WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Parking w centrum Falenicy

Redakcja  |  13 lutego 2012

Jak nam powiedział Andrzej Wojda, przewodniczący Komisji Inwestycyjnej Rady Dzielnicy, a zarazem radny z osiedla Falenica, po 5 latach starań kończona jest długo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja – parking z przylegającym do niego zielonym skwerem przy ul. Walcowniczej, Bystrzyckiej i Podjazd.

Jak ważna jest to inwestycja wiedzą nie tylko mieszkańcy okolicznych domów, którzy nie mogli do tej pory, ze względu na parkujące samochody, wyjechać ze swoich posesji, ale i mieszkańcy całej dzielnicy, którzy już od wiosny będą mogli, nie utrudniając życia innym, zaparkować swoje samochody w dni targowe.

Wybudowanie parkingu przyczyni się również do zwiększenia bezpieczeństwa. Otwarty i uporządkowany teren nie będzie już tak zachęcający dla miłośników tanich win, którzy właśnie tam spędzali swój wolny czas, gdyż będą oni zbyt widoczni dla służb porządku publicznego. Parking będzie również wykorzystywany przez mieszkańców dojeżdżających codziennie samochodami do centrum Falenicy i korzystających z komunikacji miejskiej i PKP.

Jak się dowiedzieliśmy, Andrzej Wojda wystąpił ponadto do Zarządu Dzielnicy z wnioskiem o instalację monitoringu na terenie budowanego parkingu oraz o uporządkowanie w pierwszej kolejności, a następnie o zagospodarowanie jako zielony skwer, przylegającej działki od strony ul. Patriotów róg  Walcowniczej. Wszystkie te działania, wraz z wcześniej podjętymi, takimi jak: remont podjazdu do bazaru i miejsc parkingowych od ul. Filmowej, utwardzenie ul. Kętrzyńskiej, budowa i remont ul. Trocinowej oraz budowa ulic: Podjazd i Rożek, powoli przyczynią się do stworzenia prawdziwego centrum Falenicy, które w przyszłości oprócz funkcji użytkowych, spełniać może również funkcje kulturalne.

Jak wiemy, budowa tak niezbędnych dla dzieci nowoczesnych boisk w Falenicy przy szkołach podstawowych: nr 124 przy ul. Bartoszyckiej i nr 216 przy ul. Wolnej oraz hali OSiR przy Zespole Szkół przy ul. Poezji, ograniczyły dostępny teren do organizowania imprez kulturalnych i rekreacyjno-sportowych przez zainteresowane szkoły, instytucje, stowarzyszenia, radę osiedla czy dzielnicy.

Może już wkrótce „Jarmark Falenicki” jako wydarzenie kulturalne, obok wspaniałych koncertów, Marszów Niepodległości czy zawodów sportowych, będzie promować to osiedle i powodować, że mieszkańcy Falenicy jeszcze bardziej będą zadowoleni i dumni z miejsca swojego zamieszkania.

Tagi: parking w Falenicy, Falenica, inwestycje


Komentarze użytkowników (7)

Dodaj komentarz
mieszkaniec | 2012-02-14 13:27:27

Nareszcie ktoś robi porządek z tym bałaganem!

Gość | 2012-02-14 13:41:36

Gratulacje za konsekwencję i skuteczność. Kazda inicjatywa, która poprawiawia warunki funkcjonowania w najbliższej okolicy zasługuje na poparcie i oklaski. Jak ładnie będzie teraz w zielonej Falenicy Brawo!

Kierowca | 2012-02-14 13:49:20

Oko cieczy jak coś się dzieje w okolicy, zwłaszcza w tym miejscu. Bardzo dobrze, że wreszczie coś z tym się zrobi. Proszę o poparcie instalacji monitoringu, bowiem będziemy czuli się bezpiecznie ze swoim majątkiem (samochodami zostawionymi pod okiem na parkingu). trzymamy kciuki.

Fan | 2012-02-14 18:03:24

Brawo, brawo Panie Andrzeju. To będzie piękne miejsce. Tak trzymać.

M. Urat | 2012-02-16 12:58:48

"... prawdziwe centrum Falenicy" - parking! Jaki radny - takie centrum. Z budowanego w Falenicy parkingu największy pożytek będzie miał dom handlowy „Fala”, w sąsiedztwie którego zostanie zbudowany. Potencjalni pasażerowie PKP aby dostać się z parkingu usytuowanego w centrum Falenicy na perony będą musieli albo:
- przejść 2 ruchliwe ulice, a następnie ignorując zakazy przejść narażając się na niebezpieczeństwo po torach na perony lub;
- po przejściu 2 ruchliwych ulic udać się kilkaset metrów wąskim chodnikiem wzdłuż ruchliwej jezdni do położonego na drugim końcu stacji tunelu i wejść bezpiecznie na perony. (Tematu stanu w jakim jest tunel nie poruszam).

Parking mógłby tymczasem powstać nie w centrum Falenicy lecz na miejscu nieużywanej od kilkunastu lat ogromnej rampy kolejowej. Obecnie rampa zamieniona jest na prowadzony przez prywatną firmę skład materiałów budowlanych.

Czy widział kto aby centra miejscowości zamieniać na parkingi? Czy nie powinny być one zagospodarowane obiektami użyteczności publicznej? Falenica straci szansę na rozsądne rozwiązania urbanistyczne. Oczywiście ten parking jeśli powstanie w tym miejscu będzie i tak postępem w stosunku do stanu obecnego.

Zgrozę budzi jednak brak zabezpieczonego wejścia (wytyczone w bezpiecznej odległości od torów chodniki i barierki) na perony od strony planowanego parkingu. PKP tego pewnie nie zrobią a ludzie nie będą nadkładać drogi aby okrążyć stację i dotrzeć do tunelu. To, że na tych torach zginą ludzie jest tylko kwestią czasu.

stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń