WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Warszawa stolicą czystości?

Anna Nowosielska ( anwws@vp.pl )  |  27 lutego 2012

Warszawa stolicą czystości?

W Warszawie ustawiono pojemniki do segregacji śmieci, z charakterystycznym napisem „Warszawa stolicą czystości”. W centrum miasta można odnieść wrażenie, że nie cieszą się one zbytnim powodzeniem. Więcej śmieci wyrzucanych jest do tradycyjnych śmietników lub niestety obok nich. Z pośpiechu albo z lenistwa? Być może w „wyścigu szczurów” nie ma czasu na zastanawianie się nad tym do jakiej przegródki wrzucić butelkę. Inaczej sytuacja wygląda w dzielnicach typowo mieszkalnych, tu pojemniki do segregacji śmieci stają się wręcz poszukiwane. 

W Dzielnicy Wawer znajdują się zaledwie dwa, zlokalizowane przy Urzędzie Dzielnicy (ul. Żegańska) oraz przy Stadionie Syrenka (ul. Starego Doktora). Nic dziwnego, że cieszą się dużym powodzeniem. W weekendy bywają przepełnione. Wynika to pewnie też z tego, że generalnie zużywamy więcej plastiku niż np. szkła i nie mieści się on w przegródce. Załączone zdjęcie obrazuje sytuację wokół pojemnika w niedzielę przy ul. Żegańskiej. Pamiętamy też sytuację z ubiegłych lat, gdy pojemników było więcej, również przy ruchliwych trasach, ale otoczenie wokół nich przypominało wysypisko odpadów, nie mające nic wspólnego z segregacją śmieci.

Zadałam pytanie Urzędowi Dzielnicy: Czy pojemniki do segregacji śmieci mogą stanąć również w większej ilości lokalizacji?

W odpowiedzi Pan Andrzej Murat, rzecznik prasowy Urzędu Dzielnicy nie pozostawia złudzeń: „Mogłyby,
 gdyby Biuro Ochrony Środowiska m.st. Warszawy miało na ten cel pieniądze. Dzielnica ich nie ma. Z tym, że z takimi pojemnikami jest problem. Stają się miejscem podrzucania nie tylko posegregowanych odpadów, ale wszelkich, nawet poprodukcyjnych np. zużytych opon. Po prostu mieszkają jeszcze w dzielnicy ludzie, którym obca jest troska o wspólne środowisko. Zamiast podpisać umowę na wywóz odpadów biodegradowalnych i na odbiór selekcjonowanych: w jednym worku szkło, papier, plastik, metale lub na każdy taki odpad oddzielnie, podrzucają swoje śmieci w miejsca publiczne, oszczędzając w ten sposób kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Poza tym na terenie każdej nieruchomości powinny być pojemniki lub worki do segregacji odpadów.” 

Tak więc nie pozostaje nam nic innego, jak nie zapominać o obowiązku segregacji śmieci we własnym zakresie, przy jednoczesnej dbałości o środowisko i otoczenie.

Tagi: śmieci, recykling, segregacja odpadów, odpady, czystość


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń