WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Wielki Post to przygotowanie, pokuta i nawrócenie

O. Mariusz Tłokiński – proboszcz parafii Opatrzności Bożej  |  22 lutego 2012

Wielki Post to po pierwsze czas przygotowania – 40 dni poświęconych na przygotowanie do Wielkiego Tygodnia i Święta Wielkanocy. W IV wieku pojawia się zwyczaj, by ten okres był czasem pokuty i odnowy dla całego Kościoła (przedtem dotyczyło to tylko tzw. katechumenów, tzn. osób dorosłych przygotowujących się do chrztu) poprzez post i abstynencję od pewnych pokarmów, głównie mięsa. Dzisiaj ścisły post obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek, natomiast post tylko od potraw mięsnych w każdy piątek. W Wielkim Poście zwraca się również uwagę na jałmużnę, czyli wsparcie duchowe i materialne udzielane ubogim i potrzebującym.

 

Wielki Post to jak pójście na pustynię (miejsce ciszy i samotności), by odnaleźć radość bycia sobą, usłyszeć głos Boga mówiący: nie lękaj się, ja jestem z tobą, by Cię chronić. Przykładem dla nas jest Jezus, który podczas 40 dni na pustyni walczył z szatanem, chcącym uniemożliwić Jego misję zbawienia świata. Jako uczniowie Jezusa chrześcijanie są zaproszeni, aby podejmować tę samą walkę i umacniać się w wierze i ufności. To nie dokonuje się samo w wygodnym fotelu przed telewizorem, ale poprzez konkretne wybory i praktyki, poprzez konkretną modlitwę w kościele albo w domu.

 

Okres ten rozpoczyna Środa Popielcowa z rytuałem posypania głowy popiołem, któremu towarzyszą słowa kapłana: „pamiętaj, że prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Człowiek nie jest Stworzycielem, ale stworzeniem, człowiek nie jest Bogiem, ale stworzonym na Jego obraz i podobieństwo synem lub córką. W tej prawdzie zawiera się zarówno kruchość i małość człowieka, jak i jego wybranie i wielkość. Pomimo perspektywy popiołu, czyli śmierci, człowiek jest powołany do nieśmiertelności, do życia w obecności Boga. Perspektywa Środy Popielcowej to perspektywa święta Wielkiej Nocy, zwycięstwa Chrystusa nad złem i śmiercią. On pragnie, aby każdy człowiek miał udział w tym zwycięstwie i w tym święcie. Dlatego właśnie ważne jest to zatrzymanie się, to wejście w siebie i oderwanie od świata, od hałasu, aby znaleźć Chrystusa, gdyż On jest bliżej nas niż nam się wydaje i pozwala się znaleźć tym, którzy Go szukają. Celem Wielkiego Postu jest więc świętowanie najważniejszego wydarzenia dla chrześcijan – zmartwychwstania Chrystusa.

 

Tak jak Justyna Kowalczyk przygotowuje się, ciężko pracując, poprzez różne wyrzeczenia i ćwiczenia, aby zdobywać najwyższe laury, tak samo chrześcijanie mają swój „trening duchowy”, aby mieć udział w zwycięstwie Jezusa i przeżyć wspólnie radość zwycięstwa, które nie należy tylko do Chrystusa, ale do każdego, kto opowiada się po Jego stronie.

 

Mówiąc o Wielkim Poście, warto zatrzymać się nad słowem pokuta, które jest często źle rozumiane. Pokuta nie jest medytowaniem nad tym, jakim jestem złym człowiekiem. Pokuta ma wyzwolić całe ukryte w nas pokłady dobra i ośmielić nas, by zacząć na nowo. Nie ma takiego zła i grzechu, z którego człowiek nie mógłby być wyzwolony. Całe zło nasze i innych jest jak maleńkie ziarenko piasku, które może być wrzucone w ocean Bożego miłosierdzia i przebaczenia. Warunkiem jest skrucha i uznanie przed Bogiem: „Przeciwko tobie samemu zgrzeszyłem i uczyniłem, co złe jest przed Tobą”. Święty Franciszek Salezy powiedział: „Bóg tak wysoko ceni pokutę, że najmniejsza nawet pokuta na świecie, jeśli jest szczera, sprawia, że odpuszcza On każdy rodzaj grzechu, tak że nawet wszystkie diabły uzyskałyby odpuszczenie grzechów, gdyby potrafiły okazać skruchę”.

 

Jedną z najbardziej powszechnych form pokuty jest szczera spowiedź. Podkreślam słowo szczera, gdyż może być spowiedź powierzchowna, gdzie nie mówi się wszystkiego z lęku lub braku ufności, że to ma sens i może cos zmienić. Spowiedź jest wielkim darem uzdrowienia i głębszego zjednoczenia z Jezusem. Jeżeli szukamy prawdziwej radości i chcemy naśladować Jezusa, możemy zawsze zacząć od nowa, możemy oddalić od nas zło i grzech tak daleko, jak daleki jest wschód od zachodu słońca. Spowiedź to nowy początek z Bogiem. Nawet święci regularnie przystępowali do spowiedzi. Potrzebowali jej, aby wzrastać w miłości i przyjmować uzdrawiające światło, które wyprowadza nas z ciemności zła.

 

Warto wreszcie powiedzieć coś o nawróceniu. W Środę Popielcową słyszymy słowa: „nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Często myślimy, że nawrócenie jest synonimem wyrzeczenia, wysiłku i smutku, tymczasem chodzi o odkrycie w sobie potencjału wolności i radości. To nie jest zawrócenie, regresja, ale pójście dalej, do przodu. Chodzi o dokonanie skoku, ale nie w tył, lecz w przód – ku Bogu, który czeka na mnie, wygląda mnie, tak jak ojciec z przypowieści świętego Łukasza o dwóch synach.

 

Przebaczenie i Zbawienie to bezinteresowny dar, niczym niezasłużony przez człowieka. Na tym polega Dobra Nowina, radosny charakter nawrócenia. Bóg nie oczekuje, że człowiek przyniesie dobre owoce swoich uczynków. Pierwsza jest zawsze inicjatywa Boga, który mówi „kocham Cię”. I tu jest zasadnicza różnica między chrześcijaństwem a każdą inną religią lub filozofią religijną: chrześcijaństwo nie zaczyna od mówienia ludziom, co powinni zrobić, żeby się zbawić, ale mówi o tym, co Bóg uczynił, by ich zbawić i wyzwolić. Dar jest przed obowiązkiem, powinnościami.

 

Życzę wszystkim Mieszkańcom Wesołej, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym, aby czas Wielkiego Postu wykorzystali jak najlepiej. Każdy jest otwarty na to, co jest większe od niego, na Tajemnicę, na Boga. Życzę każdemu spotkania z tą Tajemnicą Obecności.

Tagi: Wielki Post, religia, obrzędy religijne, tradycja, pokuta, nawrócenie, chrześcijaństwo


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń