób na zakończenie w CV wpisuje kilka słów o swoich zainteresowaniach. Choć nie jest to obowiązkowy element aplikacji, to warto pochwalić się swoim hobby, gdyż może się przyczynić do zaproszenia nas na rozmowę. Tu jednak ponownie przestrzegam przed wpisywaniem rzeczy, na których się nie znamy tylko po to, aby zainteresować pracodawcę. Co jeśli na rozmowie spotkamy eksperta w tej dziedzinie?

 

List motywacyjny 

List motywacyjny jest dopełnieniem CV. Zawieramy tu dodatkowe informacje na temat naszej kandydatury oraz argumentujemy naszą motywację do podjęcia pracy na danym stanowisku.

W dokumencie tym przedstawiamy nasze doświadczenie zawodowe czy też wykształcenie w kontekście stanowiska, na które aplikujemy. Wskazujemy dlaczego jesteśmy najlepszym kandydatem na dane stanowisko. Warto w liście podkreślić swoje mocne strony np.: samodzielność, umiejętność pracy w zespole czy kreatywność. Najlepiej jeśli wymieniając posiadane kompetencje podamy przykłady wykonywanych przez nas zadań, które świadczą o posiadaniu danej kompetencji.

Np. „Jestem osobą samodzielną i rzetelną o czym świadczyć może samodzielne przygotowanie przeze mnie projektu/oferty sprzedaży/ podczas pracy w Firmie X, gdzie do moich obowiązków należało nie tylko przygotowywanie projektów/sporządzanie ofert, ale również bezpośrednie kontakty z klientami firmy i negocjowanie warunków umów”.

 

Podając swoje mocne strony, powinniśmy to robić zgodnie z prawdą oraz w taki sposób, aby odpowiadało to charakterowi stanowiska pracy, o które się ubiegamy. Np. kreatywność będzie pożądana w firmie reklamowej czy w marketingu, w księgowości jednak bardziej przyda się rzetelność i terminowość.

 

O ile długość CV zależy od bogactwa naszego doświadczenia i pewnych rzeczy nie da się tu skrócić, uczulam jednak, aby list motywacyjny nie był zbyt długi. Nie powinien przekroczyć jednej strony A4. Nie zapominajmy o formułach grzecznościowych i właściwym adresacie. Jeśli nie wiemy, do kogo wpływają aplikacje albo nie mamy możliwości sprawdzenia jak nazywa się dyrektor czy prezes, zawsze możemy rozpocząć list zwrotem: „Szanowni Państwo”. W ten sposób nie popełnimy żadnej gafy.

Pamiętajmy, że nasza aplikacja powinna być dopasowana do oferty pracy. Nie powinniśmy wysyłać do wszystkich pracodawców na różne ogłoszenia tego samego listu motywacyjnego. Wyjątkiem może być aplikowanie na stanowiska o podobnym charakterze i do firm o podobnym profilu działalności. Wtedy pamiętajmy o zmianie adresata oraz nazwy stanowiska, o jakie się ubiegamy.

 

Przygotowanie aplikacji po raz pierwszy na pewno będzie pracochłonne. Nie jest to jednak czas stracony. Pamiętajmy, że aplikacja jest naszym pierwszym kontaktem z przyszłym pracodawcą. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie zawierała błędów ortograficznych czy też stylistycznych. Tekst, jeśli piszemy na komputerze, powinien być wyjustowany. Dołączając referencje czy inne dokumenty zwróćmy uwagę na jakość kopii. Powinny być czytelne. Istotne jest także, aby wysłać komplet dokumentów zgodnie z treścią ogłoszenia i z zachowaniem terminu. 

Tagi: szukanie pracy, praca, rekrutacja, CV, list motywacyjny, Assessment Center


Komentarze użytkowników (1)

Dodaj komentarz
Maciek Barimski | 2013-02-09 13:02:09

Polecam kilka dodatkowych wskazówek związanych z AC:
http://rekruteo.pl/artykul/49/Jak_sie_przygotowac_do_oceny_w_Assessment_Center?

stalgast2

Kalendarz Imprez

Maj 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Najbliższe wydarzenia


10 maja - 27 września 2023

Psie spacery z trenerem psów w Wesołej

Sobota, 3 czerwca 2023

VII Rolkowisko w Wesołej - wyścigi na Rolkostradzie

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Jaką potrawę wielkanocną lubisz najbardziej?

barszcz biały z kiełbasą
żurek na zakwasie
pieczona biała kiełbasa
pasztet wielkanocny
mazurek
pascha
wielkanocna baba
sernik
inne
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń