WARSZAWA:   Wesoła - Wawer - Praga Południe - Rembertów

Wybierz wydanie:

Logowanie

automatyczne logowanie
Zarejestruj się    Zapomniałem hasła

Poniedziałek, 20 września 2021 r.
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

Kącik stylistki: Pierwsze kroki w makijażu

Małgorzata Grabczyńska, wizażystka  |  29 lutego 2012

Kącik stylistki: Pierwsze kroki w makijażu

Podstawowymi funkcjami makijażu są upiększanie, korekta niedoskonałości, pielęgnacja skóry i ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Nowoczesny makijaż codzienny powinien być prosty i nierzucający się w oczy, chodzi o to, żeby pierwszym elementem, który się zauważa, była natruralnie wyglądająca twarz. Paleta kolorystyczna kosmetyków powinna być dopasowana do cery i zmieniać się wraz z porami roku, dostosowując się do zmian odcienia skóry.

 

Podstawę makijażu tworzą: podkład (fluid), puder i korektor. 

Podkład stanowi pierwszą warstwę (po kremie nawilżającym), którą nakłada się na skórę twarzy. Ma on za zadanie, obok wyrównania kolorytu, ujędrnić i nawilżyć skórę, oraz ochronić ją przed czynnikami zewnętrznymi. Podkłady składają się z dwóch podstawowych komponentów: bazy wodno-tłuszczowej (lub tłuszczowej) oraz pigmentu. Im większa jest zawartość pigmentu w produkcie, tym większe ma on właściwości kryjące. Przy dobieraniu podkładu należy kierować się rodzajem cery i jej kolorytem oraz kondycją skóry. Cery suche potrzebują podkładów nawilżających, cery tłuste matujących, często mocniej kryjących, a cery dojrzałe liftingujących i o właściwościach anty-aging. 

Największą trudność sprawia jednak dobór odpowiedniego koloru. I tu ważna uwaga, kolor podkładu dobieraj zawsze w świelte dziennym, a nie sztucznym. Wybrane w sklepie kolory testuj na niepomalowanej części twarzy w okolicy żuchwy, wyjdź na zewnątrz, na światło dzienne i sprawdź jak harmonizuje ze skórą. Podkład powinien zlewać się z kolorem skóry, nie powinien być widoczny. Nigdy nie dobieraj koloru na ręce. Ma ona inne zabarwienie niż twarz. Częstym błędem wielu dziewczyn i młodych kobiet jest stosowanie podkładu o wiele ciemniejszego niż naturalny kolor skóry, co w konsekwencji przynosi opłakany skutek.

 

Drugi niezbędny produkt to korektor. Pomaga zatuszować niedoskonałości cery, zaczerwienienia, zasinienia, wypryski, cienie pod oczami. Występuje w różnych kolorach, w postaci kremu, płynu, emulsji, sztyftu lub pudru w kamieniu. W okolice oczu stosuj delikatniejsze korektory, w postaci emulsji lub płynów, pozostałe zaś na inne części twarzy.

 

Trzeci produkt niezbędny do wykonania makijażu to puder. Utrwala on podkład i likwiduje nadmierny połysk twarzy. Nałożenie pudru ułatwia użycie kosmetyków o pudrowej konsystencji, które na samym podkładzie nie rozprowadzają się równomiernie.

 

Na tak przygotowaną twarz możesz nanieść: róż na policzki, cienie na powieki, tusz na rzęsy oraz pomadkę na usta. 

Do podkreślania policzków najlepiej stosuj róż w kolorze różowo-brzoskwiniowym. Kolor ten pięknie wygląda na wszystkich twarzach kobiet. Do malowania oczu potrzebujesz dwóch lub trzech cieni. Jeden jaśniejszy, tzw. bazowy do rozjaśniania, drugi pośredni oraz ciemniejszy do kształtowania oka. Kolor to kwestia indywidualna, dobierasz go do oczu bądź garderoby. 

Rodzaj tuszu do rzęs wybierasz w zależności od okoliczności. W sytuacji, kiedy wiesz, że tusz może się rozmazać, stosuj wodoodporny, na co dzień raczej zwykły. 

Większość Polek wybiera naturalne kolory pomadek, nie należy jednak bać się odważniejszych barw. Bardzo często pomalowane usta są jedynym akcentem kolorystycznym na twarzy. Jeszcze jedna ważna uwaga: dobierając kolor pomadki patrz na kolor swoich zębów, jeśli masz białe podkreśl je np. kolorem czerwonym, jeśli żółtawe, unikaj kolorów z refleksem żółci, np. koralowych lub w odcieniach pomarańczy. Uzupełnieniem jest uwielbiany przez wiele kobiet błyszczyk.

 

Makijaż jest rzeczą bardzo indywidualną. Musi być dostosowany do okazji, pory dnia, aktualnej potrzeby i wieku. Choć trendy w makijażu zmieniają się dwa razy w roku, powinnaś poszukiwać kolorystyki, która podkreśli indywidualne cechy twojej twarzy, uwydatni to, co piękne i oryginalne.

 

Życzę powodzenia! 

 

 Poniżej przykład dobrze zrobionego makijażu dziennego - upiększa, ale nie rzuca się w oczy.


Dziękuję Marzenie za udział w sesji zdjęciowej.

 

Tagi: makijaż, uroda, podstawy malowania się, pierwsze kroki w makijażu, dobór kosmetyków, make-up


Komentarze użytkowników (0)

Dodaj komentarz
stalgast
Zgłoś wydarzenie

Mazowiecka 18
Archiwum wydań drukowanych
 

Nasza ankieta

Która forma z letnich atrakcji miejskich podobała Ci się w tym roku najbardziej?

spacery z przewodnikiem
koncerty plenerowe
kino plenerowe
wycieczki rowerowe
wszystko co działo się nad Wisłą
wyprzedaże garażowe
plenerowe zajęcia sportowe
rejsy Wisłą
nie korzystałem/am z żadnej z ww. atrakcji
podobały mi się wszystkie
Zobacz wyniki

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:
Zapisz Usuń