WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Wawerskie Centrum Kultury – brzmi pięknie, ale jak naprawdę będzie?

Hanna Kowalska  |  8 lutego 2012

W dobie kryzysu każdy szuka oszczędności. Poszukiwania takie już kilka miesięcy temu rozpoczął w obszarze kultury również Zarząd Dzielnicy Wawer. Uznano, że zamiast utrzymywać kilka oddzielnych klubów kultury, taniej będzie utworzyć centralny ośrodek kulturalny, który w już istniejących klubach będzie miał swoje filie. To czysto administracyjne rozwiązanie miałoby również swój aspekt lokalowy – dawne gimnazjum przy ul. Żegańskiej zostałoby przekształcone w WCK. Szkolne pomieszczenia zaaranżowanoby zgodnie z nowym przeznaczeniem i to właśnie tu miałyby się odbywać największe lokalne wydarzenia kulturalne. Sama propozycja nie jest nowa, jednak w ostatnich miesiącach do niej powrócono.

 

Dyrektorzy wawerskich klubów kultury są bardzo sceptycznie nastawieni do tego pomysłu. Nadrzędność dyrekcji przyszłego WCK postrzegają nie tyle jako zamach na ich niezależność w działaniu czy wręcz ich stanowiska pracy, co po prostu zbędną „czapę” administracyjną, która nie tylko nie przyniesie oszczędności, ale wygeneruje dodatkowe koszty. W nieoficjalnej rozmowie z przedstawicielami kilku klubów kultury miałam okazję poznać szacunkowe wyliczenia kosztów działania Wawerskiego Centrum Kultury i te same koszty (dyrekcja, księgowość, pracownicy merytoryczni, sprzątaczki, dozorcy etc.) w systemie obecnym. Okazało się, że oszczędności na jednym polu generują koszty na innym i ostateczny rozrachunek zdecydowanie przemawia za oddzielnymi placówkami.

 

Nie mniej pozbawiona blasku jest druga strona medalu – zlokalizowanie WCK w budynku dawnej szkoły. Słysząc „Wawerskie Centrum Kultury” z pewnością każdy z Państwa widzi oczami wyobraźni nowoczesny budynek, choćby na miarę tego, jaki nie tak dawno temu wybudowano na Pradze-Południe dla Centrum Promocji Kultury. Któż by nie chciał, by i nasza dzielnica mogła się pochwalić podobnym obiektem? U nas jednak zdecydowano się na – nie przebierając w słowach – prowizorkę. Budynek szkoły nawet po bardzo dogłębnej modernizacji wciąż będzie tylko budynkiem szkolnym. Sala gimnastyczna nigdy nie stanie się salą widowiskową, bo aby powstała ta druga, nie wystarczy zbudować sceny i rzędów foteli – żadna modernizacja nie nada pomieszczeniu do gier zespołowych akustyki sali przeznaczonej na koncerty i spektakle. Sale lekcyjne nie są w stanie spełnić standardów sal do bardzo różnorodnych zajęć hobbistycznych, a korytarz szkolny nie ma szans stać się profesjonalną galerią... Przykłady można by mnożyć bez końca.

 

Utworzenie Wawerskiego Centrum Kultury – to brzmi obiecująco, rozwojowo, nowocześnie. Mamy tylko nadzieję, że nie skończy się na roszadach administracyjnych, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku i ewentualnie „tymczasowym” zaadaptowaniu budynku przy Żegańskiej 1a na ośrodek kultury boleśnie odstający od standardów placówek kultury w Warszawie w XXI wieku.

Tagi: Wawerskie Centrum Kultury, WCK, centrum kultury, kultura


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń