WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Czwartek, 28 września 2023 r.
Imieniny obchodzą: Marek, Wacław

Zanurzeni w języku

Redakcja .  |  1 marca 2022

Zanurzeni w języku
Człowiek może rozpocząć naukę języka w każdym wieku i prawdopodobnie, w zależności od determinacji, opanuje jego znajomość co najmniej w stopniu komunikatywnym. Zdaniem naukowców najlepszy czas na naukę języka obcego to pierwsze 6 lat życia człowieka. Immersja, czyli zanurzenie w języku, jest coraz częściej praktykowane w placówkach przedszkolnych, jako wyjątkowo skuteczna metoda prowadząca do nabywania nie tylko nowych umiejętności językowych, ale również społecznych i emocjonalnych.
 
 
Immersja to nic innego, jak pozwolenie dzieciom na przebywanie w otoczeniu języka obcego w zwykłych sytuacjach dnia codziennego - podczas posiłku, czynności higienicznych, wyjścia na dwór czy zabawy. Dzięki tej metodzie, dziecko już od najmłodszych lat oswaja się z brzmieniem języka, odpowiednio reaguje na polecenia i sytuacje dziejące się w danym języku oraz przyswaja, a w późniejszym etapie samo zaczyna stosować, proste  zwroty w sytuacjach, w których wcześniej uczestniczyło jedynie jako słuchacz. 
 
Baza językowa wytworzona w najwcześniejszych latach życia dziecka stanowi niezwykle silny fundament do właściwej nauki języka obcego już w pierwszych latach szkoły, co przejawia się w reagowaniu na szereg sytuacji dziejących się w danym języku obcym. Wczesne zanurzenie w języku nie tylko pozytywnie odbija się na późniejszej nauce języka obcego w szkole, ale również ma swoje odzwierciedlenie w rozwoju emocjonalnym, społecznym i kulturowym. 
 
 
W dwujęzyczności  niezwykle ważne jest poczucie bezpieczeństwa dziecka. Takie poczucie bezpieczeństwa zapewni nauczyciel, który porozumiewa się z dziećmi w języku ojczystym, bądź nauczyciel języka obcego stosując tak zwane „kanapki". „Kanapki" to nic innego, jak naprzemienne używanie zwrotów w obu językach. Podejmując decyzję o edukacji naszego dziecka w przedszkolu językowym powinno pamiętać się również o tym, że tempo nabywania nowych umiejętności to kwestia indywidualna, a nauka języka jest długim i złożonym procesem. Aby zacząć mówić w obcym języku, dziecko musi najpierw poczuć się pewnie w melodii danego języka, dlatego immersja językowa jest tak istotna już w najwcześniejszych latach życia małego człowieka. 
 
Metoda zanurzenia w języku obcym w różnym stopniu jest stosowana w różnych placówkach. Podczas, gdy niektóre przedszkola dopiero zaczynają ją implementować - inne, jak Niepubliczne Przedszkole Językowe Smart School w Zakręcie od samego początku, czyli już ponad 10 lat, wykorzystuje ją w pełni w każdej grupie.
 

Tagi: nauka, języka, obcego, język, języki, obce, obcy, immersja, metoda, zanurzenia, szkoła, zakręt


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast2

Kalendarz Imprez

Wrzesień 2023
PnWtSrCzwPtSoNd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Najbliższe wydarzenia


2 - 9 października 2023

Spotkania nt. budów ul. Bursztynowej i Babiego Lata

Zgłoś wydarzenie

Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Czym najczęściej podróżujesz do centrum Warszawy?

Autobusem
Autobusem z przesiadką do tramwaju
Pociągiem (Koleje Mazowieckie lub SKM)
Własnym samochodem
Rowerem / motocyklem
Zobacz wyniki
oromedica

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń